ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מקראות – יתרו

15 בינואר 2018 גדי איידלהייט

את הכרך הראשון בסדרת מקראות העוסק בפרשת יתרו קיבלתי בשנה שעברה, אבל לאחר פרשת יתרו וכך הוא הושם בצד. למפעל התוודעתי עוד קודם לכן באתר האינטרנט שלו שם היה הקובץ פתוח להורדה. כעת כשאנו מתקרבים במחזור הקריאה השנתי שוב לפרשת יתרו, פתחתי לעיין בו מעט.

אני זוכר את התרשמותי הראשונה ואת התחושה, שהאם בעצם זהו? אפשר ללכת הביתה וכל מה שצריך לכתוב נכתב? התשובה היא כמובן שלא. מאות שנים כבר כותבים על פרשת השבוע, וגם אני עוסק בכך לא מעט באתר פרשת השבוע שלי, וספר אחד לא יספיק לשם כך ואף הוא למרות עושרו הרב אין בו אלא טיפה מן הים. השאלה הנוספת שסיקרנה אותי הייתה כמובן איפה יהיה אפשר לשים את כל 54 כרכי הסדרה כאשר יצאו (אם כי אולי יהיו מעט פחות כי כמה פרשיות יאוחדו).

הספר מורכב ברורו ממאמרים של הרב יואל בן-נון, אחד מפורצי הדרך בתחום לימוד התנ”ך, הרב שאול ברוכי וממאמרים של כותבים אחרים, חלקם כבר הופיעו בעבר במקומות אחרים. לסדרה ועדה מלווה של יועצים/עורכים המונה חברים רבים.

לאחר תוכן העניינים והטקסט המלא של הפרשה, הספר מתחיל בהקדמה על טעמי המקרא וחשיבותם (תקציר בלבד ומי שמעוניין בפירוט מומלץ לעיין בפירוש דעת מקרא לספר בראשית) ובנוסח הפרשה מחולק לפי הטעמים שאחד מתפקידם הוא פיסוק. לאחר מכאן מגיע פרק עבור כל פרק בתורה, אך לא בצמידות מלאה לסדר הפרקים שהוא ממילא סדר נוצרי, אלא לפי סדר העניינים המתאים לכל פרשה.

בכל פרק מאמרים המחולקים לכמה מדורים. מדור הדרישה המביא אוסף של מדרשים ופרשנים ישנים, מדור לשון בתורה המתרכז בשפה העברית ושם מופיעים פרקים רבים מאת אביו של הרב, ד”ר יחיאל בן-נון, מדור מדע בתורה המתרכז בראליה היסטורית מדעית וגיאוגרפית ומדור בינה בתורה – המביא מאמרים ומדרשים חדשים, פרקי עיון על אותו פרק.

ספרים רבים נכתבו על פרשות השבוע, לרוב פרק או שנים קצרים על כל פרשה וזהו ניסיון ראשון לכתוב ספר שלם על כל פרשה ולהקיף אותה מכל כך הרבה כיוונים. נכתבו ספרים על גיאוגרפיה בפרשה ועל מדע בפרשה ומאספי פרשנות חדשים וישנים אולם חיבור של כל אלו למקום אחד, המצדיק את כותרת המשנה “עיון רב-תחומי” טרם היה לנו, וגם זו חלק ממהפכת לימוד התנ”ך והלימוד בכלל.

בוודאי שהמלאכה קשה ומצריכה שאלות רבות, קודם כול בבחינת החומר שרוצים לכלול, שהרי אפשר היה למלא עוד כמה וכמה כרכים ובעיקר גם בצורת הצגתו. התוכן המופיע מעניין ורב ערך. הרבנים הכותבים, הרב בן-נון, הרב ברוכי, הרב מדן ואחרים אינם צריכים אותי, וממילא כבר שיבחתים על תורתם וכתיבתם בסקירות אחרות (אני קוהלת, כי קרוב אליך, באר מרים) . השפע הנובע מישיבת הר עציון הוא עצום וכל הצמא יבוא וישתה. על צורת ההצגה יש לי כמה הערות.

ההתמצאות בספר לא תמיד נוחה. לכל מדור מאפיינים משלו, מבחינת גופן, צבע הרקע של הנייר, גודל אות ומספר הטורים בדף, אחד או שניים. אני מניח שחלוקה זו נועדה להקל על הקורא אבל עלי היא דווקא הכבידה, שיוותה לספר מראה לא אחיד וגרמה לחוסר נוחות בקריאה. בתחילת כל מדור בינה בתורה, מופיע פרק קצר של סדר ומבנה בפרשה. ניסיון לרשום את הפסוקים במבנים ספרותיים, אבל גם שם הדברים פשוט לא ברורים ולא תמיד מופיעים בהקשרם ולי לפחות גרמו לבלבול (לדוגמה חלוקת עשרת הדברות בעמ’ 199-201) ונראים בעיני כמיותרים ואפילו כמפריעים.

מבחינה זו, היה עדיף לרכז את כל חלקי “סדר ומבנה” במקום אחד מרוכז, על כל הפרשה עם יותר הסברים על החלוקה ולא לפזרם בין הפרקים, ואת שאר חלקי הספר לאחד בצורתם הצורנית. או לפחות להקטין את כמות המאפיינים המשתנים.

הספר מלווה במפות וצילומים רבים. התרשמתי מכך שתודה לצלם מופיעה ליד כל תמונה ובנוסף רשימה מרוכזת בסוף הספר. בסוף הספר מופיעים גם מפתחות וכל פסוק או מקור תלמודי או פרשני אחר המוזכר בספר מופיעים בו (באופן טבעי דיון מרכזי מופיע בפסוקים מפרשת יתרו ומקורות אלו מודגשים).

 

כריכת הספר מקראות יתרו

מקראות יתרו

מקראות יתרו
עיון רב-תחומי בתורה
עורכים וכותבים: הרב יואל בן-נון והרב שאול ברוכי וכותבים נוספים
הוצאת ידיעות ספרים 2017

 

מגב הספר

התחדשות לימוד התנ”ך בימינו היא חלק מהנס המופלא של קיבוץ גלויות ושיבת ציון, יחד עם התחדשות לשון התנ”ך בארץ התנ”ך. בצד ההתחדשות הגדולה הזאת נוצר צורך תורני ורוחני עמוק במפעל פרשני חדש לתורה, ומהדורה מודרנית ורב־תחומית שלה מוצעת כאן לראשונה.

מקראות הוא מפעל רב־תחומי העוסק בפרשנות היסודית לתורה, בפשט ובמדרש, בלשון ובריאליה וגם בסדר ובמבנה ובמשמעות. הוא מבקש לכסות כמה וכמה תחומים וערוך על פי כמה מדורים:

• דרישה בתורה – מדרשי חז”ל ופרשנים לפי נושאים.

• לשון התורה – ביטויים ומושגים בלשון המקרא ועיון במסורה ובפיסוק טעמים.

• מדע בתורה – רקע מדעי, היסטורי, גיאוגרפי וארכיאולוגי.

• בינה בתורה – סדר ומבנה, ופרשנות ספרותית ורעיונית המתמודדת עם שאלות חדשות.

מקראות מיועד לכל אוהב תורה וישראל, ללא הבחנה מגזרית או מגדרית, והוא מתאים לכל אחד ואחת, ללמדן הישיבתי, לאשת האקדמיה וגם למי שעושה את צעדיו הראשונים בעולם התנ”ך בין אם הוא מורה המכין שיעור, או סטודנט הכותב עבודת חקר. אופן הגשת החומר מאפשר ללומד או למעיין לבחור לו נושא אחד מתוך המדורים השונים וללמוד רק אותו, בעצמו, עם ילדיו או עם תלמידותיו, בבית המדרש, בכיתת לימוד או סביב שולחן השבת.

***

כרך זה כולל את פרשת יתרו ועוסק במפגש של יתרו ומשה, במעמד הר סיני, בעשרת הדיברות ובחוקי גוי קדוש.

הרב ד”ר יואל בן־נון הוא יוזם פרויקט מקראות. בוגר ישיבת מרכז הרב, ממייסדי ישיבת הר־עציון ומכללת הרצוג וממחוללי בית המדרש לתנ”ך. שימש ראש ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים, דוקטור למחשבת ישראל, כותב ספרים ומאמרים בתנ”ך, בהיסטוריה, בהלכה, במוסר ובהגות.

הרב שאול ברוכי הוא רב ביישוב ניצן, עובד ומתנדב בארגון רבני צֹהר, בוגר ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים, חוקר מקורות חז”ל ועורך ספרים. שותף להוצאת מהדורה מדעית למדרש קהלת רבה.

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *