ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נולדנו לרוץ

16 ביולי 2013 גדי איידלהייט

הספר הזה יגרום לכם, ולא משנה מינכם, גילכם ומשקלכם, להוריד את הנעליים ולהתחיל לרוץ. שיגעון הריצה נהייה הטרנד העולמי החדש. אני מכיר אישית, אנשים רבים שהשילו עשרות קילוגרמים והמירו אותם במרתונים וטריאתלונים. אין עיר גדולה בעולם שאין לה מרתון ואין עיר קטנה בישראל שאין לה מרוץ של לפחות עשרה קילומטרים. ובמירוצים אלו משתתפים מאות ואלפים, רובם לא מנסים להיות הראשונים, הניצחון עבורם הוא סיום המירוץ עצמו וההרגשה הטובה מהריצה.

בתור מישהו שמתמחה בננו-ריצה למרחקים זעומים במיוחד, ושאת קבוע פלאנק קבעו לפי המרחק שהוא מסוגל לרוץ בלי להתעייף, קראתי את הספר ללא הפסקה, או בנשימה אחת. אמנם חלקו נראה כמעין הטפה דתית, על האדם שרק נועד לריצה, על יתרונות הריצה היחפה, ועל אומניות שהולכות ונעלמות מהעולם (ציד בריצת התמדה אחרי הטרף), אבל מאז צאתו הוא הפך לספר קאלט, עשרות ספרים, מאות אתרים ואלפי רצים חדשים קוראים אותו והוא מכה גלים בכל מקום שאליו הוא מגיע בהכרזה המשיחית שלו: נולדנו לרוץ.

ולמה לא בעצם? לכך אפשר למצוא דווקא הרבה סיבות. האדם נולד חסר ישע, בניגוד לחיות אחרות שהולכות ורצות תוך שעות. האדם רץ רק על שתי רגליים, על ארבע הרבה יותר קל לרוץ, לאדם מסת שרירים נמוכה יחסית (בהשוואה לפרימטים אחרים), אולם בפועל מסתבר שהאדם החלש והאיטי, מיטיב בריצות ארוכות, אולי לא הכי מהירות אבל למשך זמן רב. אחד החוקרים גילה את זה כשהכלבה שלו סירבה להמשיך לרוץ אחרי שמונה קילומטר והוא בקושי הזיע… גם בתנ”ך מצאנו מספר גדול של רצים למרחקים לא קצרים למשל אחימעץ שמיהר לבשר לדוד את הבשורה על מות בנו אבשלום :”ואחימעץ בן צדוק אמר ארוצה נא ואבשרה את המלך כי שפטו ה’ מיד איביו” (שמואל ב’ י”ח יט), או אפילו אליהו הנביא שרץ לפני מרכבתו של אחאב (ובכך הוכיח כי בתחרות ארוכה האדם מהיר מהסוס): “וְיַד-ה’ הָיְתָה אֶל-אֵלִיָּהוּ וַיְשַׁנֵּס מָתְנָיו וַיָּרָץ לִפְנֵי אַחְאָב עַד-בֹּאֲכָה יִזְרְעֶאלָה” (מלכים א’ יח). אליהו גם הצטיין במרחקים ארוכים והסתפקות במועט (מלכים א יט) :”ו וַיַּבֵּט וְהִנֵּה מְרַאֲשֹׁתָיו עֻגַּת רְצָפִים וְצַפַּחַת מָיִם וַיֹּאכַל וַיֵּשְׁתְּ וַיָּשָׁב וַיִּשְׁכָּב … וַיָּקָם וַיֹּאכַל וַיִּשְׁתֶּה וַיֵּלֶךְ בְּכֹחַ הָאֲכִילָה הַהִיא אַרְבָּעִים יוֹם וְאַרְבָּעִים לַיְלָה עַד הַר הָאֱלֹהִים חֹרֵב”

הסיפור עצמו נפלא ומספר גם את סיפורה של ריצת האולטראמרתונים, אלו שמרתון זה רק החימום שלהם ושרצים 80 100 או 180 קילומטר. איך התפתחת הריצה, איזו איכויות דרושות לה, מתי אנשים החלו לרוץ עם נעליים, מי פיתח את תיאוריית האדם הרץ, ומה לשבט של מכסיקנים ולריצות ארוכות. הכל מתחבר ביחד ליצירה שעושה חשק לקום ולרוץ (וכבר בדקתי כמה עולות נעלי vibram five fingers). הסופר מתחקה אחרי רץ מסתורי, הסוס הלבן, שלמד לרוץ כמו הילדים המכסיקנים, מרחקים ארוכים מאד וללא נעלים אלא רק סוליות דקות להגנה מפני הקרקע, ובעקבות המפגש איתו מבטיח הסוס לארגן מרוץ בקניוני הנחושת, לא עוד יצטרכו בני שבט הטראורמה להצפין לארצות הברית, הפעם יבואו הרצים להתחרות במגרש הביתי שלהם. קשה להרים כזה עסק וכמה רצים אמריקאים אכן מוכנים להשתתף בהרפתקאה אבל כנגד כל הסיכויים, המירוץ יוצא על הפועל.

מה חסר בספר? רק תמונות. מי היו אותם אנשים, איפה הם אותם המקומות. למרבה המזל את הכל אפשר למצוא ברשת באתר של מחבר הספר. בהמשך ליקטתי מעט מן המעט. לאתר של מחבר הספר, אתם חייבים לגשת בסיום הספר, ולהינות מהתמונות המתארות את המשוגעים LOS LOCOCS של המירוץ.

נולדנו לרוץ

נולדנו לרוץ

נולדנו לרוץ
שבט מסתורי, ספורטאי על והמירוץ הגדול ביותר שאיש לא ראה
כריסטופר מקדוגל
מאנגלית: אסנת הדר
הוסיף אחרית דבר משובחת – עופר שלח
אחוזת בית וידיעות ספרים
תשע”ג 2013

הפרק הראשון מנולדנו לרוץ – באתר אחוזת בית

ארנלופו וסקוט

ארנלופו וסקוט

 – התמונות מהאתר של כריסטופר מקדוגל מחבר נולדנו לרוץ. יש שם עוד תמונות מהמירוץ. חובה לראות!

המחבר מדגים איך רצים ריצה יחפה, ומה ההבדל בינה לריצה בנעליים

קניוני הנחושת

קניוני הנחושת

נוף אופייני של קניוני הנחושת במכסיקו, אחד המקומות הפחות ידידותיים לאדם – חום גבוה, יובש, מיעוט מים, נחשים וצמחים ארסיים, כנופיות מבריחים וסמים…

הסוס הלבן, מיכה טרו (כן, על שם הנביא העברי מיכה), האיש שהחל את כל המירוץ, שברח מעברו ולמד לרוץ כמו הטראומרה

מיכה טרו - הסוס הלבן

מיכה טרו – הסוס הלבן

חפשו barefoot running או barefoot walking לעשרות אתרים ומאמרים בנושא.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *