ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

על שופטים וגלגלים

2 בפברואר 2020 גדי איידלהייט

אני לרוב לא קורא ספרים בהוצאת “הוצאה לאור של ספרות משפטית”, אבל לכל כלל יש יוצא מן הכלל ואכן ספר זה הוא קליל ומשעשע ומספר על מה שקורה באולמו של שופט תעבורה. למה דווקא תעבורה? ישנן עשרות סדרות בית משפט, החל מ LA LAWS המיתולוגית דרך בית דין לילי וקצרה היריעה מלספור, ואני כמעט ולא זוכר שיש בהן עבירות תנועה. אישהו זה נחשב משעמם מעט לעומת משפטי גירושים עסיסיים, סיפורי פלילים אכזריים שבהם יש לאחד מעורכי הדין אפשרות לצעוק בפומפוזיות I OBJECT! ועוד. פשעי תעבורה? פחות עסיסי.
אבל כפי ההסבר בכריכה וגם בתחילת הספר, זו בדיוק הסיבה. פחות עסיסי אבל יותר נפוץ. רוב מי שמגיע למשפט תעבורה אינו עבריין, אלא אזרח מן השורה, שעשה עברת תנועה כזו או אחרת ואיתרע מזלו וגם נתפס.

האמת שהופתעתי מהעברות הקלות בגינן מגיעים לבית המשפט, בפעמים המועטות (פחות מאצבעות כף יד!) בהן עצר אותי שוטר תנועה, העדפתי לשלם את הקנס, ולא לבזבז זמן על משפט למרות שבחלק גדול מהמקרים הייתי משוכנע שלא התבצעה כל עבירה והשוטר מתאנה לי. באופן (מפתיע) גיליתי שכל מי שמגיע לאולם המשפט בטוח שהוא זכאי, וגם מנסה לשכנע בכך את השופט.

וכאן החלק המשעשע של הספר. תירוצים אין ספור, הברקות יצירתיות, תקדימים מפולפלים ועוד. אמנם יש גם צדדים פחות משעשעים. תאונות בהם יש הרוגים או נפגעים קשים הנשארים נכים לכל חייהם, ועבירות הדורשות עונשי מאסר ממושכים. יש גם מקרים בהם קצרה ידו של החוק והשופט יודע שאין כמעט כלום שהוא יכול לעשות. הובאה דוגמה של שני אחים המאשימים זה את זה שנהג ברכב, כלומר שניהם מחפים אחד על השני, הפתרון לתת את הקנס והעונש לבעל הרכב התגלה כבלתי אפשרי מאחר והוא כבר נפטר. הסניגור היה מרוצה מאד בתיק והצדק לא נעשה. ישנם עוד חלקים רציניים על דילמות שיפוטיות לא פשוטות ובכנות רבה, טננבוים גם מודה בכמה טעויות שעשה במהלך השנים.

ישנה מעט טרחנות בספר הבאה לידי ביטוי בחזרה על כמה דברים ועושה שימוש רב בצורה הפנייה הכפולה הנאשם/ת עבר/ה ונסע/ה וכו’. מקומם של אלו בהחלט מקובל באולם המשפט שם חוזרים על הכל שוב ושוב לוודא שמי שצריך להבין אכן הבין, ואולי גם בסיכומי השופט, אך פחות מתאימה לספר. טננבוים גם כשבתו כסופר, עדיין חובש את גלימת השופט, ומנצל חלקים מהספר להרביץ בנו כללי נהיגה זהירה. מילא, מעט דידקציה לא הזיקה לאף אחד.
אין לי אלא לסכם בכך שהספר נחמד לקריאה והמליץ לכולם לנהוג מאד מאד בזהירות, ושתפגשו את טננבוים רק בנסיבות חברתיות.

על שופטים וגלגלים – מעולמו של שופט תעבורה
אברהם טננבוים
הוצאה לאור של ספרות משפטית

מגב הספר
בשפה קולחת ועשירה, במבט ביקורתי אך אוהב ובחוש הומור רב, מתאר השופט בדימוס ד”ר אברהם טננבוים את קורותיו של בית המשפט לענייני תעבורה בירושלים, שבו ישב בדין במשך שנים רבות. מדובר בבית משפט שוויוני לחלוטין, שכן כולם מגיעים אליו: נשים וגברים, זקנים וצעירים, חרדים וחילוניים, יהודים וערבים, פרופסורים באקדמיה ופועלים קשי יום, רופאים בכירים ומלצרים צעירים, שומרי חוק ופורעי חוק. 

סיפוריו הקצרים אשר כולם התרחשו במציאות, מתארים פסיפס מרהיב של טיפוסים וקשת רחבה של התנהגויות אנושיות – מוזרות ושגורות, מכמירות לב ומכעיסות, טראגיות וקומיות ותמיד אמיתיות. סיפורים אלה מוכיחים שוב ושוב כי המציאות עולה על כל דמיון.

תוך כדי כך גם למדים הקוראים רבות על בית המשפט לתעבורה, על דיני התעבורה הנוהגים בו, על הליכים הנוהגים בעולם, על מה שניתן וצריך אולי לשפר, ואפילו על עתיד משפט התעבורה בעידן המכוניות האוטונומיות.

כל נהג או נהגת וכל מי שמבלה זמן על הכביש, ימצא בספר עניין.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *