ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נקודת פתיחה

13 בינואר 2019 גדי איידלהייט

אני אפתח בהצהרה שאני מאד אוהב את הרב אמנון בזק. אני אוהב לשמוע את ההרצאות שלו, אוהב לקרוא את הספרים שלו (למשל עד היום הזה), אוהב לקרוא את הפוסטים שלו בפייסבוק, ואפילו להגיב, להוסיף ולפעמים גם להציע פירושים שונים. בשל כך שמחתי מאד שפירושיו שנכתבו בעלון השבת הוותיק “שבת בשבתו” וכנוסו בער לשני כרכים בהוצאת מכון צומת, שכבר אזלו מזמן מהשוק, יצאו שוב במהדורה מורחבת ויפה, ואפילו עם תוספת של עיון חדש לכל פרשה. העיונים קצרים ותמציתיים. נקודת פתיחה היה שם המדור בעלון והוא אכן הופיע בעמוד הראשון. בעלון אין מקום רב, ולכל פרשה אפשר היה לתת רק נקודה קטנה, אבל בספר יש יותר מקום, ונקודת הפתיחה אינה רק שם טכני המציין מיקום בעלון, אלא כל עיון מזמן וזוקק המשך של הדיון. בשל כך, התוספת שהייתי רוצה לראות, היא לא בהכרח את המשך הדיון, הקורא בהחלט צריך להמשיך את המלאכה בכוחות עצמו, אולם יש להקל על הקוראים ולספק עזרים. לדוגמה, שאלות נוספות לחשיבה ולהעמקה ומקורות שאפשר לעיין בהם לפיתוח הנושא, בצורה דומה מעט למה שעשתה נחמה לייבוביץ’ הדגולה בעיוניה.

לשם דוגמה מהספר נציג מה מחכה לנו בפרשת בשלח, פרשת השבוע במועד כתיבת הסקירה:

העיון הראשון עוסק בפרשת התלונות של בני ישראל, בביטוי “ביד רמה”, במשמעותה של קריעת ים סוף, בהשוואה קצרצרה בין שירת הים לשירת דבורה (מוזמנים לקרוא השוואה ארוכה יותר שערכתי אני), “אכן שירת הים”, “עד אנה מאנתם לשמור מצוותי ותורותי” ו-“פרידה מהמטה”. אפילו הכותרות מעוררת עניין וסקרנות.

נסכם, עוד יותר בקצרה, את העיון ששמו אניגמטי משהו, “אכן, שירת הים”. הרב בזק שואל, מדוע השירה לא מכונה על שם עיקרה, שירת הניצחון על המצרים. עיון בשירה מגלה בה שני מרכיבים. הראשון הוא הנציחון על האויב אך השני הוא עוצמתו של הקב”ה המתגלה בשליטתו באיתני הטבע, במקרה זה הים. כך ניתן להבין למשל את הפסוק “ימינך ה’ נאדרי בכוח, ימינך ה’ תרעץ אויב” ופסוקים אחרים בהם יש חזרות על ביטויים ומילים כבאים לייצג שני מרכיבים אלו. הופעה אחת של הביטוי כלפי השליטה בים, והשנייה כלפי הניצחון על המצרים. כאשר מרגלי משה מגיעים ליריחו אל רחב, היא מזכירה שכבר ארבעים שנה קודם נפלה אימה גדולה על יושבי הארץ, בגלל שה’ הוביש את מיימי ים סוף. הניצחון על המצרים לא עשה כזה רושם גדול. אומות קמות ונופלות, וזה תהליך טבעי בעולם, אולם שליטה כזו על איתני הטבע טרם נראתה. בשל כך השירה ראויה להיקרא שירת הים ולהדגיש יותר את מרכיב השליטה בים מאשר את הניצחון על המצרים.

כריכת הספר נקודת פתיחה

נקודת פתיחה

נקודת פתיחה
הרב אמנון בזק
ידיעות ספרים 2018

מגב הספר

השיבה ללימוד פשוטו של מקרא בדורות האחרונים הביאה לעניין הולך וגובר בדרכי הניתוח הספרותיות ובחשיפת רבדים ורעיונות עמוקים החבויים בתוך הפסוקים ובינם לבין עצמם. גישה זו מעשירה את לימוד התורה, מחזקת את האמון בדברי הכתוב ומקרבת את עולמנו לעולם התורה.
נקודת פתיחה מציע מאות עיונים קצרים בפשוטן של פרשות השבוע – כשבעה עיונים בכל פרשה – הפותחים צוהר להבנה מהירה של כל אחת מן הפרשות ומהווים נקודת פתיחה לדיונים רלוונטיים ובעלי משמעות סביב רעיון מרכזי אחד בכל עיון. הספר הוא כלי עזר יעיל להכנת דברי תורה ומבוא מצוין למבקשים לבוא בשערי לימוד פשט הכתוב. העיונים פורסמו בעבר בבמות שונות וכעת הם יוצאים לאור במהדורה חדשה ומורחבת.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *