ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

על הדבש ועל המוות

4 באוגוסט 2019 גדי איידלהייט

על הדבש ועל המוות, שילוב של שני פתגמים נפוצים, מביא את סיפורה של משפחה לא לגמרי מתפקדת. האבא, נתי, כוורן (או דבוראי) במשק ללא עתיד, האמא,רינה, מופיעה רק בדיאלוגים, הבת, עמליה, דיילת, ללא משפחה, והבן, אורי, עבריין, רוב הזמן יושב בכלא.

עיקר הספר הוא סביב תקופת ההווה שזימנה מיפגש לא צפוי של בני המשפחה, אולם הפרקים עצמים מתחלקים לקולות שונים, הסיפור של אורי הוא תמיד בשנת 1999, עמליה מתחילה ב-1999 ומתקדמת ונתי ב-2014 אך עם הבלחות לעבר.

לא פשוט לעקוב ולהרכיב תמונה שלמה ממה שקורה בסיפור, מה גם שהדמויות מחביאות מידע מהקורא, וגם אחת מהשנייה, ואפילו מעצמן. חלק מהאפיזודות שנראות משמעותיות, ואפילו מופיעות בפתיחה, לא מצליחות להשפיע על מהלך הספר, והקפיצות, בפער זמנים גדול מדי של 15 שנה, משאירים יותר מדי חורים שחורים שלא מקבלים אור עד לעמודים האחרונים ממש, אולם גם שם, התפנית כמעט סמויה, שאולי חלק מהקוראים פשוט יפספסו אותה. ולכן למרות הפיתוי צריך לקרוא את הספר לאט, לשים לב לניואנסים, ולנסות לבנות את הפער של ה-15 שנים שכל כך מעט פרטים מופיעים עליו.

מתוך החוסר נוצרת תמונה מורכבת שאפשר להמשיך להרבה כיוונים. הנושא אוניברסלי אך בספר מאפיינים ישראליים רבים. עיקר הספר בא לבחון את מהות המשפחה, ואת היכולת שלה לתמוך בחבריה, גם בבן עבריין, כזה שאולי אפילו התייאשו ממנו, אולם לא רק אורי הוא תלוש אלא גם עמליה, מבוגרת, רווקה, ללא מערכת יחסים משמעותית, דיילת ועפה לה בעולם ממקום למקום, וכל מה שנתי האבא רוצה שזה שמישהו יחזור הביתה וימשיך את המשק אחריו, אבל עם בן בכלא ובת במטוס (סוג אחר של כלא, אם חושבים על זה), איך זה יקרה? בר-גיל משאיר סוף אופטימי , מאחר ועוסקים בנושא הייתי אפילו מגדיר את הסוף כשופך מעט דבש ונותן למשפחה מעט סיכוי, ולקורא לא מעט חומר למחשבה.

על הדבש ועל המוות
ערן בר גיל
עם עובד 2019
מגב הספר

בקולותיהם הצלולים נפרשֹ על פני למעלה מעשור סיפורה של משפחה נורמטיבית לכאורה, שמתאחדת בשעת משבר. האב כוורן ותיק, האם מנהלת בית ספר, הבת דיילת שמשתוקקת להכיר את העולם הגדול – והבן בוחר דווקא להיות עבריין. איך יגיבו בני משפחתו ביום שינסה להימלט מן החוק?
בשפה שמתחלפת בין הרך והמעודן עד הגס והמחוספס נשזרים סיפוריהם ומתלכדים לסיפור אחד, שמעמיד במבחן את הנאמנות המשפחתית. 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *