ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ספרים לפסח

30 במרץ 2016 גדי איידלהייט

בעמוד זה נרכז סקירות ספרים על פסח והגדות של פסח לנוחות הקוראים. כדי לראות את הסקירות המלאות, יש ללחוץ על הקישורים:

הגדה של הנפש מאת חגי לונדין
“הגדה של הנפש” עוסקת בנושא הגאולה הפנימית המשתקף בכל מהלך סדר פסח, חג הגאולה. הרעיון מאחוריה הוא לנסות ולהגיע למשמעויות של כל אחד מסימני הסדר ולהבין ולהפנים דרכו את הגאולה. לא רק גאולת מצרים, אלא גאולה של כל נפש בכל זמן.

זמן חירותינו – מאמרים של הרב סולבייצ’יק לפסח – מאמרים קצרים עם תובנות עמוקות מאת אחד מגדולי הרבנים וההוגים היהודים במאה העשרים. בסקירה תמצות של מאמר אחד. ספר מומלץ במיוחד.

ארבע הגדות חדשות שיצוא בהוצאת קורן בשנת התשע”ט

כנגד ארבע הגדות דיברה הוצאת קורן
1) חכם מאד – הגדת מסורת הרב עם לקט מדברי הגאון הרב סולובייצ’יק. תענוג שתלמיד חכם ערך את דברי הרב ונוח מאד לשימוש.
2) חכם – הגדת מנהגי העדות, לכל אורך ההגדה תמצאו מנהגים רבים של עדות ישראל השונות. מהנה ומרתק
3) תם – הגדה קצת “משוגעת”, שלצד ההגדה מביאה את סיפור יציאת מצרים כרומן גראפי. לילדים ולמבוגרים וללא ספק יעזור לדחות את השאלה “מתי האוכל”
4) את פתח לו – שילוב ופתיחות, הגדה, המיועדת בעיקר למכירה סיטונאית, עם איורים וציורים של אנשים בעלי מוגבלויות
*
כתבתי מעט על כל הגדה, אבל לשמחתי הוצאת קורן עושה לי את החיים קלים ומציגה דפי דוגמה לכל הגדה, אותם שילבתי בסקירה.

פסח – באר מרים

סקירה על הספר באר מרים לחג הפסח. לכבוד פסח מצטרף כרך חדש לסדרת באר מרים. בכרך, מאמרים קצרים על חג הפסח מאת רבני ישיבת הר עציון. הכרכים מקיפים את חג הפסח מזוויות שונות וכוללים גם מעט התייחסות חילונית לחג (הבאה הפעם בשירים של נעמי שמר ונתן אלתרמן) . הכרך מתאים גם לציבור שאינו דתי ויכול לשמש כמתנה לפסח. אפשר למצוא בפרקיו דברים רבים להגיד בליל הסדר, וכמעט כל פתיחה באקראי של מאמר מסוים, תגלה דברים חדשים. נציין גם, כי הכרך “מרוויח” מחוק הספרים ומחירו נמוך משמעותית ממחיר כרכים קודמים בסדרה. פרקי הספר הולכים לפי סדר כרונולוגי. הפרק הראשון ראש חודשים – דן בנושאי לוח השנה, השבתות שקודמות לפסח (שבת פרה, שבת החודש, ושבת הגדול) ואפילו בפסח המתואר בספר יהושע.

הגדה של פסח – מפעל משנה תורה

מפעל משנה תורה העוסק בהוצאת כתבי הרמב”ם במהדורות מדויקות חידשו והוציאו השנה הגדה של פסח יפה מוארת ומוערת הכוללת. ההגדה מתאימה לכל העדות והנוסחים ונעשה ניסיון להכניס הרבה מאד מידע על עמוד אחד מה שלעיתים יוצר מעט דחיסות. יש את הטקסט בגדלים שונים בהדגשות צבעוניות שונות ולידו הוראות והסברים על ביצוע הסדר, פירושים, מקורות, הרחבות והערות. חידוש משמעותי הוא הוספה של קטעי קריאה שלמים להגדה הנותנים רקע נרחב לסיפור יציאת מצרים, סיפור החזרה לארץ ישראל וראייה לעתיד של איך ייראה הפסח כאשר יום בית המקדש.

והגדת לבתך – טליה גולן

סקירה על ההגדה לפסח של טליה גולן – והגדת לבתך.  כבר משם הספר אפשר להרגיש את החוסר עליו מנסה המחברת לענות. בכל מצוות פסח מופיע הבן, מצוות והגדת לבנך, ארבעה בנים ושאר האזכורים בתורה. ומה עם הבנות והנשים? כאן נכנסת טליה גולן, והיחודיות של הגדה זו הוא שבניגוד לאחרות, היא אינה משנה דבר בטקסט המסורתי, וטוב שכך. בצורה כזו ההגדה מתאימה לכל בית – חילוני מסורתי ודתי – בישראל. הרעיון לכתיבת ההגדה נולד לפני כ-15 שנה, כשהמחברת ערכה לראשונה סדר פסח לבד עם אימה ובניה, לאחר שהתגרשה מבעלה ואביה נפטר. עריכת הסדר הוטלה עליה. היא הבינה שבערב זה היא רוצה שהיא ובניה יתחברו לכך שגם נשים היו חלק מסיפור יציאת מצרים, ושלאורך כל דורות המורשת היהודית, נשים הובילו תהליכים והיו שותפות מלאות לעשייה הדתית והחברתית.

הגדה של פסח לילדים

 עושים סדר במשפחה היא הגדה של פסח שמיועדת בראש ובראשונה לילדים. ההגדה כוללת את הטקסט המלא, ועשירה בביאורים של הרב בני לאו ואיורים של נועה שוורצון. הביאורים כתובים באותיות ללא ניקוד ומיועדים לילדים שכבר קוראים היטב. האיורים הצבעוניים והפשוטים מוסיפים חן וגם מעט הומור לספר. להגדה זו שני תפקידים, קודם כל ללוות את הילד בשעת קריאת ההגדה בליל החג, אולם בליל הסדר חשוב לקיים את מצוות והגדת לבנך, ובמשפחות רבות נהוג שגם הילדים מכינים דברים לאומרם בשעת קריאת ההגדה ובסעודה. הספר יכול לסייע לילדים להכין קטע קצר, ואפילו רק לבחור קטע או שניים שיקריאו בקול רם. גם הורים המתקשים למצוא הסברים בשפה פשוטה ובהירה לילדים יוכלו להיעזר בספר…

הלילה הזו כולו שירה

פסח הוא חג של שיר. “הַשִּׁיר יִהְיֶה לָכֶם כְּלֵיל הִתְקַדֶּשׁ-חָג…” אומר הנביא ישעיהו (ל’ כט) וחכמים דרשו הפסוק על ההלל הנאמר בתפילה בליל פסח. בהגדה עצמה אנו שרים לא מעט ומתחילים את קריאת ההלל במילים “ונאמר לפניו שירה חדשה:”, ועוד מוסיפים את הלל הגדול – “הודו לה’ כי טוב כי לעולם חסדו”, ומסיימים את הסדר כולו בשירת “נרצה” – “לך ולך, לך אף לך,לך כי לך, לך ה’ הממלכה”, ואת החג כולו אנו חותמים בשירת הים המופלאה של משה ומקנחים בשירת דוד בנביא. כשראיתי את הפרסום הראשון על האסופה “הלילה הזו כולו שירה”, לא הבנתי אל נכון את עניין הספר וחשבתי שמדובר בגירסה כלשהי של ההגדה עצמה. לאחר בירור הבנתי שמדובר באסופת שירים המתקשרים לפסח ולליל הסדר, ושכוונת העורכים הייתה כי במהלך ההגדה יקראו גם כמה שירים מתוכה, תוך ניסיון לבחון את הרלוונטיות שלהם ליושבים סביב שולחן הסדר.
 
הרב זקס הוא לדעתי אחד ההוגים היהודים הגדולים בדורנו. הציבור הדתי דובר האנגלית לא צריך כלל הקדמות, אולם בשאר הציבור הישראלי הוא מוכר פחות. עומק מחשבתו של הרב בנוסף ליכולת כתיבה והרצאה מעולה מבטיחה שלקרוא ולשמוע אותו יהיה תמיד מעניין. לדוגמה, בהרצאה שלו ששמעתי התייחס הרב בקצרה לנושא השפה העברית שאפילו בשפת היום יום עמוסה בביטויים הקשורים לדת. הנה, אמר הרב, משחק כדורגל למשל, שחקן מבצע עבירה (באנגלית foul ולא sin), השופט ( באנגלית referee  ולא judge) מוציא אותו ובסוף המשחק מסתיים בתיק”ו (נוטריקון המופיע בתלמוד כאשר אין אפשרות להכריע בסוגייה הלכתית ותשבי יתרץ קושיות ובעיות- באנגלית tie או draw). טוב לא מפתיע שהרב הראשי לאנגליה יהיה בקיא גם בהווי הכדורגל ונראה לי שמאפיין זה של בקיאות מופלאת בתורה ביחד עם הכרת כל הבטי העולם החילוני, הוא המאפיין הרבני שכל כך חסר לי בישראל, ומאפשר כתיבה וראייה יחודית ומורכבת יותר המתחייבת מהחיים בגולה.

מה נשתנה

מה נשתנה הלילה הזה. כולנו כמובן מכירים את השיר, אולם משמעות השם בספרו החדש של דוד הנשקה, אינו מה שונה ליל הסדר משאר הלילות, אלא איך השתנה ליל הסדר עצמו במהלך הדורות. לכאורה אפשר לבחון שאלה זו מימי יציאת מרצים ועד היום. לגבי הסדר בתקופת המקרא אנו יודעים מעט מאד. חמישה פסחים בלבד מתוארים בתנ”ך. בפסח מצרים לא היה עוד מה לספר, וגם בשאר הפסחים (בימי יהושע, חזקיהו, יאשיהו ועולי בבל), נראה שבאופן טבעי, קורבן הפסח הוא העיקר ועל ההגדה אנו לא מוצאים דבר, וגם מקורות מימי הבית השני אין תיאורים. גם לימינו אנו אין הספר מגיע והוא מתרכז בתקופת העיצוב הראשוני של ליל הסדר וההגדה. הספר מחולק לשני חלקים עיקריים, דיון בליל הסדר עצמו ובכל מנהגיו, ודיון בהגדה ובמדרשים השונים המרכיבים אותם, תוך הצגת המחלוקות והדעות השונות של התנאים והאמוראים.
 
 
הגדה קצת שונה לפסח. הטקסט המקורטי נשמר אבל במקום פירושים הוספו איורים משעשעים  (או לא, תלוי בכם), שיעשו לכם חווית סדר קצת שונה ובעיקר יורידו מעט את מפלס הרצינות עד שמגיעים לאוכל.

2 Comments

  • עליזה ג'וזפסון 17 באפריל 2016 at 23:45

    אני מעוניינת לרכוש את “פסח על שום מה” של הרב יונתן זקס באנגלית. חפשתי באמזון, ולא יכולתי להחליט באיזו הגדה מדובר, כיוון שיש לו כל כך הרבה הגדות. מה שם ספר זה באנגלית? אודה לך על עזרתך בנושא זה. מועדים לשמחה וחג שמח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *