ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עמקפלסט – סקירה

29 באפריל 2015 גדי איידלהייט

בעמק יפה בין כרמים ושדות עומד מפעל פלסטיק גדול עם שתים ושלוש קומות ובמפעל גרים הדיירים: בעל המפעל , פועלי אריזה תחזוקה ומחסן, פקידות מעפולה וטבריה, מהנדסת שאפתנית, מנהלת חדשה  ומפעיל מכונות מוכשר ביותר, ואם אתם חושבים שהכל יעבור חלק אתם טועים ובגדול.

הבה ונכיר מעט יותר את הדמויות. יהודה, בעל המפעל הוא נוכח לא נוכח. בעיקר שומעים עליו והוא מגיע פעם בשבוע בערך ואז כולם מתנהגים אחרת ונלחצים מאד. הוא אמנם גר בקיסריה ולא נראה שחסר לו כסף, אבל להשקיע במפעל מעבר למינימום שצריך, מה פתאום. ולכן הקפה הוא רק אבקה והחלב רק בשקיות. וגם הבטיחות לא משהו. יעלי – אחרי שירות צבאי עובדת במחסן קבלה, בכל זאת עבודה מועדפת, אבל יש לה תוכניות והיא גם רוצה לצאת מעט מהמחנק של אמא. נורית – מהנדסת שמחפשת את מקומה ההיררכי. דפנה – מנהלת חדשה (ואולי בבואתה של הסופרת) השואפת להתקדם ומשנה סדרי בראשית במפעל אך מגלה שהיא הפרה בביתה סדרים ישנים עוד מזמן מבריאת העולם ושאדי – מפעיל מכונות מוכשר ביותר, אבל נאלץ לעבוד במשכורות מינימום כי הוא ערבי וכמה ברירות כבר יש לו. יש גם שלל דמויות משנה כל אחת תורמת משהו קטן לסיפור.

אבל היופי של הספר הוא שלמרות שהוא נוגע בסוגיות חשובות הוא עושה זאת בצורה קלילה ולא מעמיקה מדי ומכבידה על הקורא. הקונפליקטים מוצגים – גברים מול נשים באופן כללי ובאופן פרטני. זה שהגבר עובד המון שעות ונעלם כל שבוע לחו”ל אנחנו מכירים, אבל מה קורה במשפחה כאשר דווקא האשה היא זו שנהיית בכירה, מקבלת אוטו ליסינג מפואר מהעבודה, נוסעת כל חודש לחו”ל וצוברת אלפי מיילים במועדון הנוסע המתמיד שמסדרים שלל חופשות משפחתיות, ואחרי כל זה עוד צריכה להרגיש רגשות אשמה ולחזור להתנהגות הנשית האופיינית – קניית תכשיטים יקרים בתור פיצוי? מה ההרגשה של ערבי ישראלי שעובד במפעל כאשר יש פיגוע או בזמן מלחמה? תפקיד הגבר הערבי בחברה שהיא במעבר מהמסורת למודרנה? איך הסביבה מדכאת צעירים שרוצים להתקדם? הניכור בין יהודה מקיסריה ליעלי מעפולה ועוד.

כל אלו הן סוגיות מורכבות ובוודאי אפשר לכתוב באריכות על כל אחת מהן, אבל דווקא הקיצור ובעיקר חוסר הניסיון לפתור את כל הקונפליקטים אלא בעיקר להציג אתם בקצרה מיטיב עם הספר. הקריאה מהירה וקולחת. אין ניסיון ליפות את המציאות או לשפוט אותה וכך גם אפשר לקרוא את הספר ופשוט להנות מהסיפור. מי שיבחר להתעמק יותר יכול להרהר עוד זמן רב אחרי הקריאה בנושאים השונים שהוא מעלה.

 

עמקפלסט - כריכת הספר

עמקפלסט

עמקפלסט
דורית קלנר
הוצאת ידיעות ספרים 2015

מגב הספר

אבק נישא באוויר העמק החם. הר תבור מיתמר בלב השדות. בלב הנוף הזה, שבו חלמו פעם חלוצים להקים חברת מופת, ניצב מפעל פלסטיק חיוור. בין קירותיו, לצד המכונות הגדולות, נבחשים גם חייהם של העובדים, גיבורי הספר: דפנה, מנהלת צעירה ושאפתנית; יעלי, פקידת הקבלה מעפולה; שאדי, מפעיל מכונה מדבוריה; נורית המהנדסת, בת העמק – כל אחד מהם מחפש במפעל, ולעתים אף מוצא, את חלומותיו ואת כמיהותיו הנסתרות.

זהו אינו רק סיפורם המפותל ורוחש הסכנות של ארבעה אנשים בעבודה. זהו סיפורו של מפעל: תשוקות וחומרים, מכונות ענק והריונות מסתוריים, עפולה ואמסטרדם, פיגועים ומלחמת לבנון השנייה – כל אלו ניתכים ומתערבבים זה בזה במרחב רועש ותחרותי שהוא בית שני לעובדיו.

עמקפלסט הוא רומן רב-קולי, שמבקש לברר את המתחים והסתירות שמלווים את חיי העבודה הישראליים. דרך מעקב קרוב אחר לב-לבו של המתרחש בין גדרות מפעל, מתערערות הנחות מקובלות ומקובעות לגבי היררכיה בין-אישית ומוטיבציה, ומתאפשרת ראייה חדשה של המציאות החברתית הישראלית, על מנגנוניה הערכיים השונים ועל פגמיה השיטתיים והנסתרים מהעין. הנפש הפועלת, תרתי משמע, מוצגת בספר זה כסמן המאפיין הבולט ביותר של רוח התקופה, ברגע היסטורי שבו קונפליקטים בין מעמדות חברתיים נדמים לפעמים כחסרי מעצורים.

זהו ספרה הראשון של דורית קלנר, העובדת בתפקידי ניהול בכירים בתעשייה הישראלית. בצלילות-מבע, בכישרון סיפורי גדול ותוך דיוק רגשי מרשים, היא פותחת בפנינו צוהר אל מרחב חיים עתיר התרחשות, שטרם הוצג לקורא הספרות הישראלית.

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *