ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סדנת כתיבה עם ליאור אנגלמן

20 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

הסבר קצר: התלבטתי רבות אם לפתוח סדרת פוסטים בנושא סדנאות הכתיבה.  אני כמעט תמיד נמנע מתוכן שהוא שיווקי בעיקרו. בסופו של דבר, החלטתי כן לכתוב על סדנאות ספציפיות אבל לבקש ממעבירי הסדנה מעט יותר מידע בצורה בה הפוסט עצמו יהיה בעל ערך ועניין לקורא.

כבר הזכרתי באתר את ההיצע המגוון הרחב של סדנאות כתיבה. במאמרון זה  ראיון קצרצר עם ליאור אנגלמן לקראת פתיחת הסדנה אותה הוא מעביר. ליאור אנגלמן חיבר את הספר “לא מפסיקים אהבה באמצע” אותו אהבתי מאד.

ממתי התחלת לעסוק בכתיבה ומה דחף אותך לכך?
כילד כתבתי לעצמי. ולפני יותר מעשר שנים כתבתי סיפור קצר בשם “עורי צפון ובואי תימן” שעסק בקשיי קשרי נישואין בין בני עדות שונות. הסיפור זכה בתחרות הסיפור הקצר של מקור ראשון, והופיע אחר כך בספר הסיפורים הקצרים, “שקופים”. יש משהו בכתיבה שמחייב אותך להתבוננות מעמיקה על העולם, כזו שמחייבת דיוק של המתרחש, הבנה בנפש האדם, ויכולת לומר דברים באופן שאינו דידקטי, יש בי משיכה למקומות הללו.

מדוע השתתפת בסדנת כתיבה ומה היו הציפיות שלך ממנה?
הגעתי לסדנה של אשכול נבו ואורית גידלי לאחר שיצא “שקופים” לאור, ולמרות שהספר יקר ללבי והתקבל באהבה בקרב קוראים רבים, הרגשתי שצריך לצעוד קדימה ביכולת הכתיבה. חלק מן הסיפורים נכתבו כשברקע אווירה “מחנכת”, וכולם היו סיפורים קצרים. הרגשתי שכדי להוציא רומן שלם מתחת ידי שיהיה כתוב באופן איכותי, צריך ללמוד ולתרגל. הרומן “לא מפסיקים אהבה באמצע” נולד בעקבות הסדנה, ואני חושב שאלמלא האוצרות שפגשתי בה הוא לא היה מצליח להיווצר. צריך להדגיש שהסדנה שפשפה את הכתיבה, אבל עולם התוכן נשאר באופן מוחלט עולמי שלי.

כיצד ההשתתפות בסדנה פיתחה ושיפרה את הכתיבה שלך?
הסדנה העניקה את הכלים להביע באופן מדויק ונוגע ואפשרה לי לזהות את דרך הכתיבה הנכונה בשבילי. אתה לומד למצוא את דרך ההבעה המתאימה לכל סיטואציה, לבקר את עצמך ולשפר, ובשלב מסוים אתה קונה שפה חדשה וייחודית. גם המפגש עם משתתפי הסדנה האחרים הביא לעושר רב. כמו כל כישרון טבעי שיש לאדם – כשהוא עובר ליטוש, אימון והתבוננות מחודשת הוא מביא תוצאות משובחות.
מה יהיה המיוחד בסדנה שתעביר ולמי כדאי להשתתף בה?
סדנאות קודמות שהנחתי לימדו אותי שלא כדאי להגדיר מראש מה “הולך להיות”, הדבר היחיד שברור הוא שחלל הסדנה יתמלא באנרגיה של יצירה, פרגון ואש מחממת של כתיבה. הרבה תלוי גם במשתתפים, וכרגע מדובר באנשים מבטיחים מאוד. במסגרת “סדנאות הבית” הגדרנו את הסדנה הזאת כמיועדת גם לקהל כותבים מהמרחב הדתי, מתוך ידיעה שיש יצירה נרחבת שלא טופחה מספיק עד היום בקרב הציבור הדתי, יצירה שסובבת סביב הווית החיים הדתית, וצריכה למצוא את הקול המיוחד שלה בעולם, ומתוך הבנה שלעתים כתיבה בסדנאות רגילות מקשה על כותבים דתיים בשל חשיפה לכתיבה במחוזות צנועים.
אשמח להזמין אנשים שמתחשק להם לגלות את עולם הכתיבה שלהם ולהתמקצע בו – לחוות את החוויה ביחד. ובכלל, מי שרוצה לחוות חוויה יצירתית שבסופו של דבר נוגעת במרחבי חיים רבים – מוזמן בשמחה.

האם אתה כבר עובד על הספר הבא ויכול לספר לנו משהו עליו?
אני נמצא בין שלב המחשבות והתפילות לשלב הכתיבה, ואין הברכה שרויה אלא בדבר הסמוי מן העין…

 

את שאר הפרטים ניתן לקובל בעמוד הרלוונטי באתר של סדנאות הבית

2 Comments

  • אורי פרץ-שרון 24 באוקטובר 2014 at 16:45

    ליאור, מחכים לספר הבא שלך. מקווה שהוא ייכתב במהרה 🙂

  • יעקב שרביט 17 במרץ 2016 at 10:35

    זו הפעם הראשונה שאני קורא ספר ומסיים תוך 3 ימים בלבד, כך קרה לי בקריאת הספר “לא מפסיקים אהבה באמצע
    והיות וגם אני כותב אני אי”ה מתכונן לכתוב רומן מאלף ומבקש להיפגש עם מנחים רלוונטים לקבלת הנחיה כיצד לכתוב את הרומן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *