ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סילנד

1 בנובמבר 2015 גדי איידלהייט

רומן קצר שמשאיר טעם של עוד. ארבע דמויות המחפשות לפרוץ גבולות כל אחת בדרכה שלה. נתן הפנסיונר הקשיש שלא מבין במחשבים דבר, גליה – מורה צעירה בתחילת הקריירה שעדיין מאמינה באפשרויות ללמידה משמעותית, פטר – עובד זר ומייקל שאולי הוא החידתי מכולם. כל אחד מהם אינו מרוצה ממשהו ומנסה בפעולה חתרנית ליצור לעצמו מרחב מוגדר השונה מהחוק ומהסדר המקובלים. אל תדאגו, לא מדובר חלילה ברצח או פשעים חמורים, אלא בעברות קטנות הרבה יותר.

מכאן גם שמו של הספר, דבר המוסבר בתכלית הקיצור רק בסופו: סילנד –  מעגן ימי קטן, המוכרז כמדינה שכמובן אף אחד לא מכיר בה (וכל שיטחה חצי דונם, אולי קטן יותר מהבית שלכם). תומנת המעגן על הכריכה ואפילו הדגל הקטנטן נראה עליה. כדאי לכם לקרוא את הערך, על סילנד, יש שם מידע חשוב לסיפור (תחת כותרת המשנה משפחת בייטס)

הקורא נכנס לתוך העלילה ומחכה לראות מתי פריצת הגבולות תתפוצץ ומפיריה יצטרכו לתת את הדין. ברור לקורא שאי הציות לכללי החברה יוביל לצרות צרורות, והגיבורים עצמם, ככל שהם מסתבכים יותר ויותר, חוששים מצרות אלו, אבל הסופרת, שבהברקה ספרותית מבליחה גם היא עם סיפור מהעבר שאולי הוא הטריגר לספר,  רומזת שלא בהכרח זה כך ואפשר בהחלט להעז ולפרוץ, לפחות בקטן, לפחות איפה שלא באמת צפויה הסתבכות גדולה אלא רק אי נעימות קטנה. אולי חששותיהם של הגיבורים יתאמתו ויובילו לתוצאות הצפויות בחברה הנורמטיבית (ובספר ההסתבכויות בהחלט יכולות להיות גדולות החל משיימינג ופיטורין וכלה בכלא), ואולי הירקון ימשיך לזרום על מי מנוחות, והחיים בסילנד ימשכו ללא הפרעה (לפחות כל עוד מייקל, “נסיך” סילנד לא יעצבן מדי את שאר העולם – בספר או במציאות). כל אחד רשאי לבחור לעצמו את הסוף.

סילנד - כריכת הספר

סילנד

סילנד
נגה אלבלך
הוצאת עם עובד -2015

מגב הספר

שניהם גרים באותו בניין: היא מורה צעירה, והוא פקיד בנק בגמלאות. כל עולמם הקטן משתנה מרגע שנכנס לבניין עובד זר מבולגריה שברח מהמעסיק שלו ונמצא ישן במקלט. לא לאורך זמן ימשיך לישון שם, ולא מפני שיגורש. אדם נוסף מופיע – גבר צעיר בעל דעות יוצאות דופן – ומפר גם הוא את השגרה המוכרת.
במפגש בין ארבע הדמויות הללו נסדקים זה אחר זה גבולות הבית, המרחב הפרטי והחוק, וכולם נבחנים מחדש בחינה נועזת ופורקת עול. בתוך מרחב המעוצב על ידי כוחות כלכליים חובקי־כול נעים בזהירות ארבעת גיבורי סִילֵנְד ומנסים לפלס לעצמם נתיב עצמאי, אנושי, ומתברר כי די במחווה קטנה, נדיבה ואמיצה, ליצור טריטוריה פרטית של חסד.

רומן ראשון – צלול ורווי הומור מאופק – לנגה אלבלך, שכבר זכתה לשבחים רבים על סיפוריה. נגה אלבלך היא כלת פרס שרת התרבות לספרי ביכורים תשע”א.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *