ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נפש יהודית

4 בספטמבר 2017 גדי איידלהייט
חנוך דאום ואריאל הרטמן שוב משתפים פעולה והפעם משהו באמת יוצא דופן. על ספת הפסיכולוג עולים בזה אחר זה עשרה אנשים, שכבר אינם איתנו. אלו אנשים ונשים בתחומים מגוונים:
אריק איינשטיין, תרצה אתר, חנה סנש, בובי פישר, קוהלת, רבי נחמן וכמובן איך אפשר בלי זיגמונד פרוינד? אבי הפסיכואנליטיקה.
כולם יהודים. לא סתם נקרא הספר הנפש היהודית, ואף על פי שחלקם לא ראו ביהדותם עניין כלל וכלל הרי שהניסיון באמצעות אותן עשר דמויות, שונות כל כך, לאפיין את הנפש היהודי כולה, שאפתני שבעתיים.
אז איך בעצם עובד ספר כזה? הרטמן מנתח ומציג דמויות שהשפיעו עליו וריתקו אותו. כמובן שהוא צריך לכתוב בצניעות ובענווה, שהרי הוא לא באמת ערך איתן שיחות, וספרם גם אינו ביוגרפיה ולכן היכרות מוקדמות עם כל דמות תסייע להנאה מרובה יותר מהפרק. למעשה אנחנו בעיקר מתרשמים מה עובר להרטמן בראש כאשר הוא חושב על כל דמות, איך הוא רואה אותה, איך הוא מנתח אותה כפסיכולוג קליני, איפה הקשיים שלו להבין אותה. ובעיקר כמות האמפתיה הגדולה שהוא חש כלפי כל אחד ואחת מהם והערכה לפועלם והשפעתם עליו.
הדמויות לא עושות להרטמן הנחה, פישר צועק עליו, קוהלת במקום לענות שואל בעצמו שאלות וכאילו הופך תפקידים ואחרים כלל לא מבינים מה הוא רוצה מהם.
וחנוך דאום? איפה הוא בכל הסיפור הזה? הוא הזבוב על הקיר. רואה, שומע ורושם אך אינו נוכח. הוא זה שמעביר אלינו את הסיפור, את חומר הרקע, את הדיאלוגים כפי שהם ואפילו את מחשבותיהם של הפסיכולוג והמטופל.
ויש עוד חנוך ששותף בספר. חנוך פיבן, שיצר לכל דמות איור בסגנון המפורסם והאהוב שלו, איורים שגם הם עצמם, אולי בזעיר אנפין, ניתוח פסיכולוגי של הדמות, אבל הפעם מנקודת מבטו של פיבן.
והספר? אפילו שמדובר בשיחות דמיוניות, נקרא כמעט כספר מתח, אלו אכן דמויות מרתקות, את הרטמן ודאום וגם את הקורא והגיוון בבחירה שלהם מבטיח שלא יהיה פרק אחד הדומה למשנהו
בכל עמוד צפויה הפתעה קטנה. איך יקבלו אותו הקולגות למקצוע הפסיכולוגיה איני יודע אבל לקהל הרחב הספר מעניין, מעשיר, מעוצב, ופותח כיווני מחשבה חדשים.
כריכת הספר נפש יהודית

נפש יהודית

חנוך דאום ואריאל הרטמן
איורים: חנוך פיבן
ידיעות ספרים 2017
מגב הספר

פרנץ קפקא. קהלת. ברוך שפינוזה. תרצה אתר. בובי פישר. אריק איינשטיין. לאה גולדברג. חנה סנש. זיגמונד פרויד. רבי נחמן מברסלב. ארבעה מהם מתו בסביבות גיל ארבעים משחפת. שלושה עזבו את העולם בחוסר כול, בזמן שלא היה עולה על דעתם עד כמה אהובים ונערצים יהיו לאחר לכתם. אחד טען בתוקף שהוא שלמה המלך. שתיים היו עצובות עד כדי כך שבתקופות רבות בחייהן ביקשו את נפשן למות. אחד חשב שהעולם כולו שואף להתנקש בו. אחת נחשבה לגיבורה עברייה ולחלוצה האולטימטיבית, אבל בתוך תוכה חשה זרות עמוקה. ואחד אהב להיות בבית.

עכשיו הם מתיישבים על כורסת הפסיכולוג.

חנוך דאום – בעל טור, קומיקאי, מחבר רבי-המכר “אלוהים לא מרשה” ו”רב הנסתר”, וכוכב הסדרות “מחוברים” ו”המתנחל”.

אריאל הרטמן – פסיכולוג קליני בכיר ומוערך, חבר מכון תל-אביב לפסיכואנליזה בת-זמננו, המסיים בקרוב הכשרתו כפסיכואנליטי.

דאום והרטמן הוציאו יחדיו את רב-המכר “בשביל הנפש”, שהיה לספר העיון הנמכר ביותר בשנת 2010.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *