ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט gadi[email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סוד הקסם היפני

20 במרץ 2017 גדי איידלהייט

באיחור אופנתי של שנה קראתי את הספר סוד הקסם היפני. במהלך הספר צחקתי לא מעט פעמים ואכן קל לזלזל בו. אמירות כמו שהגרביים יכולות לנוח רק במגירה אחרי הלחץ הנוראי שהן היו בו במהלך היום בין הרגליים לנעל ושלכן אסור לעולם! לעולם!! (במקור היו אפילו יותר סימני קריאה), לקפל אותם אחת בתוך השנייה למעין תפוח אדמה, אינן יכולות להיתקל בשום תגובה אחרת. אם אפילו היפנים, שמנהגיהם ותרבותם שונה כל כך משלנו מתפלאים למראה מארי קונדו הבאה לביתם ומתחילה להודות ולדבר עם הבית לפני הסידור שלו, לומר תודה לתיק שמאחסן את חפציה ולתכשיטים שלה שעזרו לה להיות יפה, בוודאי שלנו זה יראה מוזר.

צחוק בצד, גם חכמינו נתנו כבוד לבגדים. אולי לא האנישו אותם ולא דיברו אליהם, אבל כבר אמר רבי יוסי ברבי חנינא: כל המבזה את הבגדים – סוף אינו נהנה מהם. אמנם לא צריך להגיד להם תודה אבל כבוד מינמלי לחפצים צריך. לאחר סיפור הלחץ שהגרביים עוברות מגיע גם טעם פרקטי יותר. קיפולים יכולים להרוס את האלסטיות של הגרב (ובעיקר הגרביון). זו כבר טענה הגיונית.

ולכן, למרות שקונדו נראית לי על גבול הפנאטית בשיטה שלה, הרי שכמו הרבה שיטות כאלו צריך לחפש את ההיגיון שמאחוריהם ואין חובה לאמץ את השגעונות. והעקרונות פשוטים וברורים ולחלקם גם קל להסכים.

העקרון הראשון הוא שאין טעם לעשות סדר כל עוד יש לנו יותר מדי דברים. הספר מתמקד בעיקר בבגדים ובספרים וגם במה שמכונה שמונצעס. קל מאד להסכים לעבודה שלרובנו יש הרבה דברים שאנו אוגרים ולא נשתמש בהם כמעט אף פעם. הצעד הראשון לפי קונדו הוא פשט לזרוק והקריטריון אצלה לא לגמרי ברור, לזרוק כל מה שלא מביא אושר. לא הייתי נכנס יותר מדי לניתוח הקריטריון, תבחרו בעצמכם מה אתם יכולים לזרוק, אבל תזרקו והרבה (אם יש למי למסור עדיף, אבל לא להכריח אנשים לקחת). השלב השני הוא למצוא מקום לכל מה שנשאר. מניסיונה, אחרי שמעיפים לא מעט דברים יש מקום בשפע. השלב השלישי הוא פשוט להחזיר כל דבר למקומו מיד בתום השימוש.

זה העיקר וכל השאר צא למד ויישם, החל משיטות שונות לקיפול בגדים (לא בערימה אחד על השני אלא במעין גלגול כך שיש גישה לכל פריט באופן מיידי), לתלייתם בארון, לחלוקה לפי צבעים, לקופסאות נעליים שיחזיקו את חפציכם ועוד. תשכחו מפתרונות איחסון. אתם לא צריכים פתרונות איחסון, אתם צריכים שיהיו לכם פחות דברים לאחסן. עצה מצוינת לפני פסח, שהיא ממילא העונה בה חצי מהבית מגיע לרחוב.

כמובן, המלצתה של קונדו היא גם לקנות פחות. הרבה פחות. ומתוך מחשבה אם צריך את זה, אם אוהבים את זה וגם אם יש איפה לשים את זה. גם לאמירה זו נגד תרבות הצריכה המודרנית המוגזמת אני מתחבר בקלות. לזכותה ייאמר גם שהיא מכריזה בגלוי שמי שלא אוהב את הספר, שימהר להעיף גם אותו.

הספר זכה להצלחה וגם לביקורת. מי שבאמת מצליח לזרוק דברים שהוא לא צריך בוודאי ירגיש הקלה. אחרים אפילו לא ינסו ויוותרו מראש. יש מילים שלא מופיעות בספר כמעט. ילדים למשל. אה יגיד הקורא המתייאש. אין לה ילדים, מה היא בכלל מבינה. דווקא יש לה ילדה ואני מניח שגם לילדה אין שני מיליון צעצועים לא נחוצים. בכל מקרה יש כבר ספר שני שאמור לתת תשובות גם לטענות מעין אלו. נדווח.

כריכת הספר סוד הקסם היפני

סוד הקסם היפניסוד הקסם היפני
מארי קונדו
מאנגלית: אורית בן זאב
הוצאת אחזות בית 2016 (במקור 2014)

מגב הספר

האם ניירות עדיין נערמים בביתכם כמו פתיתי שלג ובגדים נערמים לערמות, למרות מאמצים חוזרים ונשנים “לסדר את הבלגן”? מארי קונדו, יועצת יפנית שמתמחה בארגון וסידור חללי מגורים, הביאה את אומנותה לדרגת שכלול כמעט מדעית, ומציגה בספרה המצליח “סוד הקסם היפני” את שיטת “קון-מארי”: שיטה שמבטיחה שאם תסדרו את הבית נכון ובפשטות פעם אחת, לא תצטרכו לעשות זאת שוב לעולם. השיטה מבוססת על הרעיון המהפכני של סידור וארגון-מחדש על פי קטגוריות פריטים, והיא מובילה לתוצאות ארוכות טווח. בניגוד לרוב השיטות שדוגלות בגישת ה”חדר אחד בכל פעם” ובסדר שנעשה בצעדים קטנים, לאורך זמן, קונדו סבורה שגישה כזאת תגזור עליכם להתעסק עם סידור החפצים לנצח. לשיטתה של הגורו היפנית, ברגע שהבית יהיה מסודר באמת – הבלגן לעולם לא ישוב. אם אתם חושבים שזה בלתי אפשרי, כדאי לכם מאוד לקרוא את הספר הזה.

השיטה המהפכנית של קונדו היא שיטה פשוטה וחכמה, שכוללת שלושה עקרונות בסיסיים: 1. לבצע את מלאכת סידור הבית בסדר הנכון.

2. לשמור רק את החפצים שאנחנו אוהבים באמת. 3. לעשות הכול בבת אחת. אם תיישמו את השיטה כלשונה, תזכו בבית מסודר לתמיד ותגלו שכל חייכם משתנים. תרגישו בטוחים יותר בעצמכם, תוכלו להצליח יותר במקום העבודה וליהנות ממרץ וממוטיבציה ליצור לעצמכם את החיים שאתם רוצים לחיות. סידורו וארגונו מחדש של הבית יאפשרו לכם גם לאזור אומץ ולזנוח היבטים שליליים בחייכם: לדוגמה, לזהות ולסיים מערכות יחסים שלא מיטיבות איתכם, להפסיק לחוש חרדה ואפילו לרדת במשקל.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *