ספרים מומלצים - המלצות ספרים, סקירות וביקורות


ברוכים הבאים לאתר הספרים המומלצים והסקירות שלי. לפרטים ויצירת קשר נא לפנות לגדי איידלהייט [email protected]
מעונינים לקבל את כל הסקירות? הצטרפו לערוץ הטלגרם של ספרים מומלצים!

עקבות דוד המלך

3 באוגוסט 2012 גדי איידלהייט

ילדים! מה פתאום אתם זורקים את הגרעינים ברחוב? פעם אחרונה שאתם עושים את זה!! קריאה זו אולי השמיעה אמא אחת לפני כשלושת אלפים שנה ואולם מזלנו הרב שאותם חרצני זיתים נזרקו ואחר כך נמצאו והם מהווים ממצא עיקרי בחורבת קאיפה.
הספר עקבות דוד המלך בעמק האלה לוקח אותנו למסע מרתק בעולם הארכיאולוגיה ומתאר את החפירות בחורבת קאיפה, הנמצאת ליד צומת האלה בתחומה הקדום של ממלכת יהודה. הספר מיועד גם לכאלו החסרים ידע מוקדם בתחום הארכאולוגיה והוא כולל בעמודים בעלי רקע אפור הסברים בסיסיים ביותר על מדע זה.
פתיחת הספר מהווה הקדמה לחפירה, לחשיבות וייחודיות הממצאים ולמשמעותן ובפרט שהם עומדים בניגוד גמור לתיאוריה אותה נכנה ״הפינקלשטיינית״. תיאוריה זו שמפותחת בעיקר באוניברסיטת תל אביב, כל טענתה היא כי סיפורי המקרא לא היו ולא נבראו. דוד המלך ושלמה המלך הינם אגדות ולא יותר וכו’. לצערם, הממצאים מוכיחים אחרת וממוטטים את התיאוריה כליל. אמנם גם המחברים של ספרנו אינם מתייחסים לטקסט המקראי כמקור מוסמך אולם הם בוחנים את הממצאים בשטח ומראים בדיוק היכן הם מסתדרים ותומכים בתיאור המקראי, היכן הם סותרים אותו וגם היכן עדיין אי אפשר לדעת. בכל מקרה חבל שדווקא באוניברסיטה הנמצאת בארץ ישראל עוסקים חוקרים שונים בתחומים שונים בהמצאת תיאורית לפיהם איננו קיימים כלל ומאחר ולרוב דבריהם זוכים ליתר פרסום ספר זה עושה מעט צדק עם ארכיאולוגים יסודיים יותר שמתבססים בעיקר על ממצאים בשטח.
את הפוליטיקה הפנימית של הארכאולוגים נעזוב בינתיים ונדון בממצאים עצמם. כוככבי החפירה הם אותם עשרה גרעיני הזיתים. תיארוכם בשיטת פחמן 14 הביא לכך שגילם הוא מהמאה האחת עשרה לפני הספירה, תקופה המתאימה לימי דוד המלך. ממצאים אחרים מצביעים על כך שהישוב שם היה יהודאי (שייך לממלכת יהודה) וממצאי פולחן אחרים מזכירים דגם של ארון הברית או של המקדש. היעדר עצמות חזיר באתר מצביע גם הוא על כך שההתיישבות שם היתה יהודית. חורבת קאיפה הינה אתר גדול ורק חלקה נחפר, אולם הממצאים מרשימים, חומה ביצורים ובנינים ונראה כי היא הייתה עיר מרכזית בממלכה. בעייה במחקר הארכיאולוגי של התקופה היא העובדה כי בערים המרכזיות ביותר לחקר אותה תקופה, ירושלים וחברון, לא ניתן לבצע חפירות מסיביות עקב היותן מאוכלסות בצפיפות ומביסות פוליטיות. הספר אינו מאשר את קיומה של אישיות אחת בשם דוד ולחילופין דעת מחבריו היא כי מחקר ארכיאולוגי לא יכול להתמקד באימות או בהפרכת קיומו של איש בודד (כדוגמה הובאו מאמצי חוקרים למצוא את חרב גולית),אולם הממצאים מראים כי הייתה עיר בתקופה המתאימה וכי תהליך העיור והמעבר מכפרים לערים גדולות התבצע באותה תקופה בה המקרא כותב על כך.
למרות כל הממצאיםה ספר בודאי עוד יזכה (ולמעשה, כבר זכה) לקיתונות הביקורת מאחר וכפי שאמרנו, יותר מדי אנשים קיבלו פרופסורה על טענת ההיפך והם יצטרכו להיאבק על כבודם בכל מחיר, ולטעון שבאתר ישבו פלשתים כנענים חיוים יבוסים וגירגשים (טענות כאלו הושמעו עשרה ימים בלבד לאחר גילוי חלק מהממצאים וכמובן לפנ שפורם דוח מסכם מדעי אודות החפירות) ואני מוסיף גם אולי טג’יקים ואוזבקים.
כל השאר ישמחו לקרוא ספר מדעי הכתוב בצורה רהוטה ומתאים מאד לציבור שוחר הידע

עקבות דוד המלך בעמק האלה

עקבות דוד המלך בעמק האלה

עקבות דוד המלך בעמק האלה
פרופ’ יוסי גרפינקל
סער גנור
פרופ’ מייקל הייזל
הוצאות משכל – ידיעות ספרים
תשע”ב 2012
229 עמודים

No Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *