ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סימני חיים

29 באפריל 2019 גדי איידלהייט

השם גידי קורן צלצל לי טיפה מוכר וגם משהו בדמות על הכריכה סטייל שנות השבעים, אבל לא ממש הצלחתי לשייך למשהו עד שראיתי שהוא מלהקת האחים והאחיות וחתום על כמה לחנים שהם מנכסי צאן הברזל של הזמר הישראלי, הנה למשל השיר כמו בלדה, מילים נתן יונתן.

רגע, הוא גם רופא? ילדים? מעניין, את זה לא ידעתי. לפעמים יוצא שקוראים ספרים דומים אחד אחרי השני. גם הספר: “זה הולך לכאוב“, מכיל קטעים מיומניו של רופא צעיר, ולפחות לפי תמונת הכריכה, גם הסיפורים כאן הם מתקופת העבר (וכך גם מוזכר אחר כך בחלקם). סיפורים אמתיים מבית החולים, עצובים ושמחים, תערובת שכל רופא עובר ומרגיש, וביניהם סיפורים קצרים מדומיינים, המנסים ללכת בדרכו של או הנרי (שגם ספר שלו סקרנו לאחרונה), חלקם מעלים חיוך, חלקם היו וולגריים מדי עבורי, ובחלקם הרגשתי חזרה על סיפורים קודמים, כל שבעיני סיפורים אלו אינם העיקר והמעניין והמיוחד בספר הוא השילוב של הסיפורים אחד בתוך השני, כאשר לא תמיד ברור איפה עובר הקו בין המציאות לדמיון.
לצערי, הסיפור האחרון, הרגיז אותי. קורן מתנדב בטיפול בילדי פליטים/מהגרי עבודה, עד כאן טוב ויפה, אבל בסיפור זה קורן זונח את תפקיד המספר, ועובר להיות מטיף, ועוד לערוך השוואה מקוממת לתקופות אפלות, אמנם בין מדינת ישראל לבין מדינות העולם שסירבו לקבל פליטים, ועדיין אני נגד השוואות כאלו ומצר על כל שימוש בהן. עוד חרה לי שהטפת המוסר הגיעה מפי מישהו, שאמנם זכויות רבות לו בעברו אבל שבמשך שלושים שנה כלל לא גר בישראל, וחזר אליה רק בשנים האחרונות.
אציין שלחלק מהדברים באותו סיפור הרבצת מוסר הסכמתי, בוודאי שיש לגלות יחס אנושי לאנשים, ובחולים, שאינם האויבים המובהקים שלך, יש לטפל. לפליטים שנשקפת סכנה לחייהם יש להעניק מקלט, ולמהגרי עבודה יש לקבוע מדיניות הגירה, והבירור בין השניים רובץ לפתח הרשויות. הקצף, יוצא על עצם ההשוואות שבעיני הן להן מקום, וגם אינן ממש שייכות לספר, לפחות לא לספר הזה.

כרופא ילדים, משפחות רבות חייבות להוקיר תודה לד”ר קורן, ונאחל לו שימשיך לטפל ולעזור לעוש ילדים רבים, מכל מוצא וגזע. בציבור הישראלי הרחב, הוא יישאר בעיקר בזכות לחניו, ועל מנת להירגע מעט מהצרימה שסוף הספר עשה לי, אין אלא להאזין לעוד לחן של קורן, הפעם פחות ידוע, שכן הלחן המוכר (והאלמותי) לשיר זה שייך נחום היימן, לשיר “שירים עד כאן”, גם הוא למילים של נתן יוותן.

סימני חיים - כריכה
סימני חיים

סימני חיים
גידי קורן
כנרת זמורה

מגב הספר

סימני חיים הוא קובץ סיפורים שמאגד את שני חלקי הווייתו של גידי קורן: סיפורי מחלקת ילדים, דרך עיניו החדות והרגישות של רופא ילדים, ולצדם סיפורי שאר החיים שמחוץלמחלקת הילדים. בעוד סיפורי מחלקת הילדים מובאים כהווייתם ובכל כובדם, הסיפורים האחרים כתובים באופןייחודי לפי מיטב המסורת של הסופר האמריקאי או הנרי, בחוש הומור דק, כשסופם הבלתי צפוי משאיר את הקורא מופתע ושקוע בהרהורים.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *