ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עוד חוויות משבוע הספר

11 ביוני 2013 גדי איידלהייט

כבר שנה שנייה שאני בצד השני של הדוכן, כממליץ. ראו את החוויות מהשנה הקודמת ובעיקר את ארבעת סוגי קוני הספרים. השנה נרחיב על מועדון הקוראים של ידיעות ספרים. למזלי נבחרתי מבין אלפי המעונינים להיות חבר במועדון הקוראים המשפיעים לשנת 2012. החברות מפתה. המועדון יוקרתי, נחשק, יש הרבה ביקוש, אין דמי חבר ואפילו ההיפך, כל הזמן מקבלים. מקבלים ספרים, מקבלים הרצאות, מקבלים מפגשים עם סופרים. נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי, אבל זה אמיתי (וטוב מאד).

אבל מהר מאד מבינים שמי שרק רוצה ספרים בחינם, עדיף לו לא להירשם למועדון. ידיעות בוחרים 250 איש. למפגשים מגיעים כמה עשרות. זה די מובן, כי המפגשים במרכז הארץ לרוב. אבל גם בפורום של הקבוצה שותפים באופן קבוע, בכתיבה, כמה עשרות בלבד. ייתכן שיש הרבה יותר שקוראים. ייתכן שכל אלו שלא משתתפים דנים בספרים בצורה אחרת. לאף אחד אין תלונות. מתוך אלו שמשתתפים בפורום יש קבוצה מצומצמת עוד יותר, כאלו שכותבים ומנתחים כל יצירה, לטוב ולרע, עושים השוואות ועורכים דיונים, לעיתים סוערים. יש הרבה שמגיבים תגובה קצרה, אהבתי, לא אהבתי וכו’. הכל בסדר.

מתוך אותה קבוצה קטנה, יש מספר אוהבי ספר שבאים להיות בדוכני ידיעות ספרים ולהמליץ שם על ספרים. השנה (2013) תזהו אותם כי החולצה שלהם לבנה. הם באים בהתנדבות, בלי שכר ובלי החזרי נסיעה פשוט בגלל האהבה. יותר נכון אהבות. אהבה לספרים אבל יותר מכך, אהבה לאנשים ובני אדם. כי בסופו של דבר מה שגיליתי לאחר חברות במועדון היא שספרים באו והלכו. טובים יותר ופחות. אבל הכרתי אנשים שלא הייתי פוגש בשום צורה אחרת והעשרתי מאד את עולמי. גם בשבוע הספר, אותם קוראים, ואני בתוכם, באים כי אנו אוהבים את האינטראקציה, את המפגש עם קוראים אחרים, את היכולת ללמוד אותם, להבין מה קראו לאחרונה, לחשוב מה יכול להתאים להם ולעזור להם לצאת מרוצים. להרגיש שהם קיבלו משהו שהוא מעבר לקניית ספר. גם מי שבא ויודע מה הוא רוצה. תמיד אנחנו מנסים להציע עוד משהו, או משהו אחר. כמה דוגמאות מהשבוע האחרון:

  • בחור חביב הביא את אחד מהקופונים שהקנו לו הנחה. למי שמביא קופון, ניתן לתת הנחה גם על כמה ספרים נוספים. הוא רצה לבחור ספרים ולא היה לו מושג מה. הצעתי לי מבחר מכתבי הרב סולוב’יצי’ק ועברתי איתו על כל הספרים שיצאו, מה הנושאים של כל ספר, איזה קלים יותר לקריאה ואיזה הגותיים וקשים יותר. בסוף בחרנו שלושה ספרים.
  • קורא אחר היה באיזור ספרי העיון (של הוצאת עליית הגג) אבל בסוף אמר שהוא לא קרא הרבה פרוזה ורוצה ספר אחד מהקלאסיקה העולמית, הטופ של הטופ. וואו. לצמצם הכל לספר אחד. בסופו של דבר ליאת, ואנוכי הסכמנו שהחטא ועונשו יהיה בחירה מצוינת, כמובן לא היחידה האפשרית (אולי מובי דיק, אולי משהו אחר)
  • קונה אחר בא מוכן עם רשימה, אבל התקשה למצוא את הספרים, הבאנו לו את כולם מכל רחבי הדוכנים ועוד הוספנו המלצות אחרות
  • חיילים מתחבטים בספרי מתנה.
  • אנשים חילוניים המגלים עניין רב בדוכני ספרי היהדות.
  • היכולת להמליץ גם על ספרים קשים ביותר – כאלו העוסקים בשואה ואינם קלים לקריאה. למצוא מישהו שדווקא ספרים אלו מענינים אותו והוא לא חושש לקרוא אותם – זו הצלחה.
  • והכי חשוב – הילדים. תענוג לראות את הילדים באים עם ההורים ורוצים ספרים ועוד ספרים. תענוג לדבר עם הילדים, להציג אותם לסופר או סופרת הנמצאים שתחתום להם על הספר וכמובן להיזכר בילדות שלנו. תענוג נוסף הוא לראות את הילדים שלך, שגם נמצאים במתנדבים בדוכן, עוזרים לילדים אחרים.

לפעמים אנחנו גם “מפספסים”, קורה שחצי שעה או שעה אחרי שדברנו עם מישהו, פתאום בא לנו רעיון מה מתאים לו… לפעמים, ממליצים על כמה ספרים אבל דווקא הם לא נקנים, לא נורא. אנחנו לא נעלבים ונמצאים בשביל לעזור. כמובן גם מדברים עם אנשי ההוצאה, הבעלים עצמם, העורכים, הסופרים… שיחות מרתקות.

כמובן, גם המוכרים עוזרים, וגם בהוצאות אחרות אפשר למצוא מוכרים המכירים היטב את כל הספרים, לפעמים בעלי ההוצאות עצמם או עורכים בהוצאות עומדים ומוכרים אבל היכולות לפגוש מישהו נייטרלי חשובה. זו גם הזדמנות להזכיר לטובה את מייסד המועדון, דובי אייכנוולד ואת מנהליו הנוכחיים, אלינה טל ודרור שדה-אור (כדאי לכם לשאול גם עליהם – מאגרי ידע ספרותיים שאין דברים כאלו) אז כשאתם בשבוע הספר, חפשו את האנשים עם החולצות הלבנות. תיעזרו בהם. תתקילו אותם. תאתגרו אותם ואם אתם נועזים מעט יותר,  בקשו מהם את ההמלצה המיוחדת שלהם על ספר שאהבו במיוחד אבל הוא אינו אחד מרבי המכר, תנו לנו להפתיע אתכם.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *