ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מקדש בלהבות

5 באוגוסט 2014 גדי איידלהייט

הספר “מקדש בלהבות” מנסה לתת תיאור סיפורי של המרד הגדול , משנת 66 ועד לחורבן בית המקדש. כמעט כל התיעוד ההיסטורי של המרד הגדול וחורבן בית המקדש נמצא בספר מלחמות היהודים של יוסף בן מתתיהו. גם ספר זה מרבה לצטט את יוסף, אולם דרך כתיבתו שונה לגמרי.

הספר הינו ספר קצר וקריא ומתמקד בחורבן בית המקדש. לכן פרקי המרד עצמו קצרים ותמציתיים ופרקי ירושלים ארוכים יותר. סיפור מצדה, למשל, אינו מופיע בספר כלל מאחר ואינו קשור למקדש. יחוד נוסף של הספר הוא בחיבור המידע הארכיאולוגי הרב שהצטבר בשנים האחרונות עם אירועי ההיסטוריה. בספר מוצא ומובא שיחזור ירושלים בימי בית שני (שחזור המתבסס על הדגם הידוע של פרופ’ מיכאל אבי יונה המוצג במוזיאון ישראל, אולם שונה ממנו) והוא גדוש בתמונות ובמפות המבוססות על הדגם. המידע הארכיאולגי מופיע בדפוס קטן יותר ועל רקע צהוב, המהווה הבדלה ברורה בינו לבין הסיפור העיקרי של המרד. הבדלה זו אינו גורעת מהשילוב הנאה של המידע ההיסטורי הומידע הארכיאולוגי זה לצד זה.

תוספת חשובה בספר היא פרקים שלמים ותמונות על מבנה הצבא הרומאי. מידע זה , שהיה ברור מאד ליוסף בן מתתיהו, לא מוכר לקורא של ימינו. בספר מידע רב על מבנה הצבא הרומאי, מה כולל כל ליגיון, תמונות של בעלי תפקידים , כלי נשק ושיטות לוחמה.

ספרים רבים נכתבו על תקופת החורבן ועל בית שני, רובם עסקו בהיבטים החברתיים של ירושלים, כפי שהם מתבטאים במקורות התלמודיים. ספר זה שונה מאחר והוא בא לתת את הסיפור הצבאי של המערכה והוא נמנע משיפוט כלשהו, ואף לא שיפוט כלפי יוסף בן מתתיהו עצמו שהדעות עליו נטויות לכיוונים שונים.

למרות שהספר עוסק בחורבן ירושלים, אירוע בעל אופי דתי, הספר מתאים מאד גם לציבור שאינו דתי אולם המתעניין בהיסטוריה של עם ישראל ובארכיאולוגיה עכשווית בירושלים

מקדש בלהבות - כריכת הספר

מקדש בלהבות

מקדש בלהבות
סיפור הקרב האחרון
גרשון בר-כוכבא וארהן הורביץ
עריכה מדעית: אייל מירון
ישראל 2014
הוצאה מגלים ומגיד
לספר ישנה מהדורה מתורגמת לאנגלית

למספר עמודי דוגמא מהספר מאתר ההוצאה

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *