ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מצור וסופה

7 במאי 2017 גדי איידלהייט

מצור וסופה הוא הספר השני בטרילוגיית הגרישה. את הספר הראשון סקרנו בעבר – צל ועצם. נהנתי מהראשון וחיכיתי לשני, אבל ההמתנה התארכה והספר השני לא יצא. זה לא מחזה יוצא דופן, מוציאים את הראשון ומחכים לתגובת הקהל. הבעייה בהוצאת חלק אחרי שלוש שנים היא שקהל הקוראים המקורי השתנה, לא תמיד זוכרים את הספר ולפעמים גם הטעם משתנה, בוודאי בספר פנטזיה שמיועדים בחלקם לבני נוער.

אני זכרתי בהנאה את הראשון אולם לא ממש זכרתי את פרטי העלילה שלו. אלינה ומאל ברחו ומנסים לחיות באושר ובעושר, אבל האופל ממשיך לרדוף אחריהם. זו התחלת הסיפור בגדול אבל ממרבית הניואנסים הדקים כבר שכחתי וכך היה קשה מעט להיכנס לספר. נוצר ריחוק ממנו ומרחק הזמן גורם גם להתעניינות שנבנתה בעמל רב בספר הראשון לפוג. והרי זו מטרתם של הטריולוגיות, לפתח קהל מעריצים שיבנו קהיליה סביב הספר ויתעמקו בפרטים הקטנים, ואולי הלא חשובים, וינסו למצוא להם משמעויות וקישורים בין החלקים השונים. בשביל זה צריך זמן ולכן לא מוציאים את כולם כיחידה אחת אלא במרווחים של חצי שנה עד שנה.

למה קרה העיכוב? אני לא יודע. אפשר כמובן להאשים את חוק הספרים ומצב השוק, אולם לא רנאה לי שזו התשובה. כנראה נמכרו מספיק עותקים בשביל להצדיק את הדפסת הכרך השני, אולם עכשיו המשימה של ההוצאה קשה יותר, שכן צריך להזכיר מה קרה בספר הראשון. הטקסט עצמו לא יעזור להיזכר. הוא נכתב בהנחה שעבר זמן קצר בין קריאת הספרים. העובדה שמפת העולם שהייתה בחלק הראשון נעדרת מהחלק השני מפריעה גם. לא, לא טרחתי לחפש את החלק הראשון ולהביט במפה. בבקשה לצרף אותה בכל כרך.

כספר שני המאפיינים שלו שונים. את הדמויות והעלילה אמורים להכיר והיא צריכה לקבל טוויסטים לרוב ולהסתיים במפלתם של הטובים בדרך לניצחון בספר השלישי. בתחילת הספר ובמהירות רבה האופל לוכד את אלינה ומאל. אלינה מגלה לחרדתה שהיא נמשכת לכוחו של האופל או לכוח בכלל, ומשם העלילה יוצאת לדרך. יצורים חדשים נבראים יש מאין, נוראיים יותר מכל מה שהיה קודם, ידידים הופכים לאויבים, אובים הופכים לידידים, אין במי לבטוח, והדברים יקרו במקומות לבתי צפויים. אלינה ממשיכה להתחזק אולם מגלה כי ככל שהיא יותר חזקה יש לה גם יותר חולשות ובעיקר מגבלות ושלמעשה הכוח שלה הופך אותה לאסירה. של האופל, של עצמה ושל אחרים.

הפתיחה מהירה ומהנה ונזכרתי מיד למה אהבתי את הספר הראשון: קצב, הפתעות, קצת רומנטיקה, אולם אמצע הספר איטי בהרבה.  הרומנטיקה מתגלה בקשיים ואלינה צריכה לעבוד שינויים לא פשוטים. שינויים אלו לא יכולים לקרות תוך הרפתקאות משונות ולכן בהכרח הקצב הנינוח. למרבה המזל שמונים העמודים האחרונים שוב מציבים קרשנדו מהיר ולוקחים אותנו בביטחה ובהנאה לנקודה שידענו שנגיע אליה. הרס וחורבן והטובים  – אם אנחנו עוד יכולים לדעת מי הם בכלל – בבעיה רצינית. לא לדאוג, בספר השלישי הכל יסתדר. נקווה רק שנגיע אליו לפני 2020.

מומלץ לאלו שאהבו את הראשון או למחפשי פנטזיה בסגנון אחר (נזכיר שהעולם בנוי כעולם ממקורות רוסיים).

כריכת הספר

מצור וסופה

מצור וסופה
לי ברדוגו
מאנגלית: ורד טוכרטמן
הוצאת אריה ניר

מגב הספר

האופל לא מת לעולם. הוא אורב בין הצללים לזמן המתאים.

אלינה הבורחת מן האופל נרדפת גם על ידי זיכרון הנשמות שאבדו בגללה בקפל הצל. עליה לנסות לבנות מחדש את חייה עם מאל אהובה, בסביבה זרה ועוינת, תוך שהיא שומרת בסוד את זהותה כזמנית השמש.

אך כאשר האופל מגיח מתוך הצללים עם כוח נורא ובלתי מנוצח שאינו כבול למגבלות העולם האמיתי, היא מבינה שהיא אינה יכולה להימלט מעברה ומהייעוד שאליו נולדה. בעזרתו של שודד־ים חסר מעצורים חוזרת אלינה לארץ שאותה נטשה ולחיילי הגרישה שהשאירה מאחור, נחושה להילחם באויבים המאיימים להשמיד אותה.
אולם ככל שכוחה מתחזק היא נסחפת הרחק ממאל לתוך קסמו האסור של האופל. בקרוב יהיה עליה לבחור בין ארצה, כוחה ואהבתה, לבין הסיכון לאבד הכול לסופה שבאופק.

2 Comments

  • רחלי 6 בפברואר 2018 at 19:16

    טוב עכשיו גמרתי לקרוא את הספר ויש לי מילה אחת להגדיר את הספר פשוט ” וואו”. עלילת הספר טובה מאוד ומענינת ושוחפת , אבל כמו תמיד יש לי הערות ( זהירות ספוילרים) נורא אהבתי את זה שהסופרת הפרידה בין מאל ואלינה וגרמה לה קצת לשנואת אותו, וזה נתן לה סוג של חופש להתאהב באופל (פרטים מלוכלכים😉) והכל היה יפה עד שהסופרת החליטה להרוס את העלילה ולהפוך את אופל לרע ( וואטדפק!!!!). אבל אז בא הסוף הטוב וסלחתי לה כמוכן- איך אפשר שלא אחרי סוף כזה (חחחחחח, צחוק מרושע). בקיצור כמו שאתם רואים אני ממש ממש מממממממממשששששְ ממליצה. ספר טוב ומפתיע (אם לא קראתם את הספוילר אז מחכה לכם הפתעה)

    • גדי איידלהייט 6 בפברואר 2018 at 20:31

      יצא כבר השלישי בסדרה, ושם צפויות הפעתות רבות ונוספות!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *