ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סיפורה של אגנס

22 ביוני 2014 גדי איידלהייט

סיפורה של אגנס, מקים לתחייה פרשת רצח מאיסלנד של תחילת המאה התשע עשרה. בעל חווה ואורחו נמצאים מתים בחוותם השרופה כאשר הם סובלים מפצעי דקירה. כל שלושת האנשים שנכחו במקום נאשמו ברצח ודינם נגזר למיתה. אגנס היא אחת מהם. אבל לפני ביצוע גזר הדין ועקב קשיים לוגיסטיים נשלחת אגנס לחווה חקלאית של אחד מקציני המחוז – למגינת ליבו ומשפחתו. בחווה זו תפגוש אגנס את הכומר שיציל את נשמתה בטרם תעלה לגרדום, ועד ההוצאה לפעול היא תהיה משרתת בחווה. אגנס מבקשת דוורא את עוזר הכומר טוטי, שמתייחס למשימה זו כאל ראשונה במעלה אולם לא לגמרי מבין מדוע בחרה אגנס דווקא בו.

“אין דבר כזה אמת,” אגנס אמרה ונעמדה.
גם טוטי נעמד והחל לשפשף את אחורי מכנסיו. “יש אמת באלוהים” אמר בכובד ראש, לאחר שזיהה הזדמנות למלא סוף סוף את תפקידו הרוחני. “יוחנן פרק שמונה, פסוק שלושים ושתים: ותדעו…”
“את האמת,והאמת תשחרר אתכם’ כן אני יודעת. אני יודעת”. אגנס אמרה. היא נטלה את הסריגה שלה והחלה לפסוע לעבר החווה. “לא במקרה שלי, הכומר טורברדור,” היא קראה לעבוד. “אני דווקא אמרתי את האמת ותראה כמה זה עזר לי.”

סיפורה של אגנס מסופר בכמה קולות. קולה של אגנס עצמה המדברת בגוף ראשון בחלקים נרחבים מהספר, כולו של מספר כל יודע בגוף שלישי המשלים את האירועים, ואוסף של תכתובות רשמיות להחריד בין פונקציונרים איסלנדיים הדנים במשפט ובביצוע גזר הדין. הדמויות בספר מופיעות חלקן בשמותיהם האמיתיים וחלקן בדויות, חלק מהחוות המוזכרות בספר פעילות עד היום בידי צאצאי גיבורי הסיפור.

כולם מתייחסים לאגנס כאל אשמה אולם הכומר הצעיר, מוכן להקשיב לה ואגנס נפתחת ומספרת את סיפורה. לאט לאט, מצטרפים להקשבה כל בני המשפחה וביחד מתגלה התמונה האמיתית, או לפחות זו שאגנס בוחרת לספר ורוצה שנאמין שהיא האמת. לא כולם מעונינים להקשיב. חלק מהמשפחה מפחד מאגנס, השכנים רואים בה רק רוצחת או מכפשה ואילו נציב המחוז מזלזל בכומר וכועז עליו שבמקום לדאוג שאגנס תתוודה על חטאיה הוא מוכן להקשיב לסיפוריה המטורפים. מעבר לסיפור עצמו, הספר גם לוקח אותנו למקומות רחוקים במרחב ובזמן. חבל שלא מצורפת לספר מפה קטנה של איסלנד עם מיקומי החוות השונות והדרכים. בספר מתוארים אורחות החיים של האיכרים האיסלנדיים, בחוותיהם המבודדות לאורך כל תקופות השנה, מהחורף הקשה דרך הקיץ הקצר והעבודות החלקאיות השונות הנעשים בזמנים אלו.

הספר מתייחס מספר פעמים לסאגות האיסלנדיות הישנות, ולמרות שאיני מכירן נראה שגם הוא נכתב כמעין סאגה, אמנם מודרנית יותר, רק מלפני מאתיים שנה. רוב החומר על ההפרשה לא תורגם מעולם לאנגלית והיה סיפור מקומי. המחברת חקרה את האירועים ככל שיכלה ועיבדה אותם לכדי רומן בדיוני, אך מבוסס מציאות, מענין ומהנה.

 

סיפורה של אגנס - כריכת הספר

סיפורה של אגנס

סיפורה של אגנס
האנה קנט
מאנגלית: ניצה פלד
ישיעות ספרים 2014 (2013 במקור)

מגב הספר
זהו סיפורה של אגנס, אישה שבשנת 1828 מואשמת ברצח האכזרי של אדונה ונשלחת לחכות לגזר דינה בחווה מבודדת.

בני המשפחה שחיה בחווה מזועזעים עד עמקי נשמתם מהרעיון לארח אצלם רוצחת מורשעת ובתחילה מנסים להתעלם מאגנס ככל האפשר. רק טוטי, הכומר שאגנס בחרה באופן בלתי מוסבר כמלווה הרוחני שלה, חותר להבין אותה ואת סיפור חייה.
ככל שמתקרב מועד מתן גזר הדין, אשת האיכר ובנותיו מגלות היבטים נוספים ומורכבים יותר בסיפור הסנסציוני ששמעו על אודות אגנס.

סיפורה של אגנס הוא ספר מרתק הכתוב בשפה לירית עשירה ומקים לחיים סוג קיום הרחוק מאיתנו בזמן ובמרחב. על רקע הנופים החשופים של איסלנד הספר מעלה שאלה לגבי הנטל הכבד המונח על כתפיה של אישה אחת כשכל חייה תלויים במה שמספרים עליה אחרים.

סיפורה של אגנס היה מועמד לפרסים רבים ואף זכה בפרס אינדיס לספר ביכורים ובפרס בחירת הקהל לשנת 2014.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *