ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

מתהפך מצד לצד

23 בנובמבר 2015 גדי איידלהייט

הנה ספרון חביב ומשעשע המתאים כמתנה לאוהבי משחקי מילים ולשון. אורן נחום אוהב לשחק במילים וגם בציורים בכפלי משמעות שונים. בספר זה מוצגים ציורים בעלי כמה משמעויות, כל פעם רואים משהו אחר, פלינדרומים, משחקי כתיב על מילים שנשמעות זהה ועוד.

קשה לכתוב פלינדרומים. מילים בודדות יש בשפע ואפילו משפטים קצרים (ילד כותב רופא אפור בתוך דלי), אבל להרחיב אותם למשהו אורך יותר זו כבר מלאכה קשה והתוצאה תמיד מאולצת משהו. לכן בכתיבה בסגנון זה משתמשים לרבו במליצות, כתיב מוזר או חסר, הטיות שלרוב לא יהיו הגיוניות והתוצאה הרצויה היא בפורמט פואטי. פלינדרום ארוך יחסית נמצא בהספד שכתב הרב יהודה הירש על אביו רש”ר הירש באורך של 248 מילים המתחיל “הרועים וקראים בשם המה מתי אל…” ומסתיים כצפוי “משבם יאר קומי עורה”. כפי שראיתם, חלק מהמילים די חסרות מובן, אבל גבולו הז’אנר הפלינדרומי רחבים במיוחד (ניתן לקרוא את כולו ועוד פלינדרומים רבים בויקיפדיה). הציורים מקסימים, לא תמיד קופצות שתי האפשריות ולעפמים צריך להתרכז, לסובב ולהתאמץ מעט עד שהכוונה מתבררת.

הנה כמה דוגמאות מהספר (וגם הכריכה – במיוחד צירפתי שתי תמונות – לכאורה נראה שאין ביניהן שום קשר. זה בדיוק הטריק)

הנה שיר פלינדרומי (שימו לב לחולם ההופך את אותיות קר למילה קור – עוד “טריק” מקובל וחשוב בשירים אלו)

כלנית
די בדימויה
כלנית
אשה יפה
כי ידע לב רק קֹר בלעדייך
הפיה שאתי
נלך היום יד ביד

והנה עוד ציור – דייג דג דייג

הדייג - ציור מתוך הספר

הדייג

 

מתהפך מצד לצד - כריכת הספר

מתהפך מצד לצד

מתהפך מצד לצד
פלינדרומים, משחקי מילים וציורים
אורן נחום
הוצאת אוריון 2015

מגב הספר

מתהפך מצד לצד” מאת אורן נחום בהוצאת הספרים “אוריון” הוא ספר ייחודי ויצירתי מאוד בז’אנר כפל הלשון וצורותיו השונות. משירים פלינדרומיים לסיפורים בתרתי משמע, ממשחקי שמיעה ועד לציורים בכפל משמעות.

אורן נחום מבטא את עולמו הרגשי ביצירות מתוחכמות, בשפה קולחת ומהנה לקריאה. הספר עוסק בכפל לשון אבל גם בכל הצורות של כפל המשמעות, והוא כולל גם ציורי אילוזיה וציורים סוריאליסטים. בספר גם פרק מיוחד של משחקי שמיעה. יש בו צמד שירים שנשמעים זהים, אך לכל שיר משמעות שונה. לדברים שנאמרים, יש משמעות נוספת, נסתרת, והרצון של היוצר היה לחקור ולגלות אותה. הוא מספר ש”הקשר המיוחד שיש בשפה העברית בין מילים, מאפשר את ההקבלה הזאת ואז כמו שנוצרת תמונת ראי מיוחדת של משל ונמשל”. מתנה נהדרת לחובבי הז’אנר וגם לכל מי שאוהב קצת תחכום והומור

אורן נחום מספר: “התחלתי לצייר בגיל 5 והציורים המיוחדים שמורים אצלי עד היום. כשהייתי קטן ציירו אותי באיטליה, ומהציור הזה למדתי לצייר פורטרטים. שעשע אותי מאוד לחפש משמעויות נוספות בדברים שציירתי. הייתי מצייר ציור וכשהפכתי אותו, ראיתי משהו אחר, במעורפל. אחר כך, התחלתי לעבוד בצורה מדויקת יותר, בד בבד עם שתי התמונות שלי. לפעמים, פרט מסוים שמתאים לציור אחד, עלול לפגוע בציור השני במהופך, אז אני מתקן עד שאני מגיע לתוצאה שמספקת אותי. תהליך העבודה הזה מאתגר ומהנה מאוד. הוא דורש דמיון יצירתיות וחדות. חשבתי שאם אקח את כל הציורים ההפוכים האלה ואחבר אותם לציור אחד, נראה שבהיפוך הציור, האווירה האופטימית הנינוחה, תהפוך דווקא לפסימית וקודרת. הציורים הם אינטואיטיביים מהתת מודע. נראה שאם מורידים קצת מהשליטה בחיים שלנו, בארשת הפנים המחויכת מסתתרים לפעמים גם עצב ופחד וכך זה מתבטא בציורים האלה. דרך ההיפוך עצמו של הציורים אני מעביר גם את ההומור והמשחק שמאפיינים אותי. בספר מופעים גם ציורים נוספים בכפל משמעות. הרבה פעמים אני מצייר פרופיל של אדם ויוצר בו סוג של סיפור. הפנים בפרופיל הם כמו הפרופיל שלך באותו רגע”.

אורן כותב גם שירה: “אני כותב גם שירים רגילים, בחלק מהשירים, הכפילות והמשל מאפיינים גם אותם. הנושאים דומים לשירים שבספר: אהבה, פנטזיה, אמונה, פילוסופיה ופסיכולוגיה.

אורן נחום מסכם: “הרצון שלי באמנות הוא להביא משהו חדש לעולם, מקורי ואחר. משהו שאולי יום אחד אדם אחר ייקח אותו וייצור איתו משהו חדש ושונה משלו. אני מאמין שאם אתה אוהב מאוד משהו גם תהייה מוכשר בו, ואם אתה יכול להבין יצירה לעומקה, תוכל לכתוב אחת משלך, לא פחות טוב. פיקאסו אמר פעם שהוא לא מחפש, הוא מוצא. המשפט הזה מלווה אותי ביצירה. התת מודע כבר עושה את העבודה בשבילנו. הכול כבר נמצא, ועלינו רק לדלות ממנו את האוצרות ולתעד אותם. הספר עוסק גם בכאב, והיצירה שלי היא גם סוג של תרפיה, אני לוקח את הכאב, משחק איתו, מוסיף לו הומור, הופך וקורע אותו לחתיכות ועושה לו טרנספורמציה ולפעמים, מגלה דברים שלא ידעתי”.

אורן נחום, בן 36, אמן יוצר, עובד בחנות ספרים יד שנייה, תושב חולון. אדם סקרן ויצירתי. מתעניין בתורת הנסתר, בקבלה ובנומרולוגיה. היצירה היא חלק בלתי נפרד ממנו. הוא מאמין שחשוב לחקור ולשאול שאלות, ולעסוק בדברים שאתה אוהב.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *