ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

משפחת ג’ניוס

27 בספטמבר 2018 גדי איידלהייט

כל מי שעבד פעם בחברת הייטק ישמח לקרוא את הספר משפחת ג’ניוס שבסדרת סיפורים קצרים מביא את ההווי של חברות סטרטאפ שגם נהיו קצת יותר גדולות ולבסוף גם נהיו קטנות, דרך שלל דמויות העובדים בחברה. באופן חביב הספר דווקא מתחיל מאחת הדמויות שפחות שמים אליה לב, המנקה, ועל הכובע השני שלה, מורה מוכשרת לפסנתר שמלמדת את ילדי העובדים, דרך המנכ”לית, מנהלים בכירים, תוכי מדבר וכמה דמויות שפחות קשורות.

הכתיבה מלווה בהרבה הומור, לפעמים קצת אירוני ושחור, ולפעמים גם בעצב, שכן לא הכל נוצץ שמח ומאושר בעולם ההייטק, כפי שתמונת הכריכה המציגה פרפר יפה (דנאית הדורה אם אני לא טועה), השמיטה לו כנף אחת. דימוי יפה המתאר את העולם שיכול להיות יפה ופורח ולעוף למעלה ומצד שני לאבד כנפיים ולהתרסק, חוויות שרבים בשוק הייטק מכירים לטוב ולרע, כמו גם את שלל הדמויות רבות המאפיינים שבחלקם נתקלים כל הזמן. אלו שרק מחפשים טיסות על מנת לצבור נקודות נוסע מתמיד, אלו שמבטיחים עשרות פי’צרים בתוכנה ויודעים שלא יפתחו אותם בגירסה הבאה וכנראה גם לא לעולם, המזכירה שלמעה מנהלת חצי חברה ורק היא יודעת מה קורה ומתי, והמנהלים הבכירים שמרוב היותם בכירים אין להם מושג מה בכלל קורה בחברה.

אולם מעבר לחברת הייטק, יש בספר ניסיון לראות את החברה כמיקרוקסומו של ישראל. לא רק גאוני וחנוני 8200 שעושים אקזיטים על ימין ועל שמאל, אלא גם אנשים מן השורה. ישראלים ותיקים ועולים, אשכנזים ספרדים ואתיופים, את המנקה כבר הזכרנו ושפע של דמויות רגילות לחלוטין, אני ואתה והאיש מהדלת ממול, וגם זה שכבר עזב וירד לברלין. קריאה איטית יותר ומבט פנימה מעבר לשכבה הראשונה תחשוף עולם זה ותגלה רובד נוסף בספר.

 

כריכת הספר משפחת גניוס

משפחת גניוס

 

משפחת ג’ניוס
גבי אשר
פרדס 2018

מגב הספר

ג’ניוס היא חברת תוכנה ישראלית גדולה. היא אינה משפחה, על אף שהיא מכונה כך בימי הגיבוש של העובדים או בפתקים המצורפים למתנות החג. חבריה מקיימים יחסים מקצועיים; נמדדים על סמך תפוקה ויעילות. אבל זהו רק חלק קטן מהסיפור. מאחוריהם רוחשים תשוקות ועלבונות, בריתות, בגידות ורדיפות כוח, רגעי משבר וחסד.
שנים־עשר הסיפורים של “משפחת ג’ניוס” מישירים מבט מפוכח, סוחף ומפעים בדקות האבחנה שלו, אל עולם העבודה הישראלי ואל הדמויות שמאכלסות אותו: המנכ”לית והמתכנתים, מנהלי הצוותים והמזכירות, המנקות ומנהלות כוח האדם. הסיפורים מרגשים, מצחיקים או מאיימים, כשהם יוצרים תמונות קצרות משגרת ההיי־טק המקומית: עובד שממתין לקידום שלעולם לא מגיע, מנהל התמיכה שנוסע לחו”ל יותר ממה שנחוץ, הנטוורקינג ההכרחי של בכיר שפוטר ונזקק לחסדיו של יריב נושן, המנקה שפוגשת את הסמנכ”ל בנסיבות יוצאות דופן, מנהלת כוח האדם שסוגרת חשבנות עם מועמד מבטיח.
אולם “משפחת ג’ניוס” אינו מספר רק על עולם ההיי־טק הישראלי ועל היצרים שפועלים בו באופן גלוי וסמוי. הוא משתמש בהם כדי לפענח בעדינות את הקוד של הישראליות עצמה, על מערכות היחסים שהיא מפעילה, בהן משולבים רעות ויריבות, השגיות ומאבק תמידי על מקום ועל הכרה.

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *