ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נדיבות טובה

28 באפריל 2020 גדי איידלהייט

ספרה של רחל מראני, נדיבות טובה, מהווה מעין סיכום של מסע שערכה בעקבות המושג “נדיבות”. זהו מושג שלמרות שנראה שהוא ברור הוא די מעורפל אשר מכיל, משיק וכולל בתוכו עוד מושגים רבים ותתי מושגים. חמלה, אמפתיה, סימפתיה, אלטרואיזם, גבורה, הקרבה, נתינה, מסירות, צדקה, תרומה וכו’. כולם איכשהו קשורים לנושא. לא מדובר בספר עיון, ולא בספר שיעשה הבדלה בין כל מושג למושג בצורה אקדמאית, אלא כתיבה אישית על נושאים אלו, דרך פרקים קצרים, שלעתים סדורים יפה ולעתים דווקא נראה שסדורים באקראי ובכל אחד מהם נכתב מעט על זוית כלשהי של נדיבות.

הפרקים לרוב פותחים בציטוט סיפור או אמרה ממבחר מקורות העולם. המקורות היהודיים מוצגים בצורה נרחבת כמצופה, אך גם מקורות נוספים מהנצרות האיסלם ובעיקר ממזרח אסייה. מכל מקור אפשר ללמוד משהו.

אפשר גם ללמוד מהי נדיבות שאינה טובה. נדיבות שבאה לכפר על פשעי או מעשים אחרים, אינה טובה. נדיבות שבאה להראות כמה אני עשיר או מוצלח או שניהם גם יחד, ולמרות זאת יכול להשקיע מכספי,זמני או חוכמתי בחלכאים ובנדכאים, גם היא אינה טובה. נדיבות שבאה על חשבון מישהו אחר, אפילו על חשבון נדיבים אחרים, אינה נדיבות, וגם זאת כבר למדנו במסכת אבות (פרק ה משנה יג): ” הָרוֹצֶה שֶׁיִּתֵּן וְלֹא יִתְּנוּ אֲחֵרִים, עֵינוֹ רָעָה בְּשֶׁל אֲחֵרִים.יִתְּנוּ אֲחֵרִים וְהוּא לֹא יִתֵּן, עֵינוֹ רָעָה בְשֶׁלּוֹ.יִתֵּן וְיִתְּנוּ אֲחֵרִים – חָסִיד.לֹא יִתֵּן וְלֹא יִתְּנוּ אֲחֵרִים – רָשָׁע”. מי שרוצה להיות הנותן היחידי ובכך לפאר ולהלל את שמו, אינו נדיב אלא גאוותן.

סקירה זו נכתבת סמוך לסיומו של יום הזיכרון. אל יותר מדי מערכות בחירות משסות הצטרפה מגיפת הקורונה הגורמת גם לקשיים כלכליים, וגם היא פוגעת בחוסן בוכלידות החברה. דווקא ביום הזיכרון, נופלות חומות ומחיצות, ומורגש שוב הגורל האחד של כולנו בארץ הזאת, שותפות הדדית ורגשי הוקרה למסירות הנפש של אלו שהקריבו את חייהם. על מנת להמשיך את תעצומות היום, כל ספר שעוסק בטוב, ומעורר לעשות טוב, הוא מבורך ונצרך.
כל אחד יכול לקרוא ולהנות מספרה של מראני, וגם למצוא בעצמו משהו להתחבר אליו. מראני מביאה הרבה נושאים ומבחר אפשריות. אין דרך אחת נכונה וכל אחד יבחר משהו אישי לעצמו, משהו שקשור אליו. דרכים לעשות יותר טוב, לאחרים, למשפחתו, סביבתו, וגם לחברה הישראלית כולה. אבל עשיית הטוב כפי שאמרנו אינה באה ממקום של פטרונות כלפי אחרים, וגם הספר מכוון לכך לכל אורכו. עשיית הטוב תעזור, אולי אפילו בעיקר, לכם.

נדיבות טובה
רחל מראני
דביר 2020
מגב הספר

• מהי נדיבות טובה? ומה לא?
• מה יותר קל, לתת או לקבל?
• מה מסתתר מאחורי הצירוף המפתיע “אסיר תודה”: מי פה האסיר, מי הסוהר?
• מה ההבדל בין גוננות לבין תמיכה בילדים?
• איך מאזנים בין נדיבות לזולת ונדיבות עצמית?
• אלטרואיזם – מה מגלים לנו מדעי המוח?
• מה נוכל ללמוד מחז”ל ומהרמב”ם, מהבודהה ומהשומרוני הטוב, ואפילו מג’וחא?
• וכמובן, מעל הכול: כיצד נוסיף נדיבות טובה לחיינו, ונרומם את הנפש? 

רחל מראני מזמינה אותנו לפענח ביחד איתה את חידת הנדיבות.זהו ספרה השני של רחל, מחברת “לשמוט, סיפור אהבה”, מייסדת הקרן למצוינות בתרבות, נספחת התרבות לשעבר של ישראל בוושינגטון.לפנינו מסע עשיר שנפתח בניסיונה האישי, ומתרחב עם דברי הגות, מחקרים וסיפורים – מתרבויות מערב ומזרח, עתיקים וחדשים.ביניהם גם עשרות עדויות מרגשות של חברים שהסכימו לשתף מחייהם ממש, באומץ וברוחב לב.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *