ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

משנאות – פסחים

15 במרץ 2018 גדי איידלהייט

לקראת פסח יוצא כרך חדש בסדרת משנאות למסכת פסחים. סקרתי כרך קודם לראש השנה, ולמעשה, כמעט שאין מה להוסיף על הסקירה משם. אולי נדון קצת בקהל היעד של הספרים ובשאלה למה והאם צריך סדרה כזו. במשך שנים רבות למדו משנה עם רע”ב, תיו”ט (המלא) ויכין ובועז. כן כן אני יודע שאתם לומדים ככה גם היום, אבל מה לעשות אני נדרש גם לפירושו של רבי פנחס קהתי, שפתח את עולם המשנה להמוני לומדים.

אם הילדים שלכם בגיל בו הם מסתדרים עם פירוש קהתי, מצוין, אבל אם הם עדיין לא, פירוש משנאות יתאים להם מאד. לא מדובר בתמצית, קיצור או אפילו הפשטה של המשניות, אלא בטקסט המלא של המשנה, בפירוש המלא של הברטנורא, ובפירוש קצר ותמציתי נוסף שמתאים לילדים, שלא מניח הנחות ידע קודמות, וגם שלא מרחיב את היריעה יותר מדי. דבר ידוע הוא שבמשנה הכל כתוב בקיצור, ומילה אחת יכולה לרמז על עניינים רבים ואמנם בלימוד מסודר יש לפתוח חלונות לאותם נושאים, אולם בלימוד ראשוני לילדים מומלץ להישאר בתחום אותה מסכת.

בהקשר זה חשוב גם לציין שבניגוד למסכת ראש השנה, שלפחות רובה תחום בענייני ראש השנה, כמובן לא באופן מוחלט, תמיד יש קפיצות ומעברי נושאים, מסכת פסחים עשירה ומגוונת, כוללת נושאים רבים ממקומות אחרים, והרבה ענייני טומאה, טהרה וקודשים. עובדה זו לא תפתיע לומדים מבוגרים, אולם ילדים יתקשו לעתים להבין מה קשר כל אותן הלכות לפסח, ופירוש משנאות מצליח להסביר עניינים אלו גם בשפה של ילדים ובצורה ברורה.

יתרה מכך, בעידן של פוריטניות יותר, דווקא לימוד הנושאים האלו בתורה ובמשנה יכול להקל ולעזור לילדים להתייחס לנושאים אינטימיים בצורה טבעית. זב, זבה, נידה ושכבת זרע הם כולם מושגים שיש ללמוד אותם, ולמידה דרך המשנה, יכולה להתגבר על מחסומי בושה למיניהם, ועדיין יש לעשות זאת צורה מותאמת לילדים, דבר שפירושים למבוגרים לא נדרשים אליו.

ואולי חשוב מכל הוא שילדים שאוהבים ללמוד ישמחו מאד לקבל ספר שהוא ממש ספר של מבוגרים, כולל את הפירוש של המבוגרים, אבל הוא מיועד להם, עם פירוש שמתאים להם, כזה שהם יכולים ללמוד בו לבד וגם עם ההורים, כזה שכיף שיהיה על המדף ושיגרום להם לחבב עוד יותר את הלימוד.

משנאות פסחים

משנאות פסחיםמשנאות פסחים
עורכים ומפרשים: משה גרוס וגד מכטה
איורים: חננאל תורגמן
הוצאת מגיד 2018

 

דפי דוגמה

Download (PDF, 711KB)

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *