ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נצור

8 ביולי 2015 גדי איידלהייט

הספר נצור הוא דוגמה טובה לספרים איכותיים שיוצאים בהוצאה עצמית ושוברים את הכלל כאילו ספרים עצמאיים יצאו כך רק כי שום הוצאה לא רצתה להוציא אותם. רמת ההפקה של הספר גבוהה: תמונת כריכה מקסימה, שם הספר מופיע בקליגרפיה מיוחדת. ההדפסה והעימוד איכותיים. הספר נפתח בציטוט שיר “עץ הזית” של אלתרמן בתוספת הזמנה להיכנס לאתר הספר ולהקשיב להלחנה וביצוע חדשים של השיר. האתר מכונה אתר המחקר. גם כינוי זה סיקרן אותי ותיכף נגיע אליו.

הספר מתאר את הלילה הגורלי של משה, אולי הלילה האחרון של חייו, המתחבא על הגבעה בהרי יהודה. הוא שולח שליח לחמדן, שכנו הערבי מהכפר צוריף, ומזמין אותו לבוא אליו לבירור ואורב לו בחשיכה. למשה אין אשליות. מישהו לא יצא חי מהלילה והוא עושה את הכול  כדי שזה לא יהיה הוא אבל מתכונן לגרוע ביותר. זוהי עלילת הספר המתרחשת בליל י”ד באייר תשמ”ה 4 במאי 1985, כאשר יש ליקוי ירח מלא. אהה-אהה חשבתי לעצמי, הנה כבר נתפוס את הסופר, בטח לא היה ליקוי באותו לילה. בדקתי, היה גם היה ואפילו השעות נכונות. אז הבנתי מה משמעותו של אתר המחקר. ליאור כוריאל עשה עבודה רצינית. כל עובדה וכל פרט שאתה כותב בספר אתה צריך לבדוק. אין כזה דבר להמציא. באתר המחקר אפשר לקבל מידע נוסף על כמה דברים המוזכרים בכל פרק. בהחלט מראה על עבודה רצינית ביותר שנעשתה וגם מסמן את הדרך הנכונה לכל מי שרוצה לכתוב ספר. קצת חבל שעד שכבר הסופר טורח לייצר אתר עיצוב האתר כרגע אינו מוצלח כל כך וכמו כן הייתי מעוניין בקצת יותר חומר. אם יש תמונה של ספר, הרי שכדאי שהקישור יוביל לעמוד הספר באתר ההוצאה וכו’.

נחזור לספר עצמו. העלילה הראשית היא ב-1985 באותו לילה בודד ומשם היא חוזרת אחורה לזמנים מקומות שונים. תחילת העלילה בהסתבכות חוליית המוסד אותה מוביל משה בעיירה אובראמרגו בבוואריה שבגרמניה. הסתבכות זו שינתה את מסלול הקריירה של משה ולמעשה הובילה להתרחשויות הספר. העלילה חוזרת אפילו עוד יותר אחרוה, לילדותו של משה בקיבוץ חולדה ובעיקר לאירוע משמעותי כאשר הוא צילם את מחלקת הל”ה לפני היציאה לקרב הגורלי.

לאחר פרישתו מהמוסד משה בוחר לבנות את ביתו על הגבעה סמוך מאד לגבעת הקרב, ואת הבנייה (שלא מסתיימת) מבצע חמדן הערבי מהכפר צוריף. בין השניים נקשרים קשרים סבוכים של ידידות/אמון/כעס/חשדנות ושנאה וכל זה על רקע קשריו של משה עם אשתו ילדיו וחברו הטוב מהילדות ומהמוסד ובתוספת שלל טיפוסים משונים המגיעים למקום המבודד והוסריאליסטי וקשרים נסתרים ומוזרים בין כל הדמויות.

הספר דן ביחסים של ערבים ויהודים אולם בחירת העלילה לשנת 1985 היא מעט התחמקות מצד הסופר. בשנים אלו עראפת נמק לו בתוניס, הסיסמה “שתי מדינות לשני עמים” לא הייתה מקובלת אפילו על האמריקאים שלא לדבר על מפלגת העבודה ופיגועי התאבדות וירי טילים על ישראל לא היו קימיים בכלל. אבל גם על רקע זה בולט מאבקו של משה ושל חמדן בשאלה של מי הארץ, למי יש יותר סבלנות ומי בסוף ינצח. וכמו שבמציאות התשובות לשאלות אלו לא פשוטות גם בספר אין תשובה ברורה מלבד כך שהדו קיום אפשרי אבל שברירי מאד, ויכול להיקטע גם לאחר עשרות שנים.

חוץ מנושא זה יש בספר עוד הרבה מאד נושאים ובכל אחד מהם יש עיסוק רציני: חברים שגדלו יחד אולם פתאום לאחד יש יתרון על השני. אהבה ואבהות. בחירה בין ילדים. אווירת הקיבוץ. השילוב בין כל הנושאים מבוצע כהלכה ולא מרגישים גודש או עומס. יש מתח בסיפור אבל בעיני הוא לא ספר מתח והמתח אינו המרכיב העיקרי. גם לא הייתי קורא לו רומן היסטורי. סיפור הל”ה הוא היסטוריה אבל העיסוק בסיפור עצמו הוא מינורי והוא משמש רקע לכל שאר הסיפור, הבדיוני לחלוטין. אני לא יודע איך כן להגדיר את הסיפור ואולי הוא כלל לא צריך הגדרות אלא נסתפק בכך שהוא כתוב היטב ונקרא בעניין רב מתחילתו ועד סופו.

נצור - כריכת הספר

נצור

נצור

ליאור כוריאל 2015

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *