ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

ענן של דרורים

24 באוקטובר 2016 גדי איידלהייט

שוחחתי מעט עם חבר בעבודה על הספר מרכבת היהלום של אקונין שעלילתו ביפן. הוא מתעניין בתרבות יפן ומתאמן באומניות הלחימה. הוא קרא את הספר אך פחות התרשם ורשם לי כמה ספרים מומלצים על פתק לקרוא. הראשון ברשימה היה “ענן של דרורים”. יפן ב-1861 כבר לא סגורה בפני העולם. העולם מגיע והמעצמות מביאות איתן חידושים שהתרבות היפנית לא יודעת מה לעשות איתם. הלוחם המיומן ביותר יעמוד חסר אונים מול רובים מכוונים היטב, ותותח אחד מהים יכול לחסל את הארמון המבוצר ביותר. מסורת מול מודרנה. השליטה ביפן היא כרגיל של השוגון (הקיסר דמות ייצוגית) ושל אדונים גדולים השולטים כל אחד באחוזתו. עיר הבירה היא אדו (טוקיו של ימינו), והספר מתאר את סוף תקופת אדו. אדון גנגי הוא הדאימיו –  האדון הגדול של בית אקאוקה. הוא צעיר מאד, חסר ניסיון ונתפס על ידי כולם כחובב נשים חסר יכולת. הקורא לאט לאט מגלה כי מדובר בפוליטקאי מוכשר ומיומן בעל הבנה חדה של המציאות (אבל לוחם לא מוצלח במיוחד). התרבות היפנית של אותה תקופה נחשפת לקורא לטוב ולרע. קודי ההתנהגות שונים כל כך מהמוכר לנו, שלהגדרות טוב ורע אין לעתים משמעות. יש פשוט את הדברים שצריך לעשות, דברים איומים ונוראים בעיננו, אולם כנראה חלק מהחשיבה היפנית באותה תקופה.

לגנגי אויבים רבים, חלקם אויבים ישירים וחלקם אויבים מסורתיים כבר מאות שנים מאחר והוא היה בצד שהפסיד פעם באיזו מלחמה לפני מאות שנים. כוח נבואי מוזר גורם לו לקשור את גורלו בגורלם של שלושה זרים שהגיעו ליפן על אוניה בשליחות המיסיון הנוצרי, דבר שרק מכעיס יותר את אויביו. אויבים מבית ואויבים מבחוץ גורמים לו לעזוב את אדו לנחלתו המרוחקת, אין אפשרות לבטוח באיש ורק מי שמסוגל לצפות כמה מהלכים קדימה של יריבו ישרוד. הספר נקרא כספר מתח מתחילתו ועד סופו ולמרות שהוא יחסית חדש נראה שמקומו בארון ספרי יפן, שהתחיל עם שוגון שכבר מזמן נהיה קלאסיקה, מובטח.

ענן של דרורים

ענן של דרורים

ענן של דרורים
טקאשי מצואוקה
מאנגלית: עדי גינצבורג הירש
הוצאת מודן 2005 (במקור 2002)

מגב הספר

בוקרו של היום הראשון של שנת 1891. אחרי מאתיים שנים של בידוד, יפן נאלצת לפתוח את שעריה בפני המערב, דבר שמצית התנגשות בין תרבויות ובין דורות. ללורד גנג´י הצעיר יפה התואר ורודף הנשים נאמר, שחייו יינצלו על ידי זר בשנה החדשה. הוא נאלץ לברוח מהבירה אדו אל אחוזת אבותיו, ´ענן של דרורים´. בדרכו הוא קושר את גורלו לגורלם של אמילי גיבסון, נוצרייה המחפשת גאולה, ושל מתיו סטארק, רוצח קר רוח. איש מהם אינו מודע לכוחות האפלים המפעילים אותו. כאן, בנוף מושלג מוכתם בדם, אימה וקסם משמשים בערבוביה, סודות ומתגלים, ואהבה יוצאת לדו-קרב עם נקמה. מזרח ומערב, בשר ורוח ? כל אלה מתנגשים בעוצמה שאיש, אפילו לא הלורד גנג´י, יכול היה לחזות.

4 Comments

 • חתול 25 באוקטובר 2016 at 12:01

  הוא מובן לעיניים מערביות?
  קראתי את הסדרה סיפורי האוטורי שהיא פנטזיה (רכה מאוד) שמתרחשת ביפן ונראית אמינה פחות או יותר היסטורית. הסדרה מעניינת אבל לפעמים מוזרה בעיניים מערביות. לא תמיד ברור מה מניע את הדמויות או מה גרם להם לבחור במעשים שלהם.

  • גדי 25 באוקטובר 2016 at 12:24

   הספר מובן. קודי ההתנהגות היפניים של אותה תקופה לא תמיד מובנים.

   • חתול 25 באוקטובר 2016 at 12:27

    לזה התכוונתי. קשה להבין ולהזדהות כשלמשל דמות משמעותית מתאבדת בלי שיש לזה צידוק בעיניים מערביות.

    • גדי 25 באוקטובר 2016 at 17:02

     התרבות כל כך שונה ובוודאי התרבות מלפני מאה וחמישים שנה, שקודם כל צריך להכיר ולהבין אולי פעם….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *