ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נשמה – סקירת הספר

4 באוגוסט 2015 גדי איידלהייט

“כל הנשמה תהלל י-ה הללוי-ה” – כך מסיים ספר תהילים בקביעה שהיא כנראה נכונה בהתחשב בכך שהמילים הנפוצות ביותר בעולם שמקורן בעברית הן אמן והללוי-ה. בכל התנ”ך, המילא נשמה משמעותה פעולת הנשימה או מישהו שנושם. גם בעלי חיים. כל מי שנשמה באפו, חייב להלל את ה’.

מאז למילה נשמה מובנים נוספים. קשים להגדרה. נפש? תודעה? תבונה? Mind? Soul? קשה לדעת. הנשמה היא כל אותן מילים שנכתבו למעלה, אבל מבחינה אמונית יהודית אורתודוכסית, הנשמה היא חלק אלוקה ממעל. אותו חלק בבני אדם שמקורו בעולמות העליונים.

התפילה הראשונה אותה אומר יהודי בבוקר היא: “מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך”. כמובן שגם לפני אלפי שנים ידעו שפעולת הנשימה עצמה, הפעולה הטכנית של הוצאת והכנסת אוויר לראות, לא מפסיקה בזמן שינה וברור שהתפילה מדברת על נשמה במובן נעלה יותר. ברכת הנשמה הנאמרת מיד לאחר מכן מחזקת זאת: “אלוקי נשמה שנתת בי טהורה היא.. אתה בראתה אתה יצרתה אתה נפחתה בי…”.

ספרו של הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ) הוא מעט המחזיק את המרובה. ספר קצר על הנשמה המסתורית במובנים העמוקים ביותר. אין זה ספר מדעי.   הוא גם אינו חלק ממגמת הניו-אייג’  למרות שאנשים שאינם שומרי מצוות אך מחפשים ומקדישים זמן לרוחניות בחייהם ימצאו בו תועלת. מטרת הספר היא מגיע למקומות עמוקים הרבה יותר ביסודות המחשבה היהודית. הוא עוסק במגוון נושאים. מהי הנשמה. איפה היא? איך אפשר להגיע אליה? מפגשים של נשמות? יצרים טובים וערים? גלגולי נשמות? הנשמה והמוות? מידות שונות, בחירה חופשיות, ועוד. מגוון נושאים שכל אחד יכול לפרנס עמודים רבים מתוארים בקצרה ולמרות הקיצור הקריאה דורשת חשיבה ולכן ההמלצה היא לקרוא במנות קטנות, פרק או שניים בכל פעם. ובעיקר לנסות למצוא כל אחד מאיתנו חיבור כלשהו לנשמה שלו.

 

נשמה - כריכת הספר

נשמה

נשמה
הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ)
הוצאת שפע ומגיד

מגב הספר

מה אנו יודעים על הנשמה שלנו? האם היא מנסה לומר לנו משהו? הנשמה שולחת לנו איתותים: לעיתים באמצעות כאב, האמור להיות אות אזהרה על המתרחש בנשמה פנימה, ולעיתים בדרך גילוי של אור, המורה לאדם שאכן יש דרך אחרת. הרב עדין אבן ישראל, מבאר התלמוד ואחד ההוגים הגדולים של דורנו, מעלה כאן על הכתב את הסודות שנגלו בפני יחידי סגולה, תובנות שהן מעבר להכרה השכלית. נשמה חושף כיצד אפשר לשמוע את הנשמה בתוכך, לפענח את המסרים שלה ולהתקדם לעבר אופקים חדשים בחייך.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *