ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סחלבים בשער הגיא

13 בינואר 2019 גדי איידלהייט

נחמד לפעמים ללכת קצת אחורה לספר ראשון של סופר, שיוצא בהמדורה מחודשת, מאחר ואת הישן כבר אין להישג ועדיין יש קוראים שמחפשים אותו. כזה הוא ספרה של אתי אלובים “סחלבים בשער הגיא”, שנכתב לפני כעשרים שנה. הייתי צריך לחפש ראיון עם אתי אלבוים כדי לשלות ממנו את המשפט הבא: “האמת שלקרוא ספר שכתבת לפני הרבה זמן יכול קצת לזעזע אותך, כי אתה פוגש את עצמך צעיר ולא מבושל. היום הייתי כותבת את הספר בצורה אחרת” (ראיון עם אהוד מקסימוב במגזין מוצ”ש). איני יודע עם אלבוים כיוונה לספר זה או דווקא לאחרים. לא צריך להזדעזע, הספר נחמד מאוד, אבל בוודאי שהצעירות וחוסר הבשלות מורגשים בו. טוב, חלפו עשרים שנה, ואין טעם לעסוק בכך, אז ננסה לכתוב מנקודת מבט שונה מעט.

מה גורם למישהו בכלל לכתוב ספר? נראה שאלבוים, שהייתה מדריכה בבית ספר שדה שער הגיא נשארה מאוהבת במקום ובהיסטוריה שלו ופשוט החליטה לספר עליהם בספר חצי היסטורי. סיפור המסגרת הוא סיפור עכשווי (במונחי 1998) בו ליאור, נכד של ג’ף שלחם באזור יוצא לחפש תרמיל שסבו הטמין לפני חמישים שנה. ליאור חילוני, והוא צריך עזרה בחיפושים ומגיע דווקא לרות, שהייתה בעצמה מדריכה באיזור בשביל שתעזור לו. רות, דתייה, דוסית אפילו בפי חברותיה. אבל תצא לסיור באיזור עם בחור, חילוני שהוא בכלל לא מכירה. הימים הם הימים הקשים שלאחר רצח רבין, תקופה שחילוניים ודתיים פחות או יותר לא הסתכלו אחד על השני, ועם עשו זאת, המבטים לא היו נעימים במיוחד.

מכל האמור לעיל, אני בכלל לא מתפלא שאלבוים, שאמנם ספרה הראשון עסק בהיסטוריה, עברה מהר מאד למחוזות הפנטזיה בסדרת הילדים “אמא קסומה” ובטרילוגית תעתועים.

והספר עצמו? חביב ונחמד, מתאים לנוער. כבר הבנתם שסיפור המסגרת קלוש למדי, אבל הוא לא העיקר בספר אלא הסיפור ההיסטורי המעניין והמבוסס על הפרטים האמתיים תוך חירות ספרותית כמקובל. אני מניח שכיום גם סיפור המסגרת היה נכתב בצורה שונה לחלוטין, אבל זה הספר, זה העבר, ואין מה להתבייש בו. נחזור שוב לראיון שהזכרתי בתחילה ונביא עוד ציטוט בקשר לספר: “הייתי אז בת 32, עם בעל בצבא קבע ועם ארבעה ילדים קטנים. אז עוד לא למדתי כתיבה ולא כתבתי לפי מתודות מסודרות, אלא מתוך תחושות בטן. שלחתי את כתב היד לעשר הוצאות לאור, בציפייה שכולן יעמדו בתור כדי להחתים אותי. אבל התשובות היו שליליות וחלק לא הגיעו מעולם. הייתי בשוק. הרגשתי כמו ציפור שקצצו לה את הכנפיים, שהדלתות סגורות בפניי ושהמציאות עוצרת אותי. זה הוביל אותי לחשוב איך אני מצליחה בכל זאת לפתוח את הדלתות”.”

וכיום, אתי סופרת מצליחה וילדים רבים אוהבים את ספריה. גם הספר שכתבה ביחד עם אימה “נערה באושוויץ” הוא ספר מצוין. אפשר לשמוח שאתי לא הרימה ידיים ולא התייאשה, אלא המשיכה להשקיע, ללמוד, לתקן את הטעויות ולהתפתח (כפי המופיע בהמשך הראיון). התוצאות הטובות לא איחרו לבוא.

כריכת הספר סחלבים בשער הגיא

סחלבים בשער הגיא

סחלבים בשער הגיא
אתי אלבוים
הוצאה עצמית – 1998, מהדורה חדשה 2018

מגב הספר

חודשים פברואר-מרץ של שנת 1996 היו קשים למדינת ישראל: פיגועי טרור, הפגנות בצמתים, מתיחות בצפון ואווירת טרום בחירות. אירועים אלו מהווים מעטפת חיצונית לעלילת הסיפור, המתרחשת  באותם ימים.
ליאור הוא עיתונאי, העוקב אחר פרשייה שהתרחשה ארבעים ושמונה שנים קודם לכן, במלחמת השחרור. הוא נעזר ברות, מדריכת טיולים לשעבר, דתייה, שחולמת ללמוד תיאטרון וקולנוע.   במרכז הסיפור עומדת דמותו של סבו, ג’ף האמריקני, שהיה בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה עורך דין צעיר, שנקלע לעבודה משותפת עם שליחי ארגון ההגנה בארצות הברית. ג’ף מסייע להם ברכישת מכונות תעשייתיות ואוניות מעפילים ויוצא עם אחת האוניות לארץ ישראל. על האונייה הוא פוגש את רחל, פליטה יהודייה ניצולת אושוויץ, ומתאהב בה. כמה חודשים לאחר מכן ג’ף חוזר לארץ ישראל במטרה להביא את אהובתו לניו יורק, אלא שהעניינים לא מתפתחים כצפוי, והוא נקלע ללחימה עם גדוד הפורצים של חטיבת הראל באזור שער הגיא. אירוע שמתרחש במהלך הלחימה נקטע, וג’ף נאלץ להמתין ארבעים ושמונה שנים לסיומו.
הספר עוסק בניסיון של גיבוריו לגשר על השונות ועל הפערים ביניהם. ברקע מובאים סיפורים מתולדות תקומת ישראל: העפלה, העברת השיירות לירושלים ומציאת דרך בורמה. הספר יצא לאור לראשונה בשנת 1998. זוהי מהדורה מחודשת.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *