ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מצעד החיים

30 ביוני 2019 גדי איידלהייט

מצעד החיים, אותו מצעד הנערך בין מחנה אושוויץ לבירקנאו, ביום השואה, ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה, יום שחרור אושוויץ, ובאופן עצמאי על ידי מאות הקבוצות ואלפי המבקרים הבודדים, כבר נהיה מושג, בוודאי מוכר לציבור הישראלי, אולם לא בכל העולם שמעו עליו.

הספר “מצעד החיים” מתרכז בהיבט של העברת הזיכרון בין הדורות, מאחר וניצולי השואה הולכים ומתמעטים ומרחק הזמן עושה את שלו. כמו כן בעולםהמודרני, קשה לתפוס את תשומת הלב של בני נוער לנושא השואה, והספר מנסה לתת מענה כלשהו לנושא.

הספר פונה לצעירים, הטקסט מועט והתמונות רבות. יש תיאור היסטורי של מהלך השואה, המהלכים והמקומות המרכזיים, אולם הוא מתומצת (ואפשר לומר גם פשטני), ורוב הספר, שצורתו אלבומית, מורכב מתמונות, עליהן אפשר לקבל פירוט נוסף באמצעות אפליקציה ייעודית, ועדיויות מקוצרות, סיפורי חיים שלמים המקופלים למשפטים בודדים, בתקווה שלפחות כמה מהם יעוררו עניין ורצון להעמקה אצל הקוראים.

הספר נכתב באנגלית ותורגם, וקהל היעד הראשי שלו אינו ישראל, ואולי אפילו לא יהודים, אלא ניסיון להגיע לצעירים במדינות אחרות וגם בדתות אחרות, בראש ובראשונה בעולם המערבי, אירופה וארצות הברית, שם השואה היא מושג מעורפל הרבה יותר, ולעתים מתמצת לדמותה של אנה פרנק בלבד (כמעט בכל סקירה על ספר שעוסק בזיכרון השואה אני מוצא את עצמי ממליץ על הספר החשוב – קץ השואה ונעשה זאת גם הפעם). באוזרים אחרים בעולם – אסיה ודרום אמריקה, מצב הכרת השואה גרוע עוד יותר, ואולי הספר יגיע גם לשם. חשיבות נוספת היא להגעה לקהל המוסלמי, לפחות זה המתון, ובספר רואים דוגמה בודדת לכך.

בארץ המצב שונה. החשיפה לשואה היא מגיל הגן, ובני נוער רבים יוצאים במשלחות, ומשלחות אלו עצמן כבר נהיו נושא לויכוח. כך שבעוד שברחבי העולם, לספר יש ממד ייחודי וחשוב, בארץ ממד זה קיים פחות, אך הספר עדיין יכול לשמש כאחד מספרי ההכנה לקראת המסע.

אמנם סקרנו את הגירסה העברית, אך חשיבות גדולה תהיה לתרגום שלו לשפות נוספות שיביאו אותו למקומות רבים בעולם: ספרדית, סינית, שפות הודיות ואפילו ערבית וטורקית.

כריכת הספר מצעד החיים
מצעד החיים

מצעד החיים – מעבירים את לפיד זכרון השואה אל הדורות הבאים
בעריכת: אלי רובינשטיין
מאנגלית: גיא הרלינג
שוקן 2019

מגב הספר

מדי שנה יוצאים אלפי תלמידים מישראל ומרחבי העולם ל”מצעד החיים” – תוכנית חינוכית המקבצת ניצולי שואה וצעירים מכל העולם, המגיעים לפולין וצועדים במחנות המוות הנאציים, בגטאות ובעיירות שרוּקנו מקהילותיהן היהודיות, לזכר קורבנות השואה ונגד דעות קדומות, חוסר סובלנות ושנאה.

ניצולי שואה, האנשים שעזרו להם וחיילי בעלות הברית ששחררו אותם חולקים את זכרונותיהם עם הצעירים, כדי להבטיח שהעדויות בגוף ראשון על השואה לא יאבדו. התצלומים והסיפורים האישיים המרגשים המופיעים באלבום ממחישים את התהליך המרשים הזה, שבו המשתתפים הצעירים במצעד החיים הופכים לעדים החדשים, ונושאים את לפיד הזיכרון לעבר עתיד של שלום.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *