ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סדנאות כתיבה

7 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

בזמן האחרון נדמה לי שיש הצפה בסדנאות כתיבה. נראה שכל אחד מעביר סדנה או משתתף בסדנה. אולי זה היה ככה תמיד, אבל נגישות המידע גבוהה מאשר בעבר. אפילו באמצעות הפייסבוק אני מקושר לסופרים רבים וחבר בקבוצות רבות ולכן נחשף לפרסומים רבים של סדנאות כתיבה. לא השתתפתי אף פעם בסדנה כזו. כן כן, גם לי יש רעיון לאיזה ספר פרוזה. יש אפילו שם ואיזה מבנה קלוש של עלילה, אולי עוד משהו יתפתח בו, בינתיים אני מסתפק בכתיבה באתרים השונים שלי (חוץ מהאתר הזה, יש גם את פרשת השבוע ואת אסטרונומיה ומדע – קיפצו לבקר).

לא הייתי בסדנה אבל נוסח המודעות לרוב זהה. בוחנים טקסטים, לומדים עקרונות כתיבה, מקבלים משוב ממעביר הסדנה ומחברי הקבוצה וכו’. לרוב תמצאו שם ביטויים רגשיים: התחברות לקול הפנימי, תשוקה, רצון בוער, התרגשות מטקסט.

האם כולם רוצים להיות סופרים? כבר מזמן נדמה שכן והיום זה קל מתמיד. המגמה היא עולמית. יותר ויותר ספרים יוצאים בהוצאה עצמית ועל ידי אנשים שאינם בהכרח סופרים. לפחות בחוץ לארץ, רוב הספרים יוצאים בהוצאה דיגיטלית וכך חוסכים את כל עלויות הדפוס. גם בארץ קיימות הוצאות רבות שיוציאו ספר לאור במימון המחבר תוך הענקת חבילת שירותים צרה (שירותי דפוס בלבד) או רחבה (עריכה ספרותית, לשונית, הגהה, עיצוב, איור כריכה, הפצה, שיווק) תמורת תשלום כזה או אחר.

אז הרבה אנשים רוצים להוציא ספר ומרגישים שיש להם סיפור, והמחיר של הוצאת ספר אינו יקר במיוחד והרצון בסדנה הוא ההבנה שלרוב, יש פער בין הרצון ליכולת וצריך לשפר את הכתיבה. סדנה כמובן, זולה בהרבה משכירת עורך מקצועי (המבצע עריכה ספרותית מלאה לספר) ואולי זו הסיבה שאנשים רבים בוחרים בה.

מצד שני, לסופרים קשה להתפרנס מכתיבה בלבד. כתבנו בעבר על חוק הספרים (בעד ונגד ובהקשר של שבוע הספר) וכנראה נוסיף להתייחס לנושא. הקשיים היו לפניו, והשפעות החוק עדיין מעורפלות. כתוצאה מכך סופרים רבים פונים לעיסוקים המשיקים לתחום הספרות, והעברת סדנאות הינה אחת מהאפשרויות (בנוסף להרצאות, הדרכות, כתיבת טורים בעיתונות).

לכאורה נראה שיש ביקוש רב והיצע שכמו בכל שוק מחפשים את נקודת האיזון ביניהם. הכתיבה יוצרת חיבורים, וסדנה עם מספר משתתפים קטן (וזה משהו שכדאי לברר מראש לפני שנרשמים) יוצרת חיבורים חדשים בין חבריה ובין המעבירים. הסדנה אינה קורס ובוודאי לא משהו שאתם באים אליו ככלי ריק ומתמלאים בו. אולי ההיפך הוא הנכון. רוב האנשים מגיעים כבר עם מישהו וצריכים לאזור את האומץ לשתף ולהחצין אותו. חלק יפיקו תועלת גדולה מהשתתפות בסדנה כזו, חלק פחות, חלק באמת יצליחו לכתוב בעזרתה את ספרם הראשון ואלי אפילו יצליחו להתפרסם בשוק הספרות הלא פשוט. שאלתי מכר שלי שכן השתתף בסדנה שיתאר את החוויה בכמה משפטים. התרשמותו הייתה חיובית מאד והסדנה עזרה לו והוא גם נהנה ממנה.

“מאז נערותי אני “כותב למגירה”. לפני כמה שנים התחלתי לעבוד על פרויקט “גדול” והרגשתי שאני נתקע. לא מצליח לעשות לעצמי סדר בעבודה, ונתקל בהרבה התלבטויות; איך לארגן את רצף הארועים, איך לבנות דמויות, פיתולי עלילה וכיו”ב. חיפשתי סדנת כתיבה, ורציתי שתהיה סדנה של בעל ניסיון ולא סופר מתחיל שכתב שני ספרים וכבר מעביר סדנאות.הבחירה בסדנה הספציפית שאליה הלכתי, לא תאמין, היתה לפי השעות שבהם היא התקיימה ולפי הנוחות של חיי הבית ותיאום עם אשתי…

בדיעבד אני מאד מרוצה. הסדנה בה הייתי לא מטפלת ב”כשרון הכתיבה”, את זה סדנה אינה יכולה לשנות או לתקן. אבל, הסדנה העניקה כלים חשובים ועקרונות לכתיבה; החל מאיך לארגן את היצירה, המשך בבניית דמות ראשית ודמות משנה, ועוד נושאים מרתקים ומעניינים, שיישרו לי את החשיבה.

ובאמת, בעזרת הסדנה הצלחתי בפעם הראשונה לגמור את סיפור העלילה של הסיפור שלי (לא לכתוב את הספר, אלא רק לשרטט את העלילה באופן שלדי). ההערות של מנחה הסדנה ושל החברים היו מאד מועילות, ובכלל, היה ממש כיף לבוא ולהשתתף בה.”

אז עם תמיד חשקתם בכתיבה, אין סיב שלא להשתתף בסדנת כתיבה מתוך השפע המוצע. ייתכן וכדאי שזה יהיה סופר שאתם אוהבים (למרות שגם סופר שלא התחברתם ליצירה שלו יכול להיות מדריך מצוין, ואולי אפילו תלמדו ממנו יותר). זה יכול להיות מישהו שדומה לכם באורח חייו או דווקא מישהו שונה מכם לחלוטים יפרה אותכם יותר. ואפשר גם להשתתף ביותר מאחת מאחר וחלק מהסדנאות ממוקדות מאד ויכולות להיות שונות אחת מהשנייה. אם השתתפתם ואתם מעוניינים לשתך בחוויות, כיתבו תגובה.

 

לקריאה נוספת

סדרת מאמרים מעניינת בנושא התפרסמה באתר NRG על ידי איילת קליין כהן נידונים שם היבטים רבים של הסדנאות ותשובות של מנחי סדנאות לשאלות נפוצות (חלק ראשון, חלק שני, חלק שלישי). אם אתם שוקלים להצטרף לסדנה, תתחילו בקריאת סדרת המאמרים

 

 

 

One Comment

  • אורי פרץ-שרון 24 באוקטובר 2014 at 16:42

    השתתפתי בעבר בסדנאות כתיבה וכיום אני מנחה סדנאות.
    התאמה של כותב לסדנה ולמנחה היא אינדיבידואלית. כפי ששיטות הכתיבה משתנות מכותב לכותב, כך גם סגנון הלמידה.
    אני אישית חיפשתי בסדנאות לימוד מסודר של תורת הכתיבה, סדנה שיהיה בה גם חלקים של לימוד פרונטלי, לא רק תרגילים ומשובים, וכך בנויות גם הסדנאות שאני מעביר.

    http://www.ktiva.org.il/workshops

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *