ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

סליחות מבוארות – נפש מרדכי

16 באוגוסט 2015 גדי איידלהייט

הרב אלי ליפשיץ ור’ אהרן גלצר חברו ליצירת מהדורה חדשה של  סליחות מבוארות העונה על צורך אקוטי בציבור הדתי אשכנזי. פיוטי הסליחות הם פיוטים קשים ולא תמיד מובנים לקורא של ימינו. העברית לא אותה עברית. הטיות שונות ומשונות של מילים, ואזכור מילה בודדת מתוך פסוק האמורה לרמז על כל תוכנו. בתפילות הימים הנוראים עצמם הפיוטים מזמן נדחקו לפונט קטנטן או לסוף המחזור, אולם בתפילות הסליחות הם נאמרים, פעמים רבות בחטף, ללא הבנה ומספקת (ובפרט בסליחות לערב ראש השנה).

אז יהיו כאלו שיגידו, באים קוראים הולכים, ויהיו כאלו שיגידו, אם אתה לא מבין אז תשב לפני ותלמד, אולם הכמות העצומה של הסליחות לא מאפשרת לרוב האנשים לשבת וללמוד את כולן לפני אמירת הסליחות. בהחלט רצוי להתכונן לימים הנוראים בלימוד של חלק מהפיוטים אבל המשימה עצומה ורוב האנשים יראו את הסליחות פעם אחת בלבד בשעת אמירתן.

ספרו החדש של גלצר נותן מענה לצורך הן בפירוש המילים עצמן, הן בתיאור הכוונה מאחורי המילים והן בפתיחת הפסוקים המפנה למקור המלא. העיצוב ברור מאד, האותיות בגודל נוח ואין צורך בדילוגים. מי שירצה לשבת מראש יכול ללמוד את המבואות לספר ואת כל הסליחות בלימוד איטי ומסודר ומי שירצה יוכל להשתמש בספר בשעת הסליחות עצמן ולעיין תוך כדי בפירושים באופן מהיר. רעיון יפה הוא ללמוד מדי ערב לעומק את אחת הסליחות שיופיעו למחרת.

המבואות לספר נכתבו על ידי הרב אלי ליפשיץ האחראי על המהדורה כולה. הבאור וענייני הלשון נכתבת ע”י ר’ אהרן גלצר. הספר בהוצאת מכון “תורת אמך” מעלה אדומים.

סליחות דוגמה

סליחות דוגמה

 

באתר הספר תוכלו להתרשם מדוגמאות רבות מאד ומהמבואות לספר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *