ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נופים ממטרופולין המוות

11 במאי 2013 גדי איידלהייט

נופים ממטרופולין המוות הוא סיפור אוטוביוגרפי של אוטו דב קולקה. אוטו, שנולד בצ’כיה, וגורש בתחילה לטרזין ומשם לאושוויץ-בירקנאו בהיותו ילד בן 11 מתאר בשפה בוגרת וגם מנקודת ראותו של ילד את זכרונותיו, ואת החיים האבסורדים במחנה המשפחות, לצד תאי הגזים. האבסורד מגיע לשיאו בתיאור שירת המקהלה שבה התאמנו האסירים על האודה לשמחה מתוך הסימפוניה התשיעית של בטהובן, Alle Menschen werden Brüder, כאשר המשרפות ותאי הגזים במרחק מטרים ספורים מהם היו ניגוד גמור לרוח האדם ולמילותיו של פרידריך שילר.

בספר תמונות רבות המלוות את הסיפור ומוסיפות עליו. הספר לא דומה לספר זכרונות רגיל על השואה אליהם המחבר חש ניכור (אולי בדומה מעט לספרים של ק. צטניק או פרימו לוי), וקשה בכלל לסווג אותה לסוגה מסוימת. הוא היסטורי אבל גם פנטסיה ופרק או שניים מוקדשים לחלומות. הוא  מצד אחד תיעודי ומצד שני אישי מאד ובוודאי לא נותן תמונה מלאה. הוא פרוזה אולם מעורבת בו שירה. הוא ספר כתוב אבל בכלל מתבסס על המילה המושמעת. זוהי בהחלט כתיבה שונה אולם בשפה ברורה ושווה לכל נפש ואפילו אעז ואומר כי מתאימה לבני הנוער בהיותה לא מפחידה מדי, כאשר האימה והפחד נמצאים מתחת למעטה הסיפור. מבחינה זו הספר הזכיר לי  את הסרט “החיים יפים” ואת אוטו בדמות הילד החי את חיי הילדות שלו בזוועת השואה.

בסוף הספר מופיע נספח מאת המחבר (שבעיסוקו הוא פרופסור להיסטוריה וחוקר של השואה) המסביר את עניין מחנה המשפחות באושוויץ, שהיה מעין מחנה לדוגמה. דומה לגטו טרזין עצמו, ולפי דרישת הצלב האדום לבקר במחנה עבודה, הכינו הגרמנים מחנה משפחות על מנת להמשיך ולעשות את ההצגה לצלב האדום (שמצידו היה מוכן לבלוע כל הצגה בקלות מרשימה ביותר). מאחר ונציגי הצלב האדום ויתרו לבסוף על הדרישה לבקר בבירנקאו (לאחר שהיו מרוצים מאד מביקורם בטרזין), חוסל המחנה.
זהו ספר שונה על השואה וכדאי לקוראו. במבוא לספר מוזכר כי לספר צורפו ההקלטות של הסופר בקולו ובכריכה האחורית של הספר מופיע קוד לסריקה ולהגעה להקלטות.

נופים ממטרופולין המוות

נופים ממטרופולין המוות

נופים ממטרופלין המוות
אוטו דב קולקה
תשע”ג 2013
ידיעות ספרים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *