ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נערה מברלין

7 בספטמבר 2014 גדי איידלהייט

סקירת הספר נערה מברלין אותו קיבלתי מידידי י. לקראת נסיעה לברלין, רציתי כמה ספרים העוסקים בנושא. הספר עוסק בקורותיה של רוזה קליין, ילדה ברלינאית הנשלחת ללונדון בקינדר טרנספורט.

חלקו הראשון של הספר, החלק הברלינאי, כתוב כאילו היה אמיתי. אמנם עולים סימני שאלה פה ושם בדבר צירופי מקרים משונים שההסתברות להם קטנה במיוחד, אולם תיאור המקומות מדויק (מאחר וקראתי את הספר במסגרת שהות בברלין ולרוב באותו יום בו ביקרתי במקומות, היה לי מיפוי מדויק של העלילה), ובספר שזורות עובדות היסטוריות רבות. חלקו השני של הספר, החלק הלונדוני, נראה בדיוני למדי, וגם העלילה נהיית יותר רומנטית טיפוסיות ומעט זונחת את נושא השואה. כך או כך, הספר הוא בדיוני, אולם נראה שהסופר ערך תחקירים מרובים ושכל פרט בפני עצמו התרחש בצורה כזו או אחרת.

רוזה קליין היא ילדה בת עשר בברלין. החיים טובים והיא גרה בבית נאה עם הוריה אחיה הגדול ואחותה הקטנה. הם אמנם יהודים אבל עובדה זו אינה משמעותית עבורם, אביה הוא רופא מנתח נחשב ביותר והכל נראה כשורה. אולם העלילה מתחילה יום לאחר עליית היטלר לשלטון, וענני הסערה כבר מתקדרים באופק. בעיות בבית הספר, פיטורים של אביה, צורך לעבור דירה ואיסורים שונים מוטלים על היהודים.

ליל הבדולח מתואר בעוצמה חזקה במיוחד, כאשר הקורא יכול לדמיין את השריפה, הצעקות ברחוב, הפוגרום שבוצע ביהודים (וזאת לדעת, כי המונח ליל הבדולח – קריסטלנאכט – אינו נמצא בשימוש יותר בגרמניה. המינוח כיום הוא פוגרום נובמבר). כאשר לולאת החנק מתהדקת עוד ועוד מצליח אביה של רוזה לסדר מקום לילד אחד במשפחה בטרנספורט הילדים המגיע ללונדון. היינריך, האח הגדול, גדול מדי. הדי, האחות הקטנה, קטנה מדי (למרות שבפועל, ברכבות ללונדון היו ילדים קטנים אף יותר מגילה של הדי – 8). רוזה לעומת זאת תוכל לנסות ולהשיג ויזות לשאר בני המשפחה והיא נשלחת ללונדון.

עבור רוזה, שליחתה מהווה בגידה של המשפחה. היא מתקשה להבין מדוע אינה חלק מהמשפחה ומדוע היא בלונדון והם לא. כל זמנה בלונדון עובר בנסיונות נואשים להשיג אשרות, אולם הריחוק עושה את שלו וברגע שהמלחמה מתחילה, הייאוש גובר.

העלילה הלונדונית בחלקו השני של הספר, שונה מהותית ומעט פחות מענינת. רוזה כבר אינה נרדפת ובינה לבין נער אנגלי מתפתח רומן אסור שלתוצאותיו יש מחיר. בחלק זה הקשרי השואה מעומעמים כמו להדגיש את חייה החדשים של רוזה.

הספר מומלץ לנוער ולמבוגרים, לעיתים העובדות ההיסטוריות השזורות בו מעומעמות, ומעט הערות שוליים היו יכולות להועיל לקורא. מספר דמויות בספר הינן אמיתית והן מופיעות באחרית הדבר לספר.

בקישור הבא אפשר לקרוא על חוויותי מברלין כולל תמונות האתר ההנצחה לטרנספורט הילדים.

נערה מברלין - כריכת הספר

נערה מברלין


נערה מברלין

ג’ייק ווליס סימונס
מאנגלית: ניצה פלד
הוצאת סימנים וידיעות ספרים

מגב הספר

רומן עוצמתי המבוסס על תחקיר מדויק – סיפור חייה של הנערה היהודייה רוזה קליין, בין ברלין 1933 ללונדון 1947.
חייהם של בני משפחת קליין עוברים טלטלה עם עליית הנאצים לשלטון והם מאבדים בהדרגה את כל היקר להם.
האב, אוטו קליין, מנתח בכיר וגיבור מלחמת העולם הראשונה, מאמין תחילה שהנאציזם הוא אפיזודה קצרה וחולפת, ומסרב להגר מברלין גם כשהוא מפוטר מבית החולים ומצבם הכלכלי והחברתי מידרדר. אך ליל הבדולח מהווה נקודת מפנה, לאחר שהוא נעצר עם בנו ונשלח למחנה.

אלא שעכשיו דלתות המילוט מגרמניה כבר נסגרו בפניהם. רק את רוזה, בתם בת השש-עשרה, הם מצליחים להבריח מברלין ברכבת הקינדרטרנספורט ללונדון, כשעל כתפיה הצרות מוטלת המשימה להביא בעקבותיה גם את משפחתה. רוזה משקיעה מאמצים אדירים להשיג ויזה לבני משפחתה, אך עם פרוץ המלחמה היא מאבדת איתם כל קשר.

עלילה סוחפת על אהבה ואובדן, שבמרכזה סיפורו המרתק של הקינדרטרנספורט, משלוחי ההצלה של ילדים יהודים מגרמניה הנאצית לבריטניה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *