ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סטונר

5 ביולי 2012 גדי איידלהייט

אל הספר סטונר התוודעתי לאחר ששמעתי עליו המלצות רבות. הספר ישן, נכתב לפני חמישים שנה ולמעשה “התגלה” מחדש לאחרונה. הסיפור עצמו פשוט למדי ומתאר באופן כרונולוגי לגמרי את קורותיו של וויליאם סטונר, בן למשפחת חקלאים שנהייה מרצה לספרות באוניברסיטה

לכאורה סטונר הוא עושה את המסלול המקובל, אבל רק לכאורה, לומד בתיכון, הולך לאוניברסיטה (חריג אצל משפחת חקלאים ממוצעת), מתחיל בלימודי חקלאות, מחליט לעבור ללימודי אנגלית ולא לחזור לחווה אלא להמשיך לתארים מתקדמים, מקבל משרת הוראה זוטרה ולמעשה מאחר ואין לו משהו יותר טוב לעשות הוא נשאר באוניברסיטה, כמשל החמור שקשרו לפקולטה למדעי הרוח ויצא פרופסור לאחר עשרים שנה…

צריך לזכור שהספר נכתב לפני שישים שנה, אולם התרגום חדש, וסטונר מתואר כנעבך גמור, אחד שאינו יודע להתמודד מול החיים, לא מסוגל להתמודדויות, מתכופף בפני כולם, לא עומד על שלו ולמעשה מין מסכן כזה. הוא תמיד מוותר, הוא חסר שאיפות, ואת המאבקים שהוא מחליט כן לנהל הוא עושה בצורה הלא נכונה ומול האנשים הלא נכונים. לפעמים ובאיחור ניכר הוא משיב מעין מלחמה קטנה ואפילו מנצח נצחונות קטנים, אולם אז הוא טוען עד כמה נצחונות אלו אינם חשובים לו, והוא לא ממנף אותם להישגים ממשיים יותר. הדמות הישראלית שסטונר הזכיר לי היא את “השוטר אזולאי”, השוטר הוותיק, שכולם צוחקים עליו ולועגים לו מאחורי גבו ושאת הקידום המיוחל הוא מקבל רק ביום פרישתו.

אולם המחבר מנסה להדגיש כי את כל זה סטונר עושה מתוך נאמנות לעקרונותיו (למרות שאת העקרונות הללו הקורא צריך להסיק לבדו, שכן הם מפוזרים ברמזים בלבד) וכחוסר פשרה מול המציאות הרדודה וזאת כאשר המשמעות של צעדים אלו ברורה לו לחלוטין. ואכן סטונר אינו “מצליחן” במובן המערבי המקובל של המילה (בודאי בימינו וכנראה גם בשנות השישים של המאה הקודמת). כסף בשפע אין לו, אהבה – לא משהו, חיי משפחה תקינים – ממש לא, קריירה – אנמית ביותר.

ואולם הספר מנסה לרמוז לנו כי אולי צריך דרך אחרת ושונה להעריך את אושרו וחייו של סטונר, דוגמה קלאסית לאנטי-גיבור ברומן המודרני. האם סטונר היה מאושר? האם סטונר הצליח בחיים? האם סטונר הוא סתם לוזר? ומהשאלות על סטונר תוכלו לעבור ולשאול על עצמכם, מהו אושר בחיים ומהי הצלחה בחיים. התשובה האישית שלי לשאלה זו אינה רלוונטית, מצאת התשובה הרלוונטת עבורכם היא משימה אישית שתוכלו לענות עליה רק לאחר קריאת הספר. לטעמי ההמלצות על הספר היו מוגזמות , ומסע יחסי הציבור אגרסיבי. הספר לא עורר עניין רב כאשר יצא, נשכח לחלוטין, ולמרות שהוצג כאיזו פנינה שנדלתה מהמעמקים והוצלה מאוב השיכחה, מדובר בספר בינוני ללא אמירה מיוחדת.

סטונר

סטונר – ג’ון וויליאמס

סטונר

ג’ון ווליאמס
מאנגלית: שרון פרמינגר
ידיעות ספרים
2011 תשע”א
294 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *