ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נערת המשי המלאכותי

19 בינואר 2014 גדי איידלהייט

עלמה צעירה עוברת לעיר הגדולה. לכאורה סיפור בנאלי אבל כשהנערה היא דוריס, העיר הגדולה היא ברלין והשנה היא 1932, מתקבל רומן מסקרן ביותר. דוריס, שחולמת להפוך לכוכבת קולנוע, היא משל לגרמניה כולה: כלפי חוץ משי יקר ואיכותי, אך מי שמביט מקרוב מגלה שהוא מזויף. אין תיאור טוב מכך לרפובליקת ויימאר הרקובה ברגעי גסיסתה האחרונים, רגעים המתוארים בצורה חדה כל כך בספר. דוריס אמנם מעידה על עצמה מתארת  שהיא בורה בעניני פוליטיקה,אולם אבחנותיה חדות, והביקורת על החברה הגרמנית מהדהדת. זוהי חברה הטורחת להיראות הגונה כלפי חוץ אך ריקה מבפנים, חברה שבה שולטת תרבות צריכה וההדוניזם חוגג. הכל מותר -בעת הזאת לגנוב לנצל ולשקר, כל עוד לא נתפסים. הברומן מותח ביקורת על האנטישמיות ששררה בגרמניה בשנים ההן, ומציג גם מניפסט פמיניסטי המקדים את זמנו. המשטר הנאצי הרגיש לא בנוח עם הספר, שיצא ערב עלייתו של היטלר לשלטון – והוא הוחרם ונאסר להפצה. הסופרת נאלצה לברוח לארצות אחרות. קשה שלא לאהוב את דוריס, הגיבורה התמימה המתייסרת על מעשיה, ומנסה בגמלוניות מרובת חן להיות טובה. ראוי לציון התרגום המשובח של חנן אלשטיין ואחרית הדבר המרתקת שהוסיף לספר הרלוונטי גם לימינו.

עד כאן הסקירה כפי שהתפרסמה במגזין מוצ”ש. מאחר וכאן אפשר להרחיב מעט נוסיף כי לאנשים רבים – ואני ביניהם – יש קושי מסוים לקרוא את ספרי המיסכנות הגרמנית של שנות השלושים. כמה הם היו עניים, איך לא הייתה עבודה וכמה כולם סבלו. במקרה הזה, מאחר והסופרת התנגדה למשטר הנאצי כבר מראשיתו, ספרה מהווה מראה חשובה על החברה באותה תקופה, מראה שאין בכוחה להצדיק אך יש בכוחה להאיר.

התרגום לספר מהווה בעיני לא פחות מבשורה. יצירות מופת רבות בגרמנית שוכבות כאבן שאין לה הופכים בתרגומים ישנים וארכאיים לימינו. די אם אזכיר את יצירותיו של תומאס מאן: יוסף ואחיו או הר הקסמים שמשוועות לתרגום חדש. אלו הם פרוייקטים כבירים אבל ספר זה מוכי כי יש בקרבנו מתרגם היכול לקחת על עצמו משימה זו.

נערת המשי המלאכותי - כריכת הספר

נערת המשי המלאכותי

נערת המשי המלאכותי
אירמגרד קוין
מגרמנית: חנן אלשטיין
שנת 1932 ובעברית 2013
הוצאת אחוזת בית

לפרק הראשון מתוך “נערת המשי המלאכותי” באתר אחוזת בית

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *