ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עד בעל כורחו

18 בדצמבר 2012 גדי איידלהייט

הכריכה של עד בעל כורחו, נראית מבטיחה, “מלך המותחנים האיטלקי – לראשונה בעברית”, וכף יד כהה מורמת כנשבעת על דוכן העדים. קשה להגדיר את הספר כמותחן. דרמה משפטית כן, אבל אין מתח בספר, ולא נבנה מתח בספר. גואידו גואריירי, עורך דין פלילי במשבר אישי ומקצועי לוקח בלי סיבה נראית לעין תיק רצח שנראה אבוד מראש.

את הסוף, הטכני, אפשר לנחש, הדרך בה מגיעים אליו מענינית, אולם רמת המתח הנבנה נמוכה, והספר עוסק בעיקר במערכת המשפט האיטלקית וביחס להמגרי עבודה אפריקאיים שמסוכם על ידי אחד העדים במילים “כל השחורים דומים”. בדרך עובר גואידו שינוי אישיותי שיעזור לו לצאת מהמשבר בספרים הבאים בסידרה. מבחינה זאת עיקר הספר הוא ההתמודדות של גואידו עם המשברים בחייו והנושא הבלשי (שאמור לתת את המתח בסיפור) בולט הרבה פחות. הספר מזכיר סרט ישן בסגנון הפילם-נואר. הכל חשוך ואפלולי, כולם מעשנים כל הזמן וללא הפסקה (לא חושב שיש דמות אחת בספר שאינה מעשנת) וכולם, כולל כמובן עורכי הדין, מעלימים מס ועובדים אך ורק בשחור. קבלה לא נחוצה. כאשר קוראים את הספר אפשר ממש לשמוע את המספר בקול צרוד מעשן בסגנון הסרטים הישנים.

סופו של הספר, שלא נגלה מהו, לא מעלה ולא מוריד. החשיבות אינה בתוצאה אלא בתהליך, בשינוי, בפחד מהזרים, במציאת הזר או השונה והאשמתו המיידית בכל התחלואים מסביב, בחוסר הסבלנות של המערכת המשפטית לעומת הנסיון למצות בכל זאת את הצדק ומזכיר במקצת את 12 המושבעים (או בשמו המקורי Twelve angry man) הקלאסי. נושאים אלו נמצאים גם במרכז הדיון בישראל ואולי יש להצטער שהספר לא תורגם סמוך  לצאתו לפני כעשר שנים.

לסיכום ספר טוב וראוי אך לא שייך לקטגורית המותחנים, כפי שהיא נתפסת בישראל, כלל.

עד בעל כורחו

עד בעל כורחו

עד בעל כורחו
ג’נריקו קרופיליו
מאיטלקית: אלון אלטרס
הוצאת אחוזת בית
ישראל 2012 – שנת הוצאה במקור 2002

לקריאת הפרק הראשון מהספר

 

2 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *