ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סיפור הכיסוי הכפול של אימא שלי

7 בינואר 2016 גדי איידלהייט

נתן שחם, סופר ותיק ומוערך, כותב בעשור העשירי (!) לחייו על משפחתו. נשמע מעניין. שם הספר מסורבל משהו, וכשהצצתי בדף השני לראות איך מכונה הספר באנגלית, שמו היה קל ופשוט Mum. אולי בנאלי מדי לקרוא לספר בעברית “אימא” אבל יותר מהכול הספר הוא ספר על געגוע. געגוע לאבא, געגוע לאח הבכור ובעיקר געגוע לאימא.

הספר אינו אוטוביוגרפיה. יותר ספר זיכרונות בו שחם מעמת את הזיכרונות שלו מאימו, ורדה שטיינמן, עם סיפורים שהוא שמע לראשונה עשרות שנים אחר כך ורק לאחר מות האם, מקרובים שהוא אף לא ידע על קיומם. נעיר כאן לקח חשוב לקוראים. אם יש לכם שאלות ויש את מי לשאול, זה הזמן. אל תחכו רגע. ואם יש לכם מה לספר, ספרו עכשיו. אל תחכו רגע. אחר כך כשרוצים לספר, אין למי וכשרוצים לשאול אין את מי. העניין בהיסטוריה מתפתח תמיד רק בשלב מאוחר. אמי שלי מתרגמת כבר כשנתיים מכתבים ישנים ששלחו סבה וסבתה מגרמניה לארץ. המלאכה קשה ומאחר ולדאבוננו לא נותר איש מהדור הקודם, גם אין את מי לשאול. גם שחם גילה שלאחר מות אחיו הבכור, הוא נשאר ללא מי שאפשר לשאול ומנסה ללקט את פיסות המידע שעוד נותרו ברשותו.

הרבה סיפורי כיסוי יש בספר. האם לא סיפרה מעולם את סיפורה האמיתי אלא בדתה סיפורים שונים ואילו בניה פחדו שהיא אישה שברירית והסתירו ממנה כל מידע שיכול לפגוע בה. מפעילות בשירות צבאי ועד גירושים. בנקודה זו כעסתי מעט, איך אפשר לא לספר לסבתא שיש לה עוד שני נכדים? ואיך אפשר לגדל נכדים באמירה שלסבתא אסור לדעת שהם קיימים? אל תדון אדם עד שתגיע למקומו ואיני בא או יכול לשפוט איש,  אבל האבסורד היא שכנראה הגברת שטיינמן הייתה אישה חזקה והייתה עומדת בנטל. את הנעשה אין להשיב ובוודאי שכל ההסתרות האלו נעשו מתוך אהבה ודאגה עצומה.

בנקודה זו גם העניין שלנו הקוראים בספר. אמנם יש עניין גם בביוגרפיה של שחם ושל אביו, סופר בן סופר, אולם עיקר הנאתי מהספר לא היה בפרטי הביוגרפיה אלא בצורת הכתיבה היפה והמעודנת של הקשרים בין בני המשפחה.על אימא, שבגלל משלוח ידו של בעלה הייתה צריכה לצאת ולפרנס את בני הבית, שויתרה למען בעלה על חלומות, שאהבה ילדים והקימה גן ילדים למופת בו עבדה שנים. התיאורים אינם יחודים כל כך ובוודאי מאפיינים משפחות רבות.  שפתו ולשונו של שחם מעבירה אותם בצורה מרגשת ותקל על ההזדהות מצד הקוראים, שכמעט כל אחד מהם יחשוב אל אימא שלו במהלך הקריאה.

סיפור הכיסוי הכפול של אימא שלי - כריכת הספר

סיפור הכיסוי הכפול של אימא שלי

סיפור הכיסוי הכפול של אימא שלי
נתן שחם
זמורה ביתן 2015

הפרק הראשון באדיבות ההוצאה

סיפור הכיסוי של אימא שלי / נתן שחם

מגב הספר

אפילו העבר יכול להשתנות. לגילוי המפתיע הזה הגיע הסופר
נתן שחם בעשור התשיעי לחייו, כשהתחוור לו כי גם המעט שידע על עברה של אמו המנוחה נרקח מדמיונה, וכי חייהם כמשפחה היו מין משחק מחבואים משוכלל.
ורדה שטיינמן, האישה היפה והעדינה, השברירית־לכאורה והמפוחדת־כביכול, היטיבה להחביא את הסיפור האמיתי של העשורים הראשונים לחייה ואת היסודות האמיתיים של אופייה, ואילו הוא מצדו הקפיד להסתיר ממנה כל דבר שעלול להסב לה מפח נפש, או אפילו סתם התרגשות שמוטב לה בלעדיה — משימה לא פשוטה לאיש מחתרות והרפתקן בלתי נלאה השש אלי סכנה.

סיפור הכיסוי הכפול של אימא שלי הוא ספר מקסים ושוקק חיים, פרי זיכרונותיו של ילד שגדל בתל אביב של ביאליק ושלונסקי ולימים היה לאחד מחשובי הסופרים בדורו; ספר שהוא מחוות אהבה לאֵם ותזכורת מופלאה לכך שהורים הם מאותם כתבי חידה שעל ילדים לפתור בכוחות עצמם.

נתן שחם, בן 90, מתגורר בקיבוץ בית אלפא וממשיך לכתוב מדי יום ביומו. בשנת תשע”ב הוענק לו פרס ישראל לספרות.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *