ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עוד פנדורין

17 בפברואר 2016 גדי איידלהייט

אז מה פתאום עוד סקירה על פנדורין (הנה הסקירה הראשונה) ? כי בא לי. וגם כי לראשונה אני מאוכזב מפנדורין. מאוכזב מאד אפילו. לא מהספר, אלא מפנדורין עצמו. למה? חכו ותראו במבחר קטעים שאביא מהספר.

פנדורין של 1878 הוא עדיין צעיר רומנטיקן. אמנם הוא ניכווה קשות בעבר, כפי שיודע היטב כול מי שקרא את עזאזל אבל הלב עדיין פועם בחוזקה, וכמו כל רומנטיקן גם פנדורין מתלהב מזריחת השמש של יפן, ארץ השמש העולה מתוך הים. אנחנו רגילים לשקיעות בים, וכנראה שמש הצצה מהים היא מראה יפה לא פחות, אם לא יותר. אחח, לחיות על אי קטן ולראות את כל הזריחות והשקיעות בים. וכך מתפייט לו אראסט ידידנו:

“הטיילת הריקה מאדם היתה אפופה ערפל שקוף ועדין, אבל היועץ הטיטולרי לא הביט בחזיתות הבניינים המודרות, גם לא בכביש הלח והמבריק – הוא לא הצליח להסיר את מבטו מהפלא הטבעי המכונה “זריחה בים”. האיש הצעיר צעד וחשב בליבו שאם כל אדם היה פותח את יומו בצפייה בעולם ההולך ומתמלא בחיים, באור וביופי, היו חולפים מן העולם העוולה והפשע – בנפש שנשטפה באור הזריחה לא היה נותר מקום בשבילם”.

כמה פיוטי ותמים מצד פנדורין שלנו, ומה יהיה לו לעשות אם הפשעים יחלפו מהעולם?

גם אני אוהב לצפות  בזריחות (בפרט לאחר תצפית אסטרונומית לילית) ולצלם אותן אז ממה התאכזבתי? הנה:

“אראסט פטרוביץ צעד הביתה לאיטו, שכן הביט לא על הדרך אלא למעלה, התפעל מהתאורה השמיימית. אור יפה במיוחד הקרין הכוכב הזורח בקצה האופק ממש. אורו היה כחלחל ונוגה. “

תענוג ! אראסט צופה בכוכבים. גם אני תמיד מביט למעלה ואף מנהל אתר בענייני אסטרונומיה וכמעט שאירע בי אותה מעשה המיוחס לתאלס שצפה בכוכבים ונפל לבאר (אצלי זה לרוב מסתכם בהיתקלות בעץ או כמעט דריכה על מוקש נעל ברחוב). אך מיד בהמשך משפט, אבוי. מפלה ומפח נפש. קיראו בעצמכם:

ידיעותיו של יועץ הטיטולרי על גרמי השמים ועל קבוצות הכוכבים היו דלות: הוא ידע לזהות רק את שתי הדובות, הגדולה והקטנה, ושמו של הזיק הכחול נותר לו בגדר חידה. בינו לבינו החליט פנדורין: נניח שזה סיריוס.” (עמ 380)

ממש לא הגיוני! פנדורין הכל יודע, לא בקיא בכוכבים? ודווקא את סיריוס, הכוכב הבהיר ביותר בשמים הוא אינו מכיר. לא יעלה על הדעת. כאסטרונום חובב לקחתי את העלבון באופן אישי וכמעט גמרתי אומר לכרות גט ביני לבין פנדורין, אולם מעט מעט נחה דעתי, בוודאי שהוא ילמד בהקדם האפשרי את הידע החשוב כל כך החסר לו ומה עוד שבהמשך הופיע:

“הכוכבים באמת היו גדולים ובוהקים יותר מכל מה שראה פנדורין מאז ימי הגימנסיה, כשאהב לשבת בפלנטריום ולחלום על טיסות לירח ולמאדים” (457).

אז אם הוא היה בפלנטריום בוודאי שהוא יודע מה זה סיריוס. כנראה הסופר עצמו טעה קצת, הרי לא יכול להיות שהפגם בפנדורין עצמו!

ועוד מחשבות עברו לי על המרכבות בבודהיזם לעומת המרכבות במסורת היהודית, חזון המרכבה של יחזקאל, והמרכבה בקבלה. למזלי איני בקיא לא בזה ולא בזה כך שהנושא לא התפתח מעבר לאותה מחשבה ראשונית, אבל אולי יש דברים בגו.

ועוד הקשרים רבים שעלו בין שני חלקי הספר. פרקי הנובלה הקצרה לוכד השפיריות,  הם הברות בשורות של הייקו ידוע באותו שם. אולי תתפלאו למה בתחילת הנובלה לא מופיע ההייקו על לוכד השפיריות, אני התפלאתי, אבל הוא מופיע בהמשך ברומן “בין השורות” בנקודות מפתח בו ויכול להיות רמז למה שיתרחש בסוף (ויותר אני לא מגלה אף מילה). ועם הנובלה היא השורות, הרומן מחייב קריאה בין השורות, בעיקר בין השורות של הנובלה הראשונה בתוצאה שתחבר את שני חלקי הספר לשלם שגדול בהרבה מסכום החלקים. הייתי יכול להוסיף כאן פיסקה תחת אזהרת ספויילר אבל נוותר. קראתם ובא לכם לדבר על זה? תשלחו אימייל.

מרכבת היהלום - כריכת הספר

מרכבת היהלום

מרכבת היהלום
בוריס אקונין
מרוסית: יגאל ליברנט
הוצאת ספרי עליית הגג 2016 (במקור 2003)

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *