ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מרחק ביטחון

27 במאי 2018 גדי איידלהייט

ספרון קצר זה נראה כאילו לקוח מתוך מפרק מטריד במיוחד של אזור הדמדומים או של סטיבן קינג (ולמרבה המזל ללא אלמנטים של גועל). אין הקדמה בתחילת הספר ואנו נזרקים כמעט לסוף כשלא ברור לנו כלל מה קורה. העובדות יתבררו לאט לאט והן יהיות יותר ויותר מטרידות. אשה שוכבת, לא רואה כלום ומדברת עם ילד, שמעניינות אותו תולעים, וכמעט שום דבר אחר לא חשוב מבחינתו. מה קורה כאן? לאט לאט האישה תיזכר מי היא, מאיפה היא באה אבל עדיין לא יהיה לה מושג, והאמת שגם לנו לא ממש על מה שקרה לה. וכל הזמן מהדהדת שאלה חשובה, אבל רק לדעתה, לא לדעת הילד, איפה נינה, בתה.

מרחק ביטחון – באיזה מרחק ההורה צריך להיות מהילד כדי שלילד לא יקרה משהו רע? אין תשובה לשאלה וגם כאשר נדמה שאפשר להגדיל את המרחק, שנייה אחת של חוסר זהירות והכל מתפרק. למעשה חשש זה מלווה כל אדם מהרגע שנהיה הורה, וכל אחד יכול להעיד על עצמו שפתאום ברגע שנהיו לו ילדים הוא נהיה זהיר יותר, מחשוב יותר וגם חששן יותר.

העלילה מתקדמת ואנחנו מבינים רק שדבר רע מאוד קרה. האם הוא קרה באקראי, האם במכוון, וממתי כל זה התחיל ואיפה זה ייגמר. הספר מהווה אלגוריה לחששות היומיומיים, אלו שאנו נהנים להדחיק אותם לפעמים אכן קורים, אבל פיענוח הנמשל לא לגמרי ברור, ואני לא משוכנע שירדתי לסוף דעתה של הכותבת. סיפור אהבה ומשל עם לקח נכתב בגב הספר, אבל אני לא בטוח מה הלקח. האם אפשר לנהוג אחרת? האם אין שום אפשרות להגדיל את מרחק הביטחון? האם עדיף כלל לא להביא ילדים לעולם? לצערי אין באפשרותי להרחיב מעבר לכך מחשש ספויילרים ותצטרכו לקרוא את הספר, יותר נכון ספרון, בעצמכם.

הספר מטריד, לא רק בגלל שהוא ללא ספק סיפור אימה, אלא בעיקר בפסימיות שלו, הנובעת אולי מהגירתה של הסופרת מארגנטינה מולדתה, מקום שהאנשים בו שמחים, לברלין התוססת אך המנוכרת למדי, שאמנם אפשר לבלות בה מבוקר ועד לילה, אולם קשה למצוא בה נחמה ותקווה, וכל כך קל לאבד את המעט שיש.

כריכת הספר מרחק ביטחון

מרחק ביטחון

מרחק ביטחון
סמנתה שובלין
מספרדית אדם בלומנטל
עם עובד 2018

מגב הספר

אישה צעירה בשם אמנדה שוכבת על ערש דווי בבית חולים בעיירה כפרית, שנסעה אליה לחופשה. ילד בשם דויד יושב לצידה. היא לא אימו. הוא לא בנה. יחד הם מספרים סיפור קדחתני וסוחף על נשמות אבודות, על הרעלה מסתורית ועל הרצון להגן על משפחתנו בכל מחיר.

מרחק ביטחון הוא חלום רע שמתממש. סיפור על־טבעי על העולם האמיתי, סיפור אהבה ומשל עם לקח. ויותר מכול, יצירה ספרותית מהמעלה הראשונה. הכתיבה הממגנטת של שוובלין מתחקה בעוצמה אובססיבית אחר הנקודה שבה המרחק הבטוח נפרם וההנאה הופכת לסיוט, אחר האיום החמקמק שאין לדעת איפה מתחילה פגיעתו הרעה והיכן, אם בכלל, תוכל להסתיים.

סמנתה שוובלין היא אחד הקולות הצעירים רעננים והמסעירים העולים לאחרונה מן הספרות הלטינו־אמריקנית. המגזין גרנטה בחר בה לאחת מ־22הסופרים המבטיחים ביותר בשפה הספרדית מתחת לגיל 35, והיא זכתה  לשבחי הביקורת ולהצלחה גדולה ברחבי העולם. מרחק ביטחון נכלל ברשימת המועמדים הסופית לפרס מאן בוקר, ו’הניו יורקר’ כינה אותו “גאוני”. זהו ספרה הראשון המתורגם לעברית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *