ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ספר הכינויים

30 באוקטובר 2012 גדי איידלהייט

ספר הכינויים הוא לכסיקון כינויים ושמות. לכסיקונים כגון זה היו נפוצים מאד בעבר אך לאט לאט, ובאופן כללי עם ירידת קרנה של המילה הכתובה ובפרט בעידן הויקיפדיה והאינטרנט, נעלמו מהמדפים, וחבל! לכסיקונים כאלו מאפשרים לכל חובב ידע לפתוח אותם בעמוד אקראי, לקרוא מספר דקות וללמוד הרבה דברים חדשים. בילדותי זכור לי איך השתמשתי בלכסיקונים כדוגמת זה בחידונים שונים ובפרט כאשר היה צריך למצוא משהו בנושא ספציפי מהר. אנצקלופדיה רגילה בת כרכים רבים לא התאימה למשימה (אינטרנט לא היה), אולם לכסיקון בתחום ספציפי היה ספר אחד המכיל את המרובה ואיפשר מציאת תשובה במהירות.

הספר יצא כבר לפני עשור והוא מרכז 1500 כינויים ושמות של אישים מכל התקופות ומכל העולם, עם שנות לידה ופטירה ומעט מידע ביוגראפי. בחירת הכינויים המופיעים בספר אינה קלה, וכפי שכתוב במבוא, לנשיא האמריקאי לינקולן היו 19 כינויים שונים, מתוכם מופיע בספר רק הכינוי “אייב הישר” (Honest Abe), כינוי ששרד את מבחן הזמן.
בשביל הקוריוז אפשר לראות שהתואר אריה פופולארי מאד וקיימים כעשרים אישים בעלי כינויים המכילים את מלך החיות ולעומת זאת התואר כלב מופיע רק פעמיים, פעם אחת לשבח (הפילוסוף דיוגנס שחי בחבית כמו כלב), ופעם שנייה לגנאי, בפושעת נאצית.
היקף ההשקעה בספר מעין זה הוא עצום, כל השמות מופיעים גם בגירסתם הלועזית ובסוף הספר מפתח הפוך, המאפשר למצוא את הכינויים לפי השם המלא של הדמות. מפתח מעניין נוסף בסוף הספר נותן השוואת גרסאות לשמות זהים בשפות שונות ולמשל לשם קרל, יש 11 גרסאות (כאשר צ’ארלס היא אחת מהן)
הספר יצא לאור בהוצאת ירון גולן, מו”ל עצמאי שהוציא ספרים רבים. כדאי לקרוא את הערך בויקיפדיה על ההוצאה ועל הדמות שהשאירה חותם בעולם הספרות והמול”ות בארץ.

ספר הכינויים

ספר הכינויים

ספר הכינויים
כינויי אישים מכל הזמנים
אהרון מוריאלי

ניתן להשיג אצל המחבר בכתובת אימייל:
[email protected]

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *