ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סוכות – באר מרים

19 בספטמבר 2015 גדי איידלהייט

לפני ארבע שנים יצא הכרך הראשון בסדרת “באר מרים” וכעת אפשר לברך על המוגמר עת יוצא הכרך על חג הסוכות ובכך משלים את הסדרה. חובבי הסדרה לא יתקשו לזהות את הכרך החדש המזכיר בעיצובו המרשים את קודמיו. כריכה קשה, הדפסה על נייר משובח (דבר המורגש במשקלו של הספר) תמונות חפצי יודאיקה ואומנות וכמובן שפע מאמרים מאירי עיניים של רבני ישיבת הר עציון.

הספר עוסק בחג הסוכות מכל היבטיו: החג עצמו, הסוכה, ארבעת המינים, חגיגות בית השואבה, שמיני עצרת ומגילת קוהלת. הפרקים משלבים פרקי עיון בתנ”ך (על הפטרות סוכות, או חנוכת המקדש בימי שלמה) עם פרקים הלכתיים (שימוש בפרגולה מעץ כסוכה, טיולים בחול המועד) ופרקים רעיוניים מחשבתיים (הקשר בין ארבעת המינים לשבעת המינים).

אחד המאמרים הראשונים בספר עוסק בשאלה מה קרה בחג הסוכות, נושא שגם אני כתבתי עליו בעבר. בתורה לא מצוין שום מאורע בחג וגם כינוי החג זמן שמחתנו, לא מרמז לאירוע מסוים בניגוד לפסח ולשבועות. לאחר הבאת מספר תשובות, מציע מחבר המאמר כי החג נועד לסכם את כל תקופת הנדודים במדבר ולהדגיש שגם היא ולא רק אירוע קצר דורשים זכירה.

בין המאמרים משובצים גם מאמרונים, עמוד או שניים בנושאים מסוימים וכחובב אסטרונומיה לא התאכזבתי כשלאחר חיפוש קל מצאתי את המאמרון שכותרתו “סכך סוכה וכוכבים” הדן בשאלה האם מותר שהסכך יהיה צפוף כל כך, עד שאפילו הכוכבים הבהירים והגדולים ביותר לא ייראו דרכו? התשובה היא שאין חיוב לראות כוכבים, וממילא בערים הגדולות, בגלל זיהום אור, קשה לראות אף את הכוכבים הבהירים אולם, מטרתו של הסכך היא לתת צל אבל אסור שהוא יהיה כעין גג וינתק את היושבים בסוכה משאר העולם החיצוני. גם מי שיושב בסוכה צריך לראות את מי שנמצא מחוץ לסוכה, שהרי זו חלק ממטרת היציאה מהבית, לראות את מה ומי שבחוץ. רק נעיר שהשנה, תשע”ו, מי שיתעורר לפנות בוקר בסוכה ויתפלא שאפילו את הירח הוא לא רואה, לא צריך לחשוש שכן יהיה ליקוי ירח מלא בסוכות.

חלקו של הספר העוסק בשמיני עצרת ושמחת תורה הוא קצר מדי. בארץ שני ימים אלו מחוברים ושמיני עצרת ושמחת תורה מעורבבים זה בזה. שמחת תורה הוא חג מוזר, אולי אפילו סוג של נספח, אבל מנהגיו מרובים ודורשים יותר התייחסות ופירוט על הרעיונות המופיעים בו. חלקו האחרון של הספר עוסק במגילת קוהלת, אחד מספרי החוכמה העשירים ביותר שיש. כל החלק הוא למעשה תקציר הספר “קוהלת – מקהלת קולות” של הרב יואל בן נון והרב יעקב מדן, המנסים לתת מבט כללי על קוהלת המחולק לנקודות מבט שונות המדברות, מתווכחות, סותרות ומשלימות זו את זו. למתעניינים בקוהלת מומלץ לקרוא את הספרון במלואו, ואולי בספר לקט כזה הייתי מצפה לשמוע גם “מקהלת קולות” שכן לקוהלת אפשרויות פירוש רבות, שגם הן סותרות ומשלימות זו את זו בדיוק כרוח הספר עצמו.

לסיכום, יש לברך את יוזמי הסדרה, משפחתה של מרים בלאו, שכרכי הסדרה הם לזכרה, את רבני ישיבת הר עציון והוצאת ידיעות שהעמידו סדרה מפוארת הראויה לתפוס מקום של כבוד בכל בית בישראל. סדרה זו, שאכן כבארה של מרים, ממשיכה להוציא מים חיים וזכים ומלווה אותנו במשפחה בשנים האחרונות, כשלפני כל חג אנו מוציאים מהארון את הכרך העוסק בו ונהנים ולומדים כל פעם מחדש.

באר מרים סוכות - כריכת הספר

באר מרים סוכות

סוכות
באר מרים – סדרה לחגים
עריכה: הרב יצחק ברט והרב יעקב מדן
ידיעות ספרים 2015

מתוך ההקדמה

הסדרה לחגים באר מרים, מפירות בית המדרש של ישיבת הר עציון, אמורה למלא חלל כלשהו – חלל המתהווה בארון הספרים בכל עת עם הזמן המתחדש. סדרה זו מנסה לעצב קנקן חדש ליין הישן והטוב של תורת ה’ ופרשנותה, של הגותם העשירה של חז”ל ושל מסורת ההלכה ומנהגי אבותינו בחג ועל החג. היא חפצה להגיש לקורא ניתוחי עומק על משמעות החג בתורה, בתפילה, בהלכה ובמנהג, אולם בה בעת היא חותרת לנגישות קלה וידידותית אל התכנים שהיא מציגה לפני הקורא.

חג הסוכות מכונה בתפילה “זמן שמחתנו”. קביעת התורה את שמחת אסיף היבול כשמחה של מצווה באה להזכיר לבעל התבואה ששמחתו היא במה שנתן לו הקב”ה. מלבד זאת, היציאה אל הסוכה נועדה גם להטעים את טעמן של יציאת מצרים ושל ההליכה במדבר ארבעים שנה, עד שזכינו לנחול את הארץ. יש בסוכה גם צד של קדושה, ועמו צד של דמיון למשכן ולמקדש. חג הסוכות הוא גם החג החותם את חגי ישראל, ובו ובמצוותיו הרבות עוסק כרך זה שלפניכם.

 

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *