ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מציאות קטן

18 במרץ 2018 גדי איידלהייט

הפרסום על הספר “מציאות קטן” בישר על – “פנקס מוקדם של הרב קוק שמודפס לראשונה לאחר 130 שנה”. הדבר האחרון שציפיתי לו היה ספר בן מאות עמודים, שכל קשר בינו לבין פנקס, לפחות כפי שאני מבין את המילה, הוא מקרי בהחלט. הספר הוא פרי עמלו של צוות אברכים מישיבת בית-אל מהשנים האחרונות.

הספר עוסק במגוון נושאים, אולם ברובם בקצרה, אפילו בחטף, קטעי עניינים ואולי ראשי פרקים. אין כמעט נושא שלא עוסקים בו וגם אין סדר, נראה שהדברים באו באקראי כאשר לרב היה רצון לרושם משהו על מנת שלא ישכח אותו, או יוכל לפתחו בעתיד. מבחינה זו, הספר בעיני אינו מיועד לקהל הרחב, אלא לתלמידים מתקדמים של הרב קוק, המעוניינים להגיע לנדבך מוקדם שלו, או למטרות מחקר. אמנם אין מדובר בקהל יעד גדול, אולם בכזה שלספר תהיה תועלת רבה עבורם. אני באופן אישי, מצאתי בעיקר עניין בפרקי המבוא שסוקרים את קורות חייו המוקדמת של הרב, שפחות היו ידועים לי ואילו בסימנים עצמם, די איבדתי את ידי ורגלי עקב המעברים מנושא לנושא, סימנים שאורכם שורות בודדות, לעתים אניגמטיות וסימנים אחרים כאלו שמשתרעים על שמונה עמודים ומעלה ומהווים כמעט מאמר בפני עצמו.

וכך למרות שאני לא חושב שהספר מתאים כספר לציבור הלומדים הרחב, אני רואה חשיבות רבה בעצם הוצאתו לאור, ועל כך תודה וברכה לאברכי הישיבה ולהוצאה.

בעמודי הדוגמה תוכלו לשפוט בעצמכם. מופיע שם תוכן העניינים המלא, רשימת הסימנים לפי סדר כתיבתם, בו תוכלו להתרשם משפע הנושאים ומהערבוב ביניהם, וכן כמה עמודים מפרקי המבואות וכמה סימנים עצמם.

Download (PDF, 2.26MB)

כריכת הספר מציאות קטן

כריכת הספר מציאות קטן

 

מציאות קטן
הרב קוק
הוצאת מגיד וישיבת בית אל

 

מגב הספר

הספר בן 700 העמודים הוא פנקס בו כתב הרב קוק חידושים ורעיונות בשנות העשרים לחייו, כששימש בתפקידו הרשמי הראשון, כרבה של זיימל שבליטא בשלהי המאה ה-19.

 לספר הוקדם מבוא בן עשרה פרקים הסוקר את חיי הרב קוק בהיותו רבה הצעיר של העיר זיימל, ואף מביא תמונות והדים מעיתונות וספרי התקופה אודות פועלו. פטירתה של אשת נעוריו, קברה (כמו גם מיקום בית הרב קוק) שנמצא לאחרונה שם בזיימל, השיר המרגש שכתב לזכרה וצלילתו אל תוך עולמה של פנימיות התורה כתרופה לאבלו, כל  אלו הינם מעט מן הכתוב במבוא.

 

הנושאים בהם עוסק הספר רבים ומגוונים: עיון והלכה לצד מדרש ואגדה, רעיונות קבליים ופירושים חדשניים. לצד פסקאות קצרות עם הערות נקודתיות יש בו גם פסקאות ארוכות ומורכבות, המנתחות על פני מספר עמודים עניינים שונים בשלל חלקי היהדות.
ניתן לראות בו באופן בולט כי כבר בגיל צעיר מאוד ניחן הרב קוק במאפיינים הבולטים שלו: מקוריות רבה ובקיאות מופלאה בכל חלקי התורה.

הספר הינו פרי יצירה של צוות בן 15 אברכים ובחורים לומדים וחוקרים בניהול הראל כהן מנהל הוצאת  מאבני המקום שעל יד הישיבה הגבוהה בבית אל ובשיתוף פעולה עם הוצאת מגיד.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *