ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עיין ערך יהדות – סקירה

28 במאי 2015 גדי איידלהייט

ספרו של הרב לונדין מחדש תחום שכבר יצאו בו לא מעט ספרים. מושגי יסוד ביהדות. המחבר מנסה לחדש מעבר להכרה הבסיסית של כל מושג, גם יותר הסברים על מה שעומד מאחוריו ברמה הרעיונית הערכית. קהל היעד הבסיסי הוא הציבור החילוני אולם הספר מתאים גם לקהל דתי שיוכל לקבל רעיונות חדשים. באופן כללי נראה שהספר מתאים מאד כמתנה לבר או בת מצווה. הספר מודפס על נייר איכותי עם איורים של אוריאל ברקוביץ’.

כרגיל בספרים כאלו נבחר פרק לדוגמה וננתח אותו והפעם הביאו לי הרמה להנחתה, פרק על אסטרולוגיה. מה אסטרולוגיה קשורה ליהדות? ועוד בתור מושג יסוד? אני דווקא מאמין גדול באסטרולוגיה. זה ממש מדע מדויק והם אף פעם לא טועים. למשל החלק של כדאי להיות זהירים בבדיקת הצעות כלכליות? נכון! ושהשבוע תגיע שיחת טלפון מפתיעה? גם נכון! אז לא השבוע אלא אחרי ארבעה חודשים, וגם לא למזל עקרב אלא דווקא רשמו את זה במזל טלה, אבל למה להיות קטנוניים. אפילו עם התחזיות שונות לגמרי בשני עיתונים, מישהו יהיה צודק. טוב הבנתם את דעתי בנושא.

אז מה הרב לונדין אומר? אסטרולוגיה – שטויות? לא בטוח; להחליט החלטות לפי זה? ממש לא!

נתחיל עם מה שברור – המדורים בעיתונות, שרלטנות הבל ותוהו. אולם אם נסתכל על האסטרולוגיה כמשהו שמסמל שיש דברים המשפיעים על האדם ולעתים הם אינם בשליטתו (הבה נרחיק לכת מעט ונקרא להם אפילו גנים), עדיין אל לאדם לקבל אותם כגזירה משמים אלא יש לו אחריות על גורלו ועל עתידו. הרי לנו ניסוח שונה מעט של עקרון הבחירה החופשית החשוב כל כך ביהדות. האדם אינו אוסף אטומים בלבד הכפוף לחוקי הפיזיקה, אולם בהחלט צריך לדעת שלא הכל תלוי בנו, אולם לא לראות בכך תירוץ להסרת האחריות לגורלנו מעצמנו. זהו בקיצור. השתכנעתי, אבל עדיין ממשיך לקוות שבמהלך השבוע יצוץ מכר מהעבר הרחוק (זה היה כתוב בתאומים) או שאקבל הזדמנות עסקית מעניינת (אריה).

הנה צילום של הפרק:

עיין ערך יהדות - אסטרולוגיה - צילום מהספר

עיין ערך יהדות – אסטרולוגיה – צילום מהספר

עיין ערך יהדות - אסטרולוגיה - צילום מהספר

עיין ערך יהדות – אסטרולוגיה – צילום מהספר

עיין ערך יהדות - אסטרולוגיה - צילום מהספר

עיין ערך יהדות – אסטרולוגיה – צילום מהספר

 

לקריאת פרק נוסף – מודה אני

 

עיין ערך יהדות - כריכת הספר

עיין ערך יהדות

עיין ערך יהדות
העולם הרעיוני של מושגי היסוד ביהדות
חגי לונדין
איורים: אוריאל ברקוביץ’

מגב הספר

אל נוכח הרנסנס הרוחני המתבטא בהתעניינות רחבה במושגי היהדות, נדמה לפעמים כי ההתעניינות נעצרת ברמה הטכנית. גם אם יודעים מהו ה”שופר” ומתי תוקעים בו, וגם אם נחשפים למושגים דוגמת “בית מקדש” או “ציצית”, הרי שבמקרים רבים לא ברור מהו הרעיון העומד מאחורי המושגים האלו. תופעה זו תקפה הן בחינוך הכללי והן בחינוך הדתי, ופוגמת ביכולת החיבור לעולמה של היהדות. עיין ערך יהדות הוא ניסיון ראשון מסוגו להגיש משנה הגותית סדורה על מושגי היסוד של היהדות ועל מה שמאחוריהם, בפורמט מאויר ומזמין. תוכני הספר מבוססים אמנם על הספרות התורנית הכללית, אולם בעיקר מסתמכים על כתביו של אחד מגדולי הוגי הדעות היהודים בדור האחרון, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, שהקדיש את חייו לכתיבת משנה רוחנית רחבת היקף העוסקת, בין השאר, בחשיפת ההיגיון הפנימי של מושגי היהדות. להבין את ה”למה” שמאחורי ה”איך”. להבין את העולם שבפנים. זה כל הסיפור.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *