ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מקור

16 באוקטובר 2018 גדי איידלהייט

בדרך לברלין חיפשתי ספר מתאים לטיסה בחנות בנתב”ג. הרבה שנים שלא קראתי את דן בראון וסיקרן אותי לקרוא ספר חדש שלו. גם העובדה שבפתיחת הספר מופיעה ההערה שכל המוזיאונים ויצירות האומנות המתוארים אמתיים לחלוטין, הגבירה את הסקרנות. הספר אכן מתאר מוזיאונים בערי ספרד-  בילבאו מדריד וברצלונה, ואת היצירות שבהם, ורוב העלילה נעה ביניהם.

העלילה בקצרה – אדי קירש, מדען בעל שם עולמי, עומד לשחרר תגלית לעולם, תגלית שתזעזע אותו ובמיוחד את אנשי הדתות. מה לאותו המדען ולמה הוא נלחם כל כך בדתות עוד נגלה, אבל להכרזה קמים מתנגדים שינסו לסכל את המהלך וערימת הגופות מתחילה להיערם. פרופסור לנגדון שוב מוצא את עצמו בתפקיד החצי בלש חצי שליח ויוצא למסע ביחד עם אוצרת מוזיאון בילבאו במטרה להבטיח את פרסומה של אותה תגלית למרות כל מתנגדים.

אני לא יודע עד כמה בכלל צריך לנתח ספרי מתח בצורה מעמיקה. רובם אמורים לספק בידור כאשר תובנות על החיים יפגמו בבידור. בראון נותן בידור מעולה, אולם התובנות שלו והטון הדידקטי בכל מה שנוגע לאומנות יכול להיות מכביד מעט ולפעמים מאריך את הסיפור. לא כל חובבי ספרות המתח יגלו עניין בתיאור יצירות מודרניות, וניתוחן. בתחילת הספר נראה שבראון לוקח צד בעימות בין הדת למדע, לא עימות חדש, ורוצה להביא אותו לנקודת רתיחה, אולם בסופו של דבר בראון מציג עמדה שקולה ולמעשה מגיע למצב שהיה גם לפני אותה תגלית, אין ממש אפשרות לדעת. בכל אופן, בעיני לא התגלית עצמה היא העיקר, למרות שהספר מוביל אליה, אלא משמעויות אחרות הנגזרות ממנה ועומדות למבחן בספר ויותר אי אפשר לפרט מפאת חשש להיות קלקלן ואם אתם לא חוששים, קראו את הפסקה הבאה

Spoiler

בחלקו הראשון של הספר בראון יוצר דרמה מזויפת על כך שגילוי מדעי יפריך את כל הדתות. דבר זה אינו אפשרי, אחרת מישהו כבר היה עושה אותו, מאחר והמדע פועל בדרכים שאין מאפשרות לו התייחסות ישירה לשאלה כמו האם אלוהים קיים והאם הוא ברא את האדם. בשל כך, התגלית שמגיעים אליה ונחשפת בסוף, אינה מהווה תגלית רצינית ובעלת עומק, ותופסת יותר מדי נפח בספר, בסופו של דבר זוהי מצגת ותו לא וכך גם התגלית העתידית על גורלו של המין האנושי, שגם היא מוצגת בשתי דרכים שונות כאשר לא ברורה כוונתו של אדי קירש בכך שהוא מציג אותה בצורה פטאלית דווקא לאנשי הדת. האם רק נקמנות אישית? ייתכן.

בסוף הספר, ולאחר גילוי האחראי לכל הרציחות, מגיעה למעשה השאלה האתית בה דן הספר והיא אינה שאלת קיומו של אלוהים אלא שאלות על השימוש שהאדם עושה בטכנולוגיה. דיון זה שנמצא בכותרות כבר שנים, בנושאים כמו הפלות/שיבוטים/הנדסה גנטית ועוד, רק מתחיל בספר ומשאיר את הקורא אם שאלות פתוחות רבות למחשבה.

[collapse]

כמו בהרבה ספרי מתח השאלה הראשית היא “מי האיש הרע?”. התשובה מתחלפת לאורך הספר, אולם גם קוראים לא מיומנים ידעו שכל החשודים עליהם בראון מצביע בתחילתו לא קשורים לאירוע, ואת זהות הפושע אפשר לנחש, אולם דבר זה אינו גורע מהנאת הקריאה. גם ההרגשה שחלק לא קטן מהעלילה, לא לגמרי הגיוני, היא חלק מהסוגה ולא ממש מפריעה. חובבי אומנות יהנו אפילו יותר מהתיאורים הנהדרים של המוזיאונים והיצירות המופיעים בספר, תיאורים שבוודאי יגרמו להם לחשק רב לנסוע למקומות אלו, חשק שפעפע בי תוך כדי הטיסה עצמה. אנחנו נקווה שגם הסרט יהיה מוצלח.

 

כריכת הספר מקור

מקור

מקור
דן בראון
מאנגלית: אסף שור
זמורה ביתן 2018

מגב הספר

האם אלוהים ישרוד את המדע?

רוברט לנגדון מגיע לבילבאו לרגל אירוע שעתיד לשנות את פני המדע לעד – מיליונר נודע שעשה את הונו בתחום העתידנות מציע תשובה מהפכנית ושנויה במחלוקת לשתי שאלות בסיסיות הנוגעות לקיום האנושות.
כשהאירוע משתבש, לנגדון בורח לברצלונה כדי לפרסם את התגלית. יחד עם אוצרת המוזיאון הוא יוצא למסע מסוכן, שבו עליהם לפענח סיסמה מוצפנת שתחשוף את סודו של המיליונר המהפכני.
הצמד מנסה לנווט את דרכו בנבכי ההיסטוריה הסודית ונאלץ להימלט מאויב עוצמתי, שיעשה הכול כדי להשתיק את התגלית. נתיבם הרווי סמלים חידתיים יוביל אותם בסופו של דבר לעימות חזיתי עם אמת שלא תיאמן.
דן בראון שב ומוכיח במקור את יכולתו הווירטואוזית כמחבר מותחנים עוצרי נשימה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *