ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סידור בקול ובלחש

30 באוקטובר 2014 גדי איידלהייט

התפילה הנה אחת מהחוויות האנושיות הפשוטות ביותר, אולם בימיני מרובי הגירויים יש קושי אמיתי לחנך ילדים לתפילה. השקט וכובד הראש כמו גם אורכן של התפילות יקשו על ילדים ותפילות קצרות יותר מתבצעות לרוב במהירות רבה מדי מיכולתו של הילד לעקוב אחרי המתרחש. לכן בבתי כנסת רבים מנהיגים תפילה מיוחדת לילדים שכבר מגיל שלוש לומדים להיגד שמע ישראל וברכות ולאט לאט חלקים גדולים יותר של התפילה.

לקראת סוף כיתה א (ולפעמים בתחילתה) נערך טקס של מסיבת הסידור. הילדים למדו לקרוא וכל אחד מהם מקבל סידור יפה שיהיה רק שלו. סידור בקול ובלחש מתאים מאד להענקה כסידור הראשון לילדים היודעים לקרוא. נוסח התפילה לא השתנה במאות השנים האחרונות, אבל בכל דור ודור צריך לחדש משהו, כאשר בסידורי ילדים מדובר לרוב באיורים או בצילומים מעולמם של הילדים.

בסידור זה, עיקר החידוש הוא בקטעי הטקסט המלווים לכל דף ומתארים חוויות מעולם הילד על קטע התפילה  המובא בעמוד הנגדי. קטעים אלו מתאימים לילדים בתקופת ראשית הקריאה ולכן הסידור כולו מתאים לילדים מגן חובה ועד לכיתה ג’ בערך.

הסיפורים מובאים דרך שני אחים. יפתח ותכלת. המהפכה הפמיניסטית מיוצגת היטב בסידור וקטעי חוויה של ילדות מופיעים לא רק בהדלקת נרות שבת אלא לאורך כל הסידור בתפילות ובברכות השונות. חלקי הסידור כוללים תפילות שבכל יום, ברכות ותפילות לשבת ולחגים. את הסידור חותמת התפילה לשלום המדינה שמייצגת את יום העצמאות.

באדיבות ההוצאה הנה דף דוגמה על ברכת המוציא לחם מן הארץ.

המוציא_בקול ובלחש - דוגמה מהספר

המוציא_בקול ובלחש

הערת שוליים על האיורים: משהו באיורים תופס מיד את העין וברור לי שחלק מהשיח סביב הספר יהיה בנושא זה. מילא שהילדה במכנסיים אבל הילד מופיע באופן עקבי ללא כיפה. החלטה זו על אופי האיורים היא בהכרח החלטה מודעת כמו רוצה להגיד אנחנו פונים גם או אולי אפילו בעיקר לציבור החילוני ונוציא סידור שלא ירתיע אותו. זוהי אמירה מעניינת ומאתגרת. ישנם בתי ספר חילוניים שמעוניינים בלמידה ובתכנים הקשורים למסורת היהודית ובתי ספר משותפים לדתיים ולחילוניים שיוכלו למצוא תועלת רבה ברכישה כיתתית של הסידור. אישית הייתי מעדיף שלפחות באיור שהילד נמצא בבית כנסת הוא יחבוש כיפה. לצערי (אולם כנראה בידיעה מראש של המחברת), יהיו גם כאלו שבגלל נושא זה יימנעו כליל משימוש בסידור. זה דווקא חבל כי אפשר היה למנף את השוני באיורים לכדי אמירה כמו: “לא כל הילדים דתיים אבל גם הם רוצים להתפלל” ובכך לאפשר חינוך למורכבות כבר בגיל צעיר.

חוויות התפילה

מקובל להגיד  שילד אמור להרגיש בכריך הלחם שהוא אוכל את אהבתם של הוריו שהכינו עבורו את הכריך. זוהי  החוויה של תכלת המוציאה את הלחמנייה בעדינות, נזכרת כמובן באהבתה של אמה ומראה ללחמנייה את הוריה שלה. יפתח בעמוד זה הוא יותר שכלתני ומתעניין בתהליך המורכב מאד של הפיכת גרגרי חיטה ללחם. קטעי החוויה מעוררים בהזדהות ועניין אצל ילדים. גם ההורים צריכים להפוך את התפילה לחוויתית, אולי כפי שהייתה בעבר הרחוק, כאשר כל איש התפלל מהרהורי ליבו ובטרם נקבע נוסח אחיד וקבוע. קריאה משותפת בסידור תוך כדי שיחה עם הילד על מה משמעות התפילה בעיני ההורה וכמובן לתת לילד לספר חוויות תפילה משלו, יתרמו רבות לפיתוח האהבה לתפילה.

בקול ובלחש - כריכת הספר

בקול ובלחש

בקול ובלחש
סידור לילדי ישראל
ערכה והוסיפה קטעי טקסט: יערה ענבר
צייר ואייר: בועז גבאי

מגב הספר
בקול ובלחש מעניק מקום אישי וייחודי למילים העתיקות, לטקסטים העמוקים והישנים, ומנסה להתאים בעדינות וביצירתיות את התפילה לעולמו של הילד. הסידור מאפשר להתחבר אל התפילה ממקום חווייתי, מעין גשר אל עולם התפילה. לאורך הדורות משננים ילדי ישראל את סידור התפילה, בבית, בבית הכנסת, בגן ובבית הספר, חילוניים ודתיים כאחד. מאז נהפכה התפילה לקאנון, הלך מקומה של התפילה האישית והצטמצם. התפילה מתוך המילים הקבועות מעבירה את הילד למצב אוטומטי, הוא נאחז במילים המוכרות וממלמל מבלי להבין.

בעזרת איורים מרהיבים, מלווים יפתח ותכלת, אח ואחות, דמויות מלאות חיים, שובבוּת והומור, את מילות התפילה. הם מקבלים סידור משלהם ואל תוך המילים הנושנות הם יוצקים את עולמם שלהם, את מחשבותיהם ואת תחושותיהם. הברכות והתפילות המוכרות זוכות לפתע לחיוּת מחודשת, הנעה בכוח החופש הפנימי של הילדים. בעזרתם של תכלת ויפתח יוכלו כל ילד וילדה למצוא בסידור הוותיק חיבור מוחשי אל חייהם הם, ולקרוא את המילים העתיקות מנקודת מבט רעננה.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *