ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

נתתי לך ללכת

26 ביוני 2016 גדי איידלהייט

מפעם לפעם אני לוקח מותחן וכמעט תמיד התוצאה זהה. ההכרה שמותחנים אינם הז’אנר המועדף אלי רק מתחזקת. צריך שיהיה מותחן יוצא דופן במיוחד או מותחן שהרקע ההיסטורי-פוליטי שלו נותן לו ערך מוסף. את הגרועים שבהם אני מזהה בדרך כלל די מהר, וכל השאר, כדוגמת ספר זה, הם בעיני סבירים. כאלו שאולי יהיו מוצלחים יותר בתור סרט או פרק בסדרת טלוויזיה, וכנראה חובבי מותחנים יהנו מהם יותר ממני.

דווקא התיאור על הכריכה האחורית נשמע מבטיח. תאונת פגע וברח, אין קצה חוט אבל השוטרים נחושים לחקור, ומישהי שבורחת ומנסה להתחיל חיים חדשים. ברור לנו שכולם ייפגשו בסוף. אבל למעשה  כל תאורי השבח על הכריכה הם גנריים ויופיעו כמעט על כל ספר. עלילה אפופה סודות ושקרים – בכל מותחן יש איזה סוד או שקר, לא חריג, אכזריות שאין לה גבול – נתקלנו כבר ביותר גרועים, תפניות שיותירו אתכם פעורי פה – קוראי מותחנים ותיקים יצליחו לדעתי לזהות את רוב התפניות לפני שהן קורות.

אין אפשרות להימנע מספויילרים בשביל להסביר מדוע ההרגשה שלי היא שהסופרת פשוט מוליכה שולל את הקורא. לכן בסוף הספר לא חשבתי שהיה מתח, תפניות ופיתולים אלא פשוט הרגשתי מרומה. אם תרצו לקרוא למה, פיתחו את הפיסקה הבאה.

Spoiler

בתחילת הספר ברור לקורא שג’נה אינה אמו של ג’ייקוב אלא הדורסת, ולכל אורך החלק הראשון הסופרת מתעקשת להאביס אותנו בעובדה ההפוכה. אין פה תפנית אלא היא פשוט מרמה את הקוראים. אני חשדתי בכך מיד בגלל ששמות המשפחה לא הופיעו אף פעם והיה לי די ברור שיש לזה סיבה. הוספת דמות באמצע העלילה שלא הייתה קיימת כלל קודם, אינה תפנית מרעישה בעלילה אלא שוב סוג של רמאות והולכת שלל של הקורא, ממש פתרון deus ex machine שלא משכנע. בעלילה חורים נוספים אבל הגדול בהם הוא שלקראת סיום הספר ג’נה חוזרת לביתה המבודד כאילו לא ברור שבעלה המכה, האלים והנמלט מחכה לה שם.

[collapse]

המסקנה היא שמדובר בספר רגיל למדי בז’אנר, מותחן להעביר איתו כמה שעות בכיף, לא פחות אבל גם לא יותר.

כותרת הספר נתתי לך ללכת

נתתי לך ללכת

נתתי לך ללכת

קלייר מקינטוש
מאנגלית: אסנת הדר
ידיעות ספרים 2016 (במקור 2014)

מגב הספר

בערב סגרירי אחד בבריסטול, אם הולכת עם בנה הביתה, כבכל יום. היא מרפה מידו לשבריר של שנייה, ואז קורה הנורא מכול: מכונית מגיחה במהירות מופרזת, פוגעת בילד ונמלטת מזירת התאונה בנהיגה פרועה. הבלש ריי סטיבנס נחוש בדעתו להביא אל בית המשפט את האשמים בתאונת הפגע וברח האכזרית. הוא מרגיש חובה מוסרית לעשות זאת למען האם מוכת היגון. כשהחקירה נקלעת למבוי סתום, ריי והצוות שלו לא מוותרים וממשיכים לחקור באופן עצמאי.

בכפר קטן, על חוף הים בוויילס, מנסה אמנית צעירה בשם ג’נה גריי לפתוח בחיים חדשים. היא שוכרת קוטג’ קטן ורעוע, מאמצת כלב ומנסה להדחיק את זיכרונותיה המרים. אט-אט היא מתחילה לקוות שיש סיכוי לשינוי ושאולי העתיד צופן עבורה מידה מסוימת של אושר. אבל עברה המסויט לא מרפה ממנה, ותוצאותיו הרסניות…

מה הקשר בין שני הסיפורים הללו? לא מה שאתם חושבים… בעלילה אפופת סודות ושקרים, אכזריות שאין לה גבול ותפניות שיותירו אתכם פעורי פה, רוקמת המחברת מותחן פסיכולוגי משובח שלא מפסיק להפתיע עד תומו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *