ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עזאזל – תיבת פנדורין

16 ביוני 2013 גדי איידלהייט

השנה 1998. במוסקבה התגלה כתב יד מהמאה הקודמת של הסופר מיכאל באקונין, הנושא את השם עזאזל ובתוכו סיפור בלשי מרתק. פקיד זוטר ביותר, ארסט פנדורין, שאם שמו ושם הסדרה מזכיר לכם בעיקר את תיבת פנדורה – אינכם טועים כלל, נקלע לחקירת התאבדות ההופכת לחקירת רצח סבוכה ומאחר שחשיבתו חדה ואנליטית הוא מתמנה לעוזר לחוקר הבכיר מהבירה פטרבורג. העלילה מסתבכת, כיווני חקירה נרשמים ונפסלים, דמויות פאם פאטאל נכנסות ויוצאות, פנדורין נשלח למשימה סודית באנגליה (לא לפני שהוא עולה 5 דרגות במהירות הבזק) ואפילו מתאהב בביתו של גנרל. בספר איזכורים רבים לספרות התקופה אולם גם קצת אנכרוניזם וכאשר מגלים רשת חינוכית בעלת רעינות מתקדמים ביותר ועם דמיון מפתיע במיוחד לרשת האינטרנט, מבינים כי למעשה בוצע תעלול בקורא ומדובר ברומן מודרני הנכתב כביכול בעבר.

בוריס אקונין הוא שם העט של גריגורי שלבוביץ’ צ’חארטישווילי, סופר, חוקר ספרות, מתרגם ויפנולוג מומחה שכתב את סדרת תיבת פנדורין כמחווה למאה ה-19. זוהי סידרת בלש מצוינת, המתאפיינת בהומור רב, בעשרות איזכורים של אישים ואירועים בני התקופה (שבאדיבות המתרגם מופיעים ברוב הספרים בצורה מסודרת בסוף הספר) וביכולת לטוות קשרים קטנים ועבים בין העלילות השונות בספרים השונים. עזאזל הוא רק הספר הראשון בסדרה ולאחריו יצאו ועד עשרה ספרים שכבר שבעה מהם תורגמו לעברית. הספרים נכתבו במשך כמה שנים בעילום שם כאשר זהותו האמיתית של אקונין הייתה תעלומה, ולפחות בהתחלה פורסמו ככתבים עתיקים שהתגלו מחדש (למרות האנכרוניזם הרב, והמכוון, שמוטט מיד את ההנחה הזו וגרם לגל ניחושים מי הוא הסופר). אלו הספרים הנוספים שיצאו בסדרה ותיאור שלהם בשורה אחת:

גמביט טורקי – ספר היסטורי העוסק במלחמת רוסיה-טורקיה בשנת 1877

לוויתן – נוסעי אונית פאר ליפן נרצחים אחד אחרי השני, ספר שכולו מחווה לעשרה כושים קטנים של אגאתה כריסטי (הדבר אפילו מוזכר מפורשות)

מות אכילס – בו אנו חוזרים לאויבו המר של פנדורין, ועל המפגש ביניהם לחיים ולמוות

משימות מיוחדות – בו נגלה מי באמת היה ג’ק המרטש

יועץ ממלכתי – השנה כבר 1891 ופנדורין נאלץ למנוע מרד נגד הקיסר

ההכתרה – אחד מנסיכי הכתר נעלם ודרישת הכופר היא לקבל את תכשיטי הכתר

אהובת המוות – הספר האחרון שיצא לאור בעברית ובו פנדורין מנסה לפרק כת מתאבדים מסתורית.

את כל כרכי הסידרה תירגם בכשרון רב יגאל ליברנט שגם הוסיף הערות ואחריתות דבר. לטעמי זוהי סדרת בלש מצוינת, טובה בהרבה ממותחנים מערביים (גרישם/קובן/צ’יילד ודומיהם), המשלבת היסטוריה אמיתית, הומור, תרבות מערבית ומזרחית, קורצת לעשרות יצירות אחרות, וגורמת לקורא להתאהב בגיבור. הסדרה אינה מתאימה לכל אחד אולם מי שהתחבר אליה יתענג מכל כרך חדש (ולמזלו יש לו כבר שמונה לקרוא). אף פעם לא מאוחר להצטרף למעריצי פנדורין – קהילה קטנה ומשובחת.

עזאזל - פנדורין

עזאזל – פנדורין

כל סדרת פנדורין בהוצאת ספרי עליית הגג

סדרת פנדורין

סדרת פנדורין

2 Comments

  • אמיר 19 בפברואר 2016 at 21:03

    תודה על הסקירה. שמחתי למצוא אותה, אחרי שהתאהבתי בעצמי בגיבור, בספרים (בינתיים 1 – 4) וגם בתרגום. אח, הצלצול הרוסי הזה! – ועם זאת, אני תמה: היכן מצאת רמז לאינטרנט? אני לא ראיתי כזה. והאם אתה מאמין באמת שיש קשר בין פנדורין (פ”א רפויה) לפנדורה (פ”א דגושה)? הרי ברוסית זו לא אותה אות.

    • גדי 20 בפברואר 2016 at 21:17

      מדובר שם על רשת בתי הספר בכל העולם שמכונה אסתרינט…. זוהי רשת האינטרנט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *