ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

משפטי הרב קוק

27 בספטמבר 2016 גדי איידלהייט

הרב קוק נודע בסגנון כתיבתו הייחודי, לעתים אניגמטי, והבנת דבריו מצריכה קריאה איטית ומדוקדקת ובעיקר לימוד של הז’רגון, כי העברית של הרב קוק שונה מהעברית הרגילה שלנו, ואפילו שונה מהעברית המשמשת לכתיבה תורנית. משנתו של הרב קו נמצאת בתנופה ודי אם נזכיר את ספרוניו (הדומים לספרון זה) של הרב יובל פרוינד או את מפעלו של הרב חגי לונדין המוציא כרכים רבים מכתבי הרב במהדורות חדשות. שתי דוגמאות אלו מהוות את קצות הסקאלה. מחד, הוצאה מחודשת של כתבים מלאים, שלמרות שיש בהם פירוש הרי הם דורשים התמסרות מהקורא ולימוד מעמיק ומאידך, ספרונים, מנות קטנות בלבד המתאימות לתזזיתיות של ימינו בהם יכולת הריכוז בכל מה שלא נכנס לסטטוס פייסבוק אחד ודורש לחיצה על “הצג עוד” הוא ארוך מדי.

תחילתו של ספר זה אכן בעמוד פייסבוק. אסף פאסי, מומחה למדיה דיגיטלית, יודע איפה הקהל נמצא ואיך להגיע אליו. הכל בקטן, ובמרוכז. אמנם, צר לי אישית על אובדן העומק (ואני אף חווה אותו בעצמי, כאשר וורטים קצרים זוכים לתפוצה נרחבת, ואילו מאמר ארוך מעט יותר הדורש עשר דקות קריאה כמעט חסר תפוצה), אולם כנראה שאין ברירה אלא לקצר. זה מה שהקהל רוצה, ולמרות שבספר יש מקום להרחיב, פורמט הקיצור נשאר ונשמר.

נביא שני עמודי דוגמה, שנבחרו על ידי באקראי.

משפטי הרב קוק - דוגמה מהספר

משפטי הרב קוק – דוגמה מהספר

 

משפטי הרב קוק - דוגמה מהספר

משפטי הרב קוק – דוגמה מהספר

אפשר להתרשם מהתמונות היפות ומההתאמה שלהם לטקסט. בדוגמאות שהבאתי נראה שדווקא התמונה השנייה מתאימה יותר לטקסט הראשון. הצמח הזעיר מנסה לפרוח במקום שנראה כבלתי אפשרי. אין זו הפתעה שבספרים כגון אלו בהם הציטטות יכולות להתפרש בדרכים רבות ומגוונות, כל אחד יכול ורשאי, ואפילו רצוי, למצוא לעצמו פרשנות משלו.

ניקח את הדוגמה הראשונה. הרב קוק מדבר על בניין רוחני בדרך לעבודת ה’, הדורש לימוד, לימוד היכול להביא גם לספקות ללבטים ולהתחבטויות, שיכולות לגרום להרס רוחני אך הן חיוניות להתעלות. הפירוש המוצע לוקח את דברים דווקא למקומות הארציים יותר גם שם אותו כלל נכון שכדאי להצליח חייבים לנסות. אנו מכירים משפטים דומים לאלו מספרי השראה כאלו ואחרים אולם בדוגמה השנייה המובאת, דווקא באותו משפט מסכם, הנראה לפעמים כפשטני וניו-אייג’י נראה הבדל קטן שמבטא את תורתו של הרב קוק. “מבט חיובי כזה, גם מבעד לסדקים, יעזור לנו לבות אומה וחיים טובים ומתוקנים יותר”. הדגש אצל הרב קוק, דגש שלא נעלם בספר, הוא הדגש לא על היחיד, אלא על החברה כולה. זו נקודה חשובה לטעמי כי בעידן הניו-אייג’י הרבה מהתובנות הן תובנות על עצמך, תשפר את עצמך. תצליח, תתפתח, תבטא את עצמך. האני במרכז. ואילו בתורת ישראל ההסתכלות היא על הקולקטיב, החברה, האומה, העם והאנושות כולה (כפי שמופיע בציטוטים אחרים של הרב קוק המופיעים גם הם בספר).

וכך למרות שפורמט הספר מעורר חשש וסכנה לגלישה לרדידות ושטחיות, הרי שברוב עמודי הספר, אין הדבר כך, אלא אם כן הקורא עצמו בוחר להתמקד רק במילה או שתיים ולהחמיץ את המסר הגדול יותר. אמנם, מספרון קצר כזה אין אפשרות ללימוד מעמיק של תורת הרב קוק, ולכן נועדו ספרים אחרים, כפי שציינתי, אבל גם קריאה אקראית בספר זה תחשוף את הקורא, ובוודאי אם אינו בעל רקע כלשהו בתורת הרב קוק, לראייתו המיוחדת. ההשקעה העיצובית בספר ניכרת בכל עמוד בבחירת התמונות (שימו לב גם שבכל פרק מופיעה דמות דיוקן אחרת של הרב קוק), שמהוות פירוש נוסף, עצמאי מהפירוש המילולי, וכזה הניתן לפרשנות אישית גם על ידי הקורא. הספר מתאים לקהלים מגוונים – מנוער ועד זקן, גברים ונשים בנים ובנות, דתיים או חילוניים, וכמו תמונת הכריכה, אפשר לקרוא פרק קצר בכל פעם עם כוס קפה טובה, או לפני האזנה למוזיקה נעימה.

כריכת הספר משפטי הרב קוק

משפטי הרב קוק

משפטי הרב קוק
אסף פאסי
ידיעות ספרים 2016

מגב הספר

כשחוכמה בת כמאה שנים הולכת ומתבררת כרלוונטית גם לדורנו, כשמשפטים ופסקאות שנכתבו יום אחר יום במחברות ישנות מתגלים כמחוללי שינוי, כשדף פייסבוק שמכיל את כל אלה הופך לפופולרי – אנחנו יודעים שיש בידינו אוצר.

במשך יותר מחמש שנים הצטרפו עשרות אלפי עוקבים מכל המגזרים לדף הפייסבוק משפטי הרב קוק על הגותו ותורתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק – רבה הראשי הראשון של ארץ ישראל (1935-1865). הדף והספר שמבוסס עליו מציעים אמירות חודרות ומעוררות השראה של הרב קוק, בצד פרשנות ייחודית ואקטואלית ומדרש תמונה שמוסיף ממד ויזואלי להגותו.

משפטי הרב קוק הוא הזדמנות להכיר באופן בלתי אמצעי דברי הגות ומחשבה הנטועים בשורשי הפילוסופיה, החוכמה והמורשת היהודית בת אלפי השנים.

זהו ספרו הראשון של אסף פאסי, איש חינוך ומנהל חברת הדיגיטל ‘פאסי.קראוס’.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *