ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עוז וענווה

23 בספטמבר 2019 גדי איידלהייט

כבר מזמן רציתי לכתוב על הספר “עוז וענווה”, העוסק בהגותו של הרב סולוביצ’יק, אולם חזקה עלי המלצתו של מחבר הספר, הרב ראובן ציגלר: “אני שב ומפציר בקוראים להשתדל לקרוא את כתבי הרב שנעסוק בהם”. ההמלצה טובה, אולם את כתבי הרב, שהספר עוסק בהם לא תמיד פשוט להשיג, וגם אני הרגשתי שאני רוצה יותר להתנסות לבד בחומר מאשר לקרוא עליו (וזאת למרות שבעבר קראתי וגם המלצתי, ואני ממליץ גם עכשיו, על ספרו של הרב חיים נבון “נאחז בסבך“). העיסוק בתורתו של הרב מתרחב, ובעיקר בהוצאת ידיעות ספרים, המוציאה את סדרת מאוצר הרב, אותם אני קורא בקפדנות, וחלקים מתוכם נידונים בספרו של ציגלר.

ההזדמנות הגיעה השנה, לאחר שאת כל לימוד ליל שבועות הקדשתי לספר איש האמונה הבודד, המסה הכבירה שהלימוד שלה בתרגום החדש היה חוויה יוצאת דופן. ולאחר הקריאה, ולאחר שכתבתי את סקירתי, ולאחר שדנתי בה גם עם הרב ציגלר, התחלתי לקרוא בספרו.

הספר אמנם יצא לפני שנה, אבל הוא לא לגמרי חדש. ראשיתו בשיעורים שבועיים בשפה האנגלית, שלאחר מכן תורגמו ונשלחו גם בעברית, וקובצו ונערכו בספר לפני כשנה. הספר שומר פחות או יותר על סדר השיעורים מתוך בניית מסלול מחושב ומסודר להיכנס להגותו של הרב. בחלק הראשון, מובאים דברי רקע על חייו של הרב והוא מסתיים בחשיבותה של הדילאקטיקה. חיפוש האמת בשיטות שונות, שלפעמים סותרות אחת את השנייה, אבל מתוך עיון הדדי בהן, מתבררות אמתיות. שיטה זו, היא לב ליבה של החשיבה הבריסקאית, המעמידה שני דברים מנוגדים זה מול זה, על מנת לעמת אותם, אך לא לשלול אף אחד מהם. רעיון זה בולט בהגותו של הרב, שבעצמו יכול היה לכתוב דברים שונים על אותם עניינים.

הדיון באיש האמונה הבודד, מהווה את החלק השלישי בספר ואורכו כמאה עמודים, כמעט כאורך המאמר עצמו. הקריאה שלו הייתה עבורי לימוד חוזר של המאמר. הכלל שכמעט תמיד כדאי לגשת לחומר וללמוד אותו לבד, אכן נכון והפצרותיו של הרב ציגלר, אינן לריק. לא דומה קריאת ההסברים והביאור לאחר התעמקות עצמית עם המאמר, וכך רואים נקודות חדשות, מחדדים הבחנות, וגם, לפעמים חולקים על הפרשנות או רואים פרשנות אחרת. כפי שכבר הזכרנו, גם חילוקי הדעות יכולים לנבוע מכך ששתי הדעות נכונות. המאמר נכתב לפני 60 שנה, בסיסו של הספר לפני כעשרים, ואני קראתי אותו עכשיו. כל זמן וכל קורא מגיעים לתובנות אחרות, שלא בהכרח שוללות את קודמיו, אלא מוסיפות עליהן.

בנקודה זו עצרתי את קריאת הספר. הספר ארוך, ואמנם כתוב בצורה שווה לכל נפש אבל הוא אינו ספר קריאה, הוא ספר לימוד, ולימוד מצריך זמן, והתובנות מאיש האמונה הבודד עוד צריכות לשקוע. בחלקים הבאים של הספר עוסקים באדם עצמו, בהתמודדות עם קשיים ויסורים, במסות הקשורות לציונות ולמדינת ישראל (ובראשן “קול דודי דופק”, מאמר שאני קורא מדי שנה לפני יום העצמאות), ונושאי הלכה ואמונה.

נחתי מעט מהספר, אולם לא הפסקתי. ההיפך הוא הנכון, לקראת חגי תשרי הבאים עלינו לטובה, ובחודש אלול, אני לדודי ודודי לי, הצטיידתי לי בעותק של “ובקשתם משם” (רובו של חלק ו’ בספר), ספר העוסק בענייני אמונה, ללימוד מעמיק בחודש הקרוב, ולאחריו, כמובן המשך הקריאה והלימוד בספר. סיפרתי לרב ציגלר על תוכניתי, והוא שימח אותי בכך שאמר שצפויה לי חוויה מיוחדת. לאחר הלימוד, נחזור כמובן לספר זה ונמשיך ללמוד בו.

לסיכום, אין לי אלא להצטרף לקריאתו של הרב ציגלר ולהפציר במי שקרא את הסקירה עד כאן, ללכת ולקרוא את דברי הרב עצמו. נקודות הפתיחה הטובות ביותר הם ספרי “מאוצר הרב” בהוצאת ידיעות ספרים, “על התשועות” לחנוכה ופורים “וזמן חירותנו” לפסח. לאחר טעימה זו מומלץ מאד להתחיל בלימוד רציני בספר זה, תוך שילוב של קריאת המאמרים המלאים (לפחות את האיש האמונה הבודד קל למצוא) באופן עצמאי.
הגותו של הרב מרתקת, מקורית, רלוונטית מאד לימינו, ועיסוק בה הוא חוויה רוחנית של הרחבת הדעת ואהבת תורה.

דפי דוגמה מהספר:

Download (PDF, 286KB)

עוז וענווה
הגותו של הרב יוסף דוב סולוביצי’ק
ראובן ציגלר
מאנגלית: שי סנדיק
הוצאת מגיד 2018
מגב הספר

הרב יוסף דוב סולוביצ‘יק היה מגדולי ההוגים, הלמדנים והמנהיגים היהודים במאה העשרים. חייו היוו גשר בין עולמות: מהיהדות השורשית במזרח אירופה עד מעוזי האקדמיה בברלין, ומלב המודרנה בארה״ב עד תקומת העם בישראל. הגותו, הניחנת במעוף ובעוצמה נדירים, חושפת את העומק הרעיוני הטמון בהלכה היהודית ואת הדרמה החווייתית שבקיומה. הרב סולוביצ‘יק דן באומץ, במקוריות ובכנות בסוגיות הקיומיות הפוגשות את היהודי המודרני המעורה בעולם. הבנתו המעמיקה במסורת היהודית, בהגות הכללית ובטבע האנושי איפשרה לו להגיע לתובנות מדויקות וחדשניות באשר ליחסו של האדם לקב״ה, לעולם ולעצמו.

עוז וענווה מנתח ומנגיש את מלוא היקף הגותו המרתקת, לרבות כתבים שבמשך שנים היו גנוזים באוצרו, ומעלה תובנות המאירות באור חדש גם את זמננו. בבואנו לעיין במחשבת הרב סולוביצ‘יק, אנו יוצאים למסע מרגש ודרמטי, ממש כנפשו הסוערת של הרב עצמו.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *