ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סבטלנה אלכסייביץ

8 באוקטובר 2015 גדי איידלהייט

סבטלנה אלכסייביץ מביילארוס היא זוכת פרס נובל לספרות לשנת 2015. השם שלה אינו מוכר לי, לידיעתי שום יצירה שלה לא תורגמה לעברית. היא נולדה בברית המועצות בשנת 1948 וספרה הראשון יצא לאור בשנת 1985 ועסק במלחמת העולם השנייה אבל מנקודת מבט של הנשים, נקודת מבט שהייתה אז חדשה. לאחר מכן חזרה לעסוק בנושא ומנקודת מבט של ילדים. בהמשך הקריירה כתב ספר המתאר ניסיונות התאבדות של אנשים שלא הצליחו להתמודד עם נפילת הסדר הישן שן המשטר הקומוניסטי וספר על אסון צ’רנוביל.

כפי שנאמר בארץ היא אינה מוכרת והדבר מצביעה בעיקר על מיעוט התרגומים של ספרות לעברית. כמעט כל הספרות המתורגמת היא מאנגלית כאשר משפות אחרות התרגומים נעשים כמעט בפינצטה, בודדים מדי שנה.לפחות לפי אתר ויקיפדיה (האנגלי, בעברית עדיין אין ערך) יצאו לאור שבעה ספרים שלה בלבד מתוכם רק ארבעה תורגמו לאנגלית. למראית עין נראה שזו לא היקף יצירה מספק בשביל זכייה בפרס נובל. בדיקה נוספת  מראה שרק שני ספרים שלה זמינים לרכישה באתר bookdepository  וגם באמאזון המצב לא ממש שונה.

יש להניח שבקרוב (מאד) יצאו ספרים שלה בעברית ואז כמובן צפו לביקורות בנוסח “האם הגיע לה לזכות?”. אני בוודאי שאיני יודע. שיקולי הוועדה והדיונים שלה הם תמיד חסויים, אולם לא ניתן להכחיש כי שיקולים משיקולים שונים, שאינם קושרים לספרות, קיימים ועולים. ספרות שהיא בעיקרה עיתונאית/תיעודית היא סוגה פחות מקובלת בין זוכי פרס הנובל. נחכה לתרגומים וכך כל אחד יוכל לשפוט בעצמו.

בינתיים נשלח צרור ברכות לזוכה. אתם מוזמנים לעמוד של הסופרת באתר GOODREADS

 

סבטלנה אלכסייביץ - תמונה

סבטלנה אלכסייביץ

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *