ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

משנאות מסכת יומא

4 בספטמבר 2018 גדי איידלהייט

כתבתי בעבר על הספרים היפים בסדרת משנאות ולכבוד יום הכיפורים יוצא כרך חדש, על מסכת יומא. הסדרה מיועדת לילדים, לקרב ולחבב עליהם את המשנה, ויש בה עזרי לימוד חשובים שיעזרו גם למבוגרים. נוסח המשנה מפוסק בשיטת “משנה סדורה” של הרב אליהו דורדק. כבר כתיבת המשנה בצורה זו, עוזרת ללימוד ולשינון ומבהירה את חלקי המשנה השונים והיחס ביניהם. הפירוש המלא של רבינו עובדיה מברטנורא, מוסיף נדבך למבוגרים שרוצים ללמוד עם הילדים ולהרחיב מעבר לפירוש לילדים שהוא מטבע הדברים תמציתי.

האיורים מקרבים את המשנה לילדים. כבר איור הפתיחה המציג את הכוהן הגדול נפרד מאשתו, לבוש חליפה הדורה ועם טרולי קטן שישמש אותו בלשכתו במקדש, וכך גם איורים נוספים, חלקם ללימוד וחלקם איורים משעשעים לחיבוב ולהנאה. הפירוש בהיר ותמציתי. קצר ונראה שכל מילה נשקלה בשביל לא להאריך יותר מדי, ולא להיכנס לכל הדעות והאפשרויות שמובאות בגמרא.

חידוש חשוב, גם למבוגרים, הוא שבכל משנה מופיע איור המתאר היכן בבית המקדש מתרחשת הפעולה המתוארת. זהו כלי עזר ממדרגה ראשונה והלומד יכול ממשל ללכת עם הכוהן הגדול ברחבי המקדש. כמוהו גם הסיכום המאויר לכל מהלך עבודת הכוהן הגדול, המופיעה בסוף פרק ז’, ולפני פרק ח’ העוסק בענייני יום הכיפורים בימינו. בתור רעיון אני מציע להוציא סיכום מעין זו כסימניה לספר וגם כזו שאפשר לקחת בקלות לבית הכנסת ולעקוב איתה אחרי סדר העבודה בתפילה, סדר שלאחר שהילדים (וההורים!) ילמדו את המשניות, יהיה הרבה יותר מובן וברור ואפשר להבינו גם בנוסח אתה כוננת וגם בנוסח אמיץ כוח.

מנהג יפה נהגו רבים ללמוד משניות יומא בליל יום הכיפורים לאחר החזרה מבית הכנסת, וספר זה ישמח לב הורים וילדים בלימוד משותף .

כרכים נוספים שנסקרו – ראש השנה , פסחים

הנה עמודי דוגמא מהספר

Download (PDF, 1.15MB)

כריכת הספר יומא משנאות

יומא משנאות

משנאות יומא
משה גרוס וגד מכטה
איורים: חננאל תורגמן
הוצאת קורן

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *