ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

על הדבש ועל העוקץ

19 בנובמבר 2017 גדי איידלהייט

כשהספר הגיע אלי, התפלאתי שרק עכשיו נכתבה ביוגרפיה על נעמי שמר. ביוגרפיות הן עניין מורכב. ראשית כול צריך שהדמות בה עוסקים תהיה כזו שיש בה מספיק עניין לציבור רחב. אחר כך צריך להשיג מספיק חומר מקורי וחדש, שהרי מה הטעם לפרסם חומרים מוכרים. ושלישית צריך לבחור היטב את החומר על מנת לא להגיע לספרים מייגעים מדי, שחלקם הגדול לא רלוונטי לקורא ואף גובל ברכילות.

ספרו של מוטי זעירא עומד בכל הקריטריונים האלו. נעמי שמר, שאת שיריה כולנו מכירים, בוודאי מעניינת קהל גדול. היו לנו בבית את ספרי השירים שלה, התאמנו על נגינתם, מי בגיטרה ומי בפסנתר או באורגנית ועצם העובדה שיש אומן בסדר גודל כזה המזוהה עם הימין לא היה דבר של מה בכך. ראיונות עומק עם בני משפחה ועזבונה של שמר הניבו חומרים שלא היו חשופים קודם, ומכולם נראה שנבחרה כמות מאוזנת לספר שלא יהיה ארוך מדי וגם לא תמציתי מדי ומשלב בין הפרטי לציבורי בצורה נאה.

מאחר ובימים אלו מציינים 40 שנה לביקור הנשיא סאדאת בארץ, אדגים מעט מתוך הפרקים העוסקים בנושאים אלו. פרק כ”ז שכותרתו “הסכם השלום עם מצרים” מתחיל דווקא בבנה של נעמי, אריאל, שמתחיל לימודי נגינה בצורה מסודרת. רק אחר כך עוברים להסכם השלום, ולמאבקה של שמר נגד פינוי הישובים בסיני, בעיקר בטורים שכתב בעיתונות ושמהם פסקה בערך באותה תקופה, אולי על רקע הרגשת חוסר התוחלת שבכתיבתם. באותה תקופה נכתב השיר “על הדבש ועל העוקץ” (פרק כ”ט), אותו הקדישה לאחותה שהתאלמנה. אני זוכר את השיר כשיצא לרדיו. בספר מתואר כי לשמר הייתה התלבטות האם לשנות את הפזמון מעט, כך: “על כל אלה, על כל אלה / את סוכת שלומך תפרוש / אל נא תעקור נטוע / את ביתי אל תהרוס”. גם ללא שורה זו השיר נוכס לטובת המאבק בנסיגה (ושנים אחר כך למאבק נגד הגירוש מגוש קטיף), וכך הפרטי והציבורי משתלבים להם יחדיו. בין שני פרקים אלו מתואר ביקורה של שמר ביפן.

זעירא, בכך שקרא לספרו סיפור חיים ולא ביוגרפיה, חומק ממלכודות המאפיינות ביוגרפיות אחרות בהן לכאורה “הכול חשוב” והשכיל לסנן חומרים רבים שלא ראה בהם ערך לקורא. בבחינת התוצאה אני יכול לשבח החלטה זו. הקריאה לא משעממת לרגע, נראה שמופיעות כל העובדות המעניינות. למרות החיבה של זעירא לשמר, אין כאן הגיוגרפיה וגם הקשיים מתוארים בצורה כנה. הפרקים עצמם קצרים, כעשרה עד חמישה עשר עמודים בלבד. מאחר ואת שמר אנו מכירים לפי השירים, נחמד להיזכר בהם ולקרוא על ההקשר של כל שיר ותקופת כתיבתו. כלי עזר מצוין הוא מפתח שירים בסוף הספר המפנה מיידית לפרקים בהם הם מוזכרים.

באופן אישי הרגשתי שבגלל החלוקה המסודרת לפרקים ולנושאים, ניתן לקרוא בספר אף שלא לפי סדר הפרקים, לפי הנושא שעניין אותי באותה עת. זעירא עשה את מלאכתו נאמנה והוציא תחת ידו ביוגרפיה מעניינת, מכבדת את מושאה ואת הקוראים, ומהווה אות הוקרה והערכה לנעמי שמר.

כריכת הספר על הדבש ועל העוקץ

על הדבש ועל העוקץ

על הדבש ועל העוקץ
נעמי שמר – סיפור חיים
מוטי זעירא
הוצאת כתר 2017

מגב הספר

שיריה‭ ‬של‭ ‬נעמי‭ ‬שמר‭ ‬מוכרים‭ ‬בכל‭ ‬בית‭ ‬בישראל‭. ‬מי‭ ‬לא‭ ‬שר‭ ‬בילדותו‭ ‬את‭ “‬בתשרי‭ ‬נתן‭ ‬הדקל‭ ‬פרי‭ ‬שחום‭ ‬נחמד‭” (‬שנים–עשר‭ ‬ירחים‭); ‬מי‭ ‬לא‭ ‬יודע‭ ‬כי‭ ‬היא‭ ‬המחברת‭ ‬של‭ “‬ירושלים‭ ‬של‭ ‬זהב‭”, “‬לו‭ ‬יהי‭”, “‬מחר‭”, “‬חורשת‭ ‬האקליפטוס‭”, ‬ועוד‭ ‬עשרות‭ ‬רבות‭ ‬של‭ ‬שירים‭ ‬ידועים‭ ‬ואהובים‭. ‬אבל‭ ‬אף‭ ‬שהתראיינה‭, ‬הרצתה‭, ‬כתבה‭ ‬וסיפרה‭ ‬על‭ ‬עצמה‭ ‬אין‭ ‬ספור‭ ‬פעמים‭, ‬ודמותה‭ ‬הציבורית‭ ‬הייתה‭ ‬לכאורה‭ ‬מוכרת‭ ‬לכול‭ – ‬נותר‭ ‬בנעמי‭ ‬שמר‭ ‬משהו‭ ‬בלתי‭ ‬מפוענח‭, ‬חלקי‭, ‬מסקרן‭.‬‭ ‬ ספר‭ ‬זה‭ ‬מביא‭, ‬לראשונה‭, ‬את‭ ‬סיפור‭ ‬חייה‭ ‬המלא‭ ‬של‭ ‬נעמי‭ ‬שמר‭, ‬וחושף‭ ‬בו‭ ‬פרקים‭ ‬לא‭ ‬מוכרים‭ ‬עד‭ ‬כה‭: ‬כיצד‭ ‬השפיעו‭ ‬יחסיה‭ ‬המורכבים‭ ‬עם‭ ‬אמה‭, ‬החלוצה‭ ‬הסגפנית‭ ‬והתובענית‭, ‬על‭ ‬חייה‭ ‬ועל‭ ‬יצירתה‭; ‬מה‭ ‬פשרו‭ ‬של‭ ‬המסע‭ ‬שלה‭ ‬מתנועת‭ ‬העבודה‭ ‬ההיסטורית‭ ‬אל‭ ‬גוש‭ ‬אמונים‭; ‬איזו‭ ‬מין‭ ‬אמא‭ ‬הייתה‭; ‬אֵילו‭ ‬מחירים‭ ‬שילמה‭ ‬על‭ ‬הכרעותיה‭ ‬ובחירותיה‭.‬ הספר‭ ‬נסמך‭ ‬על‭ ‬חומרים‭ ‬מקוריים‭ ‬וחדשים‭ ‬לרוב‭: ‬עיזבונה‭ ‬העשיר‭, ‬שהיה‭ ‬עד‭ ‬כה‭ ‬עלום‭ ‬מעיני‭ ‬הציבור‭; ‬ראיונות‭ ‬עם‭ ‬עשרות‭ ‬רבות‭ ‬ממכריה‭, ‬שותפיה‭ ‬ליצירה‭ ‬ובני‭ ‬משפחתה‭ ‬‮–‬‭ ‬שחלקם‭ ‬מדברים‭ ‬כאן‭ ‬לראשונה‭; ‬ועוד‭.‬‭ ‬

 

ד‭”‬ר‭ ‬מוטי‭ ‬זעירא‭ ‬הוא‭ ‬סופר‭, ‬פעיל‭ ‬תרבות‭ ‬והיסטוריון‭. ‬בין‭ ‬ספריו‭: ‘‬עקשנות‭ ‬וכוכבים‭’ (‬1995‭), ‘‬קרועים‭ ‬אנו‭’ (‬2002‭), ‘‬איש‭ ‬אהבות‭’ (‬2006‭), ‘‬מקומי‭’ (‬2010‭), ‘‬עף‭ ‬בכנפיים‭ ‬שבורות‭’ (‬2011‭), ‘‬כמו‭ ‬קול‭ ‬של‭ ‬הלב‭’ (‬2012‭), ‘‬צרור‭ ‬חיים‭’ (‬2013‭), ‘‬פועם‭ ‬ונפעם‭’ (‬2015‭). ‬מוטי‭ ‬זעירא‭ ‬עומד‭ ‬בראש‭ ‘‬המדרשה‭ ‬באורנים‭’ ‬‮–‬‭ ‬מרכז‭ ‬חינוכי‭ ‬הפועל‭ ‬להתחדשות‭ ‬החיים‭ ‬היהודיים‭ ‬בישראל‭, ‬וחבר‭ ‬קיבוץ‭ ‬גבעת‭ ‬חיים‭ ‬איחוד‭.‬

 

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *