ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ספרים קוליים ומוקלטים

1 ביוני 2015 גדי איידלהייט

חווית הקריאה היא חוויה אישית. יש את הספר ויש את הקורא. ספרים קוליים מכניסים ממד חדש לגמרי, הקריין או הקריינית. כל אחד מדמיין את הקריאה בצורה ובקולות שונים ופתאום מכניסים לנו שותף לתהליך.

ספרים קוליים אינם עניין חדש. אני זוכר בילדות שהיינו מקישים כליום לסיפורים ברדיו (תסכיתים) ובתקליטים, אולם אם לפני שלושים שנה ספרים קוליים היו רק בתחום סיפורי הילדים, בעיקר בגלל הסיבה הטכנית שסיפור ילדים יכול להיכנס לתקליט אחד, מקסימום שניים. דרך אגב, המקור למילה אלבום בהקשר של תקליט או דיסק הוא בגלל שבעבר על תקליטי 78 ישנים בהם כל צד היה מספיק לרבע שעה כשרצית להאזין ליצירה ארוכה, נניח האופרה נישואי פיגארו, קיבלת אלבום גדוש בהמון תקליטים… הנפחים השתנו אבל המונח נשאר.

ספרים מוקלטים שימשו תמיד את אוכלוסיית כבדי הראייה. זה לא היה הכי נח, עדיין היה מדובר במארזים לא קטנים של קלטות ואחר כך דיסקים. אבל כל זה היסטוריה והיום לא צריך כלום, אפילו לא לצאת מהבית. רק חיבור לאינטרנט והספרייה היא וירטואלית לגמרי. ערכו של השירות לכבדי ראייה הוא ברור מאליו (האופציה של הדפסת ספרים בכתב ברייל יקרה הרבה יותר ).

קיבלתי מנוי התנסות מחברת iCast המפעילה ספריה וחנות לספרים קוליים בעברית. האתר נח מאד וההיצע מגוון וגדל כל הזמן. הפקת ספר קולי אינה תהליך זול (לעומת הפקת קובץ דיגיטלי לקריאה) ודורשת שעות אולפן רבות. אחת ההחלטות החשובות ביותר היא מציאת הקריין המתאים לכל ספר. בספרים מסוימים הסופר או הסופרת עצמם הם הקריינים דבר הנותן ממד נוסף של חוויה. ההקלטות באיכות גבוהה ונקיות מרעשים.

לאחר ניסיון קצר מצאתי שלי באופן אישי האזנה אינה נוחה מהסיבות הבאות: אני אוהב לקרוא. אני אוהב את היכולת לדפדף, לדלג מעט קדימה, לחזור מעט אחורה. גם קצב הקריאה גבוה בהרבה מקצב האזנה, לפחות פי שניים אם לא יותר. אופציה שחסרה מאד באפליקציה היא שינוי מהירות ההקראה (בטווחים של עד 50%). יצא שלשבת בבית ורק להקשיב נראה לי לא הגיוני ומצד שני אני לא מצליח מספיק להתרכז כאשר אני בנסיעה (לא רק בספרים, ניסיתי גם להקשיב להרצאות ושיעורים ללא הצלחה).

אבל זה טעם אישי ואולי גם צריך להתרגל. בשיחה אקראית בסעודה שלישית אמר לי ידידי י’, אני פחות קורא  אבל אני מקשיב המון לספרים. יש לי כבר שנה מנוי ואני שומע ספרים שלמים – בנהיגה, באימוני ריצה (והוא רץ מרתונים ככה שיש לו הרבה זמן) וכושר ובהזדמנויות אחרות. שמחתי מאד לשמוע את דבריו על כך שבסדר יום העמוס שלו שלא מאפשר קריאה, הוא מצליח למצוא זמן לכך בצורה אחרת ושהאפשרות להאזנה מועילה עבורו.

לא ערכתי מחקרים בדבר אבל יכול להיות שדווקא אלו שאוהבים פחות לקרוא יגלו שהם אוהבים מאד להאזין ובכך מכסים פלח שוק אחר.

המסקנה וההמלצה שלי היא פשוט להתנסות בעצמכם. מחירו של מנוי חודשי הוא זול מאד ותוך חודש אחד תדעו אם האופציה מתאימה לכם. במנוי חודשי צריך חיבור לאינטרנט כדי להקשיב לספרים (לעומת קניית ספר בודד בו ניתן להוריד קבצים) והוא מאפשר האזנה לכל מבחר הספרים באתר.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *